Kakül: Bir Daha O Yolları Yürür müyüm?

Sürpriz! 2017 yılının saç trendleri arasında bilin bakalım ne var? Kakül! Hani küçükken “ne olacak ki canım, şööyle tutsam dümdüz keserim işte kendim” dediğimiz, sonra suçu kardeşimize attığımız, okula bir süre üçgen alınlarla gittiğimiz. Genç

attends the British Fashion Awards 2012 at The Savoy Hotel on November 27, 2012 in London, England.

Sürpriz! 2017 yılının saç trendleri arasında bilin bakalım ne var? Kakül! Hani küçükken “ne olacak ki canım, şööyle tutsam dümdüz keserim işte kendim” dediğimiz, sonra suçu kardeşimize attığımız, okula bir süre üçgen alınlarla gittiğimiz. Genç kızlığa ilk adım attığımızda çocuksu gösteriyor diye adete bulaşıcı hastalıkmış gibi kaçtığımız.

Peki sonra ne oldu? Aslında oldukça ikonik olan bu saç modeli zaman zaman hayatlarımıza girdi. Bazen ilhamını Kleopatra’dan aldı, bazen Audrey Hepburn’den ya da Brigitte Bardot veya Jane Birkin’den…

Ben kişisel geçmişime bakınca kakül konusunda bir çok pişmanlıkla, mutluluğu aynı anda hatırlıyorum. Önce stilini beğendiğiniz bir ünlü isim kestirir. Sizin de kafanızda soru işaretleri belirmeye başlar. Acaba? En sonunda kendinizi garip el hareketleriyle kuaföre ünlü kişinin kakül modelini anlatmaya çalışırken bulursunuz. “Yaa böyle çok cılız olmasın, çok küt değil de sanki, biraz da yanlara doğru uzun, üçgen…”. Anlatabildiyseniz ne mutlu size. Bir de kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra sıkılmaya başlamazsanız.

Benim deneyimimden bahsediyorduk ya, genelde olan; ilk kestirdiğim anda kakülüme aşık olmam, sonra banyo ardından garip dalgalanmalara söz geçirememem, saça şekil verememem ve gidip kocama “yaa bunlar ne zaman uzayacak” diye ağlamam. (Allah başka dert vermesin tabii)

Başa geri dönersek bu yıl kakül, ya da perçem diyelim, yine moda. Ama nasıl bir model? Anlatabilmeniz için size reçetesini çıkardık.

bob saç kaküllü

Kaküllü Bob Kesim: Bu modeli seçerken öncelikle kakülün yanı sıra kısa saç da isteyip istemediğiniz önemli tabii. Kakülün orta kısımları kaşlardan biraz yukarıda, şakaklara doğru uzunlaşarak  küt saç modeli ile harmanlanıyor.

kaküllü shag kesim

Kaküllü Shag Kesim: Shag kelimesini burada, üst kısımları daha yoğun ve kabarık anlamında kullanıyoruz. Böyle bir modeli yüz şeklinizi orantılamak için kullanabilirsiniz. Eğer çene kısmınız geniş ise alın bölgesiyle dengelenebilir. Bu saç modelinin tamamında çok agresif olmayan ara katlar var. Kakül ise yine iki yana doğru biraz daha uzuyor ve kulak altına uzanan ayrı bir kata bağlanarak yüzü çerçevelendiriyor.

70lerin kaküllü saçı

70’lerin Kakülü: Şimdi gözünüzün önüne disko günlerini getirin (filmlerden dahi olsa). Uçlara doğru inceltilmiş, göz içine doğru giren, içe kıvrık klasik kakül kesimi bu sezon da moda. Scarface filminde Michelle Pfeiffer’ın başarı ile taşıdığı bu model, eğer uzun bir yüzünüz varsa işinize yarayabilir. Bir de harika kırışıklık kapatır. Bu sezon bu saçı omuz boyunda ya da “midlenght” denen orta boyda saçlarla deneyebilirsiniz.

Bana tekrar dönersek geçen hafta Garage Studio’nun yaratıcısı, sevgili arkadaşım kuaför Ahmet Çoban’ın çok ağzını aradım. İki de bir kakül konusun açtım ama bir şekilde sana da keselim demedi hiç. Demek ki bana gerçekten yakışmıyor.

clementine

Kestirirsem de elimde Clementine modeliyle giderim zaten, benim de ikonum o…

“Kısa Saç Kime Yakışır? Matematiksel Cevap” için lütfen tıklayınız. 

çağla bingöl