Kanye West'in Yeni Skandalı

[caption id="attachment_6505" align="aligncenter" width="1024"] Vanessa Beecroft'tan insan yerleştirme sanatı[/caption] Kanye West'in hayatı skandalsız olmuyor biliyorsunuz. Ya gidiyor ünlü insanların balmumu heykellerine kliplerinde sansasyonel roller veriyor, ya Taylor Swift'e "O" diyor. Hayatta rol model olarak gördüğü insanlar

yeezy show genel

Vanessa Beecroft’tan insan yerleştirme sanatı

Kanye West’in hayatı skandalsız olmuyor biliyorsunuz. Ya gidiyor ünlü insanların balmumu heykellerine kliplerinde sansasyonel roller veriyor, ya Taylor Swift’e “O” diyor. Hayatta rol model olarak gördüğü insanlar arasında kendi ismini veriyor falan yani kısacası bir hayat böyle geçiyor.

Büyük ihtimalle başka bir ülkede olsa akıl hastanesinde olacak West, Amerika’da kavga ve skandal çıkardığı için bir reyting makinası gibi görülerek baş tacı oluyor. Son bombasını da New York Moda Haftası kapsamında patlattı. Biliyorsunuz kendisi Yeezy isimli markası ile bir süredir hayatımızda ve Adidas ile çok büyük bir kontrata imza attı geçtiğimiz aylarda. Her sezon birkaç ton farkı ile aynı eşofman bozması kıyafetleri önümüze sürdüğünü de önceki bir yazıda belirtmiştik. Zaten artık bu konu hakkında kafanızı yormak istemiyorum. Burada sadece beni üzen, çocukluktan beri çok değer verdiğim Vogue gibi bir yayının Kanye West’i bir moda dahisi olarak görmesi.

kardashian familyası yeezy show

Show’a 1 buçuk saat geç gelen ev sahipleri

İlerlemem gerekirse Kanye’nin Yeezy 4. Sezon Show’u geçen çarşamba günü New York’ta merkeze uzak Four Freedom Park’ta gerçekleşti. (Buradan sonrasını hiç yorum eklemeden yazacağım). Saat 3’te başlayacak show için moda editörleri bir buçuk gibi Manhattan’da bir noktadan otobüs ile alındılar ve yoğun trafik içinde mekana götürüldüler. Çok sıcak olan bir günde mekanın kapısında beklediler. Show bir buçuk saat kadar gecikmeli başladı. Show öncesinde Kanye West’in defilesi için sanatçı dostu Vanessa Beecroft’un hazırladığı bir performans vardı. İnsan yerleştirme gibi basitçe açıklanabilecek bu performans için sadece melezlerden seçilen cast 6 saat boyunca sıcağın altında dikildiler. Bazıları yorgunluktan yere oturdu bazıları susuz kalmanın da etkisiyle bayıldı. Sonra içinde ünlü isimlerin de bulunduğu bir grup model parkı çevreleyen podyumda yürümeye başladılar. Yeezy koleksiyonunun leitmotif’i gibi olan diz üstü çizmelerin topukları kırılarak modelleri çok zor duruma soktu. Sonra modeller arasında bulunan Justin Bieber’in kız arkadaşı Sofia Richie podyumda ayakkabılarını çıkarıp yürüdü. Bu arada bazı çok önemli editörler defileyi sinirlenip terk etmişti bile. Tüm etkinlik saat beş buçuk gibi ancak sonlandı. Misafirlere ya da modellere su ya da atıştırmalık hiçbir şey verilmedi.

sofia-richie yeezy show

Sofia Richie yaz sıcağında shearling kürküyle gelecek yaz sezonun Yeezy koleksiyonunu tanıtıyor

Olay yorumsuz olarak böyle yaşandı. Yorum olarak zaten Vogue dışında tüm editörler tepkilerini koydular. Hatta koleksiyonu yorumlamayarak West’in ekmeğine yağ sürmeyeceklerini söyleyenler çoğunlukta. Vogue Kim Kardashian ve Kanye West evliliğinden çok iyi bir tiraj sağladığı için olayı küçük aksaklıklar olarak geçiştirdi (tarafsız yayın anlayışının cenazesi).

Benim de kısaca yorumum şu olacak; West gibi narsizm hastalığından müzdarip insanların köle pazarı gibi showlarına, insanlara karşı küstah tavrına, aslında moda ile alakası olmayan koleksiyonlarına (ki kendisi de moda değil insanların 20 yıl sonra bile aldıklarında ben bunu giyerim diyecekleri kıyafetler yapıyorum demiş. Zaten merak etmesin solmuş eşofmanları 20 yıl sonra da hala giyiyor olacağız.) insanlar gereken tepkiyi göstermezlerse West’i örnek alacak birçok insan üreyecektir. Bugün insanlara sosyal medyanın verdiği güç aslında bu tarz insanları durdurmak için kullanılmalı…

NOT: Bu yazı için düşüncelerimi toparlamaya çalışırken aklıma Yeezy ayakkabılarının çakmaları geldi. Siz de gördünüz değil mi? Tüm işportacılar neredeyse ayakkabı gelmeden satmaya başlamışlardı. Biraz araştırayım dedim. Yeezy adidas ayakkabı yazdığımda google’da karşıma Yeezy koleksiyonu çok satıyor gibi şaşkınlık veren ezbere yazılar çıktı. Yani bize su getiren çocuğun falan 700 TL’si var bu ayakkabıya verecek. Öyle düşünüyor herhalde editörlerimiz.

çağla bingöl