Kendi Markasının Her Şeyi: Azzedine Alaia

Geçtiğimiz hafta, 10 Mayıs günü Londra'da bulunan Design Museum'da modanın en ikonik tasarımcılarından biri olan Azzedine Alaia'nın retrospektif sergisi açıldı. Bu açılış biraz mahsun geçti şüphesiz, çünkü Alaia geçtiğimiz Kasım ayında tam da serginin bilfiil

azzedine-alaia-spring-1990
Geçtiğimiz hafta, 10 Mayıs günü Londra’da bulunan Design Museum’da modanın en ikonik tasarımcılarından biri olan Azzedine Alaia’nın retrospektif sergisi açıldı. Bu açılış biraz mahsun geçti şüphesiz, çünkü Alaia geçtiğimiz Kasım ayında tam da serginin bilfiil hazırlıklarına yardımcı olurken vefat etti.
Azzedine_Alaia
77 yaşında hayata gözlerini yuman Tunus asıllı, Parisli tasarımcı kelimenin tam manasıyla kendine has nev-i şahsına münhasır bir yetenekti. Bu nedenle gidişi moda çevreleri tarafından daha duygusal karşılandı.

azzedine-alaia-spring-1990-linda-evangelista-CN10048387

Bandaj Elbisesinin ilk örnekleri 1990 Bahar defilesinde Linda Evangelista üzerinde

Fakat bugün biraz daha soğukkanlılık ile baktığınızda, aslında tam da marka yaratma ve tasarım anlayışıyla örnek alınabilecek bir insan olduğunu ve bugünün ruhuna harika uyum sağladığını görebilirsiniz. Azzedine Alaia ilk keşfedildiği yıllarda, yani 1980’lerin ortalarında, Paris modanın merkezi olma vasfını kaybetmişti. Hem de New York’a. New York o dönem çok yeni, çok cesur, çıt diye kırılacak tazelikte (kırıldı da zaten). Yani Paris’e tasarımcı, model, editör gibi moda insanlarını gönüllü getirmek çok zor. Bunu başaran yegane isimlerden biri Azzedine Alaia. Hem de kendi atölyesinin bununduğu Marais’deki dairesinin salonuna…

azzedine-alaia-fall-1989-Elle_Macpherson

Azzedine Alaia 1989 Sonbahar Defilesi genç bir Elle Macpherson

Modellerse o dönem yıldızı parlamaya başlayan Naomi Campbell, Yasmin le Bon, Claudia Shiffer, Christy Turlington ve Eva Herzigova gibi isimler. Azzedine Alaia’ya hepsi “abi”, “baba” yakınlığındalar. Hatta Naomi Campbell kendisine “Papi” diyor. Tabii Fransa’da bir dairenin salonundan çıkan bunca güçlü sese basın ve modaseverler kayıtısız kalmıyor. Böylece kural tanımayan bir yıldız doğuyor.
Azzedine_Alaia_2
Azzedine Alaia, resmi moda haftası takviminin dışında hareket eden ilk tasarımcı. Şimdi bu çok moda biliyorsunuz. Ama o bir tavır olarak değil de kalıpların dışında bir insan olduğu için yapıyor. O dönem ortaya çıkan bol, bol daha da bol kalıplara karşı bir tavırla kadın vücuduna tanrıçaymış gibi davranan kalıplar ve üst düzey bir işçilik ile çıkıyor. Tüm defile kıyafetlerinin kesimi, dikimi, kumaş seçimi baştan sona kendisine ait. Ama çok da iyi bir ekiple çalışıyor. Ekibi ile hep beraber yedikleri öğle yemekleri çok ünlü. Bir şefin hazırladığı sofraya hizmetlisinden, terzisine ve modeline hatta o gün atölyeyi ziyaret eden Couture müşterisine herkes beraber oturuyor. Böylece birbirine çok bağlı gerçek anlamda aile gibi bir ekip yaratıyor. Trendleri hiç önemsemiyor, takip de etmiyor. Çok tatlı köpekleri var ve kendisi de bir o kadar sevimli, neşe saçan, fakat her şeyden önce gece-gündüz çalışma masasından kalkmayan bir büyük tasarımcı Azzedine Alaia. Asla reklam  – pazarlama işlerine girmiyor. Zaten o kadar yoğun bir havası, o kadar karakteristik bir duruşu var ki, kendini tanıtmaktansa bilenlerin bilmesi ona yetiyor.

azzedine-alaia-spring-1990-tatjana_patitz

Tatjana Patitz 1990 Bahar defilesinde bugün çok moda olan plastik pardesüsü ile

Bunları anlatırken sanılmasın ki Azzedine Alaia hepsini özel hesaplayarak, yüksek bir iddianın peşinde yapıyor. Bazen gerek duymadığı için, bazen yetişemediği için, bazen uğraşmak istemediği için yani en doğal akışıyla yapıyor. Yapamadıkları için endişe duyup, DNA’sını bozacak yatırımcıların kapılarını da çalmıyor. Uzun bir süre moda show’u yapmayı da bırakıyor. Ama Bandaj elbiseler ve ünlü isimlerin kırmızı halı tuvaletleri devam ediyor. Ta ki 2017 sonbahar Paris Couture Haftası’na kadar. Naomi Campbell’in beklendiği gibi yine kapanışı yaptığı defile tasarımcının final gösterisi oluyor.

azzedine-alaia-fall-1989-Naomi-Campbell

1989 Sonbahar defilesinde Naomi Campbell

Vogue Amerika, “Azzedine Alaia: The Couturier” retrospektifi şerefine arşivlerini karıştırmış ve tasarımcının 1990’lardan kalma defile fotoğraflarını yayınlamış. Bakarken kendinizi süper modellerle dolu bir zaman tünelinde buluyorsunuz. Çoğu tasarımın, bugün gördüğünüz 80’ler soslu koleksiyonlar için eşsiz bir esin kaynağı olduğuna şahit oluyorsunuz.

azzedine-alaia-hcfw17-

Azzedine Alaia’nın 2017 Paris Haute Couture Haftasındaki son defilesinde Naomi Campbell

Markanız ne konuda olursa olsun; her şeyiyle sizi temsil eden, arkasında durabileceğiniz, her adımı doğal atılmış bir şeyler yapmak ne kadar güzel. Kendi stiliniz adına bile! Böylece bugün Vetements’in yarın, Balmain’in sonraki gün Gucci’nin takipçisi de olmuyorsunuz.

Kısacası Azzedine Alaia bana tüm bunları düşündürdü, üzerinde çalıştığım çok özel bir şeyin arifesinde…
çağla bingöl