Kahvaltı Hazır: Glutensiz Muzlu Pancake

Gluteni tamamen hayattan çıkartmak gibi bir iddiamız yok. Eğer buna gerek olan bir hastalığınız yoksa sizin de glutenin sağladığı bazı nimetlerden (börek, kek, poğaça) kendinizi tamamen mahrum bırakmanıza hiç gerek yok. Aslında her şey dönüp

Gluteni tamamen hayattan çıkartmak gibi bir iddiamız yok. Eğer buna gerek olan bir hastalığınız yoksa sizin de glutenin sağladığı bazı nimetlerden (börek, kek, poğaça) kendinizi tamamen mahrum bırakmanıza hiç gerek yok. Aslında her şey dönüp dolaşıp büyükannelerimizin söylediği bazı sözlerde çözüm buluyor. “HER ŞEY KARARINDA” olmalı.

Bu Cumartesi sabahında bu glutensiz pancake tarifi hem glutenden uzak durması gerekenlere, hem ara vermek isteyenlere hem de arada bir sağlıklı tatlarla kendini iyi hissetmek isteyenlere gelsin! Tarifi kesinlikle keşfetmeniz gereken bir websitesi olan Our Food Stories‘den aldık. Orası sağlıklı beslenmek isteyenler için dipsiz bir maden gibi.

Glutensiz Muzlu Pancake

2 olgun muz

50 – 100 ml pirinç sütü

100 gr pirinç unu

1 çay kaşığı kabartma tozu

1/4 çay kaşığı tarçın

1 mini tutam tuz

Kızartmak için Hindistan cevizi yağı

Akçaağaç şurubu

Meyve (bu tarifte incir kullanılmış ama siz mesela orman meyvelerini de tercih edebilirsiniz bizim gibi)

 

Glutensiz Muzlu Pancake Yapılışı

Yayık bir kasenin içinde muzları çatal yardımı ile ezin. Sütü eklemeye başlayın. 50 ml ile başlayın, eğer çok kuru kalırsa hamur görüntüsü için biraz arttırsınız. Başka bir kapta pirinç unu, kabartma tozu, tarçın ve tuzu karıştırın. Bu karşıma şimdi muz ve pirinç sütünü de ekleyin ve birbirine yemek kaşığıyla karıştırarak yedirin. Tavada biraz Hindistan cevizi yağı kızdırın ve her pancake’i bir yemek kaşığı ölçüsünde alıp tavaya koyun. Sonra kaşığınızın arkasıyla tavadaki hamurunuzu biraz düzeltin. Pancake’in içinde yumurta olmadığı için formu bozulabilir. O nedenle dikkatli çevirin. 2 tarafını da 2şer dakika kadar (orta/medium) pişirin. Meyve ve Akçaağaç şurubu ile taçlandırın ki bize göre Akçaağaç şurubunun yerini rahatlıkla çam balı da alabilir.

Afiyet Olsun!

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle,

troppodonna

 

Sorry, the comment form is closed at this time.