Kendimden Sorumluyum

Bir yaştan sonra insan her şeyin suçunu annesine atamamaya başlıyor ya ne kötü bir lüks kaybı değil mi? Geç kaldım senin yüzünden, elbisem buruşuk senin yüzünden, sabah erken kalkıp spora geldim senin yüzünden, matematikten sıfır

surgical-models-thumb

Bir yaştan sonra insan her şeyin suçunu annesine atamamaya başlıyor ya ne kötü bir lüks kaybı değil mi? Geç kaldım senin yüzünden, elbisem buruşuk senin yüzünden, sabah erken kalkıp spora geldim senin yüzünden, matematikten sıfır aldım, tüm yalvarmaların sonucu özel hocayı iptal etmeseydin ve daha niceleri…

Artık kendimden sorumluyum, kendinden sorumlusun, sorumluyuz. Özellikle konu sağlığımız olunca. Hele de meme kanseri konusunda. Biliyorsunuz Ekim ayı “Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlenme Ayı”.  Her sene birçok etkinlik yapılıyor ve daha “farkında” olmamız hedefleniyor. Ama ben bu kadar efektifi ile daha önce tanışmamıştım.

Buyrun beraberce bakalım.

Dünyada 8 kadından biri meme kanseri ile karşılaşıyor maalesef hayatının bir döneminde. Ve kadınlarda görülen tüm kanser türleri arasında %25 ile meme kanseri lider konumda (harika bir liderlik, #kudos). Yine kadınlarda kanser kaynaklı ölümler arasında ikinci sırada. Fakat bir iyi haber varsa bu kadar karanlık arasında o da erken teşhisin bu kanser türünde yüksek oranda hayat kurtarması. Bunun için de kendimizi teşhis konusunda eğitmemiz şart. İşte #kendimdensorumluyum projesi de tam bu noktada yardımımıza koşuyor.

Dr. Özge Akbulut

Dr. Özge Akbulut

Önce biraz geriye saralım ve projenin doğum hikayesine bakalım. Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Özge Akbulut 2014 yılında Barkın Eldem ile Surgitate’i kuruyor. Burada cerrahi operasyonlara gerçekçi tepkiler veren doku ve organ modelleri yapıyorlar. Çıkış ürünleri ise (bir hit) bir meme modeli. İşte bu modeller üzerinde tıp dünyası egzersiz yapma imkanı buluyor. Çalışmaları büyük başarıya ulaşıyor, öyle ki yurtdışında akademik kurumlarla da çalışmaya başlıyorlar. En büyük destekçileri ise Farplast Firması. Farplast da Türkiye’nin konusunda dünya çapında başarı kazanmış otomotive plastik parçalar üreten firması. Proje aynı zamanda Arya Kadın Yatırım Platformu tarafından da destekleniyor.

Özge Akbulut ve ekibi bu geliştirdikleri çok gerçekçi meme modelini sadece tıbbın değil bizlerin de yararına sunan bir proje geliştiriyorlar. Evet, o da #kendimdensorumluyum oluyor.

boob job

Kadınlara meme muayenesini nasıl yapacaklarını anlatan ve onları doktora gitmeye teşvik eden bir posterden ve dokunabilecekleri, içindeki sert kitleleri hissedebilecekleri bir meme modelinden oluşuyor. Bunu firmaların İK departmanları (ya da hangi departman bu konuda daha duyarlı hissediyorsa artık kendini) sipariş ediyor ve isterlerse kadınların kullandığı tuvalete ya da canlarının istediği yere asabiliyorlar.

Projenin websitesini gezerken bu konuda duyarlılığı göstermiş birçok “farkında şirket” ile karşılaştım. Bu  satırları okuyorsanız siz de kurumunuza #kendimdensorumlu’yumdan söz edebilirsiniz bence.

Daha fazla bilgi için lüften tıklayınız. (hemen)

çağla bingöl

Pratik Kadınlar Günlüğü: Neden Alüminyumsuz Deodorant?