İyi Bir Komşu Kimdir?

15. İstanbul Bienali'nin önerisiyle 16 Eylül'den itibaren bu sorunun cevabını arayacak sanatseverler. New York Observer tarafından bu sene seyahet etmeye değer 5 sanat etkinliğinden biri olarak gösterilen bienale 32 ülkeden 55 sanatçı katılıyor. Son yılların popüler

15. İstanbul Bienali
15. İstanbul Bienali’nin önerisiyle 16 Eylül’den itibaren bu sorunun cevabını arayacak sanatseverler. New York Observer tarafından bu sene seyahet etmeye değer 5 sanat etkinliğinden biri olarak gösterilen bienale 32 ülkeden 55 sanatçı katılıyor.

Son yılların popüler sanatçı ikilisi Elmgreen ve Dragset’in küratörlüğünü yaptığı bienalde “iyi bir komşu” ana başlığı altında ev, aile, mahalle, aidiyet gibi temalar üzerine yoğunlaşan sanat eserleri sergilenecek. Bu yıl bienal İstanbul Modern, Galata Rum İlkokulu, Balat’taki Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi önemli mekanların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ve Asmalımescit’teki Yoğunluk Sanatçı Atölyesi’nde de izleyicilerini bekliyor.

Alejandro-Almanza-Pereda-Istanbul-Bienali

Alejandro Almanza Pereda Pera Müzesi’nde olacak

İyi bir komşu kimdir? Sorusu bizim bu ara cevaplamamız gereken bir soru ülkece. Hem bireysel olarak hem de toplum boyutunda. Çünkü nerede eski komşuluklar, kapılarımız açık yaşardık gibi klişelere girmek istemiyorum ama çirkin bir noktaya geldiğimiz de yalan değil. Çevremizdeki herkese potansiyel kötü gözüyle bakıyoruz ya da göz göze geleceğiz ve bizden bir şey isteyecekler diye köşe kapmaca oyunuyoruz.

İyi-bir-komşu-bienal-posterleri

İyi Bir Komşu Bienal Posterleri

İstanbul Bienali bu sene iyi bir komşunun kim olabileceğine dair soruları olan afişlerle tanıtıldı. Orada kendime en yakın bulduğum soru “korkmadığınız bir yabancı mıdır?” oldu. Çünkü artık herşeyden korkuyoruz. Bunu öneriyor bize sosyal medya, gazeteler, filmler. Bu korkunun altını besleyen “neme lazım”cılığımız. Önlemli olmakta fayda var diyen iç sesimiz. Bu iç sesler git gide yükselerek korkulara dönüşüyor zamanla.

Yonamine İstanbul Modern'de olacak

Yonamine İstanbul Modern’de olacak

Ülke olarak da herkesle ya kavgalıyız ya da dargın. Suriyeli göçmenleri içeride aşağıladığımız gibi dışarıda da işlerine karışmaya çalışıyoruz. Eski yıllardan bildiğimiz “dost ve kardeş” ülke nidaları yükselmiyor bu “konuksever” ülkeden artık. Belki de yeni dünya düzeni bu. Belki de artık tavrımız bienalcilerin sorduğu gibi “iyi bir komşu nadiren gördüğünüz birisi midir?” düzeyine çekilmeli. En azından yalan olmaz.

Bu sene bienal için Harper’s Bazaar Dergisi’ne (eylül sayısı) sanatçılarla röportajlar yaptım. Böylece sergi alanlarını da işler yapılırken biraz gezme olanağım oldu. Size olay mahalinden aktarmak istediği şu ki: 12 Kasım’a kadar sürecek bienali mutlaka ziyaret etmelisiz. Çok etkili işler var. Ayrıca bu konuda çıkan yazıları da takip ederek aile, aidiyet, komşuluk, mahalle, vatan, memleket gibi kavramları biraz daha derinlemesine düşünmeli. İçinizde unuttuğunuz ya da fark etmediğiniz çok farklı yerlere dokunabilir.

Vicdanınıza mesela…

çağla bingöl