Kitsch Kralı Jeff Koons'dan Louis Vuitton Koleksiyonu

Böyle bir şeyi bekliyor muydum? Eğer saatler hala Marc Jacobs dönemini gösteriyor olsaydı evet. Ama şimdi Nicolas Ghesquiere'in Louis Vuitton'un başında olduğu gerçeğini düşününce hayır. Jeff Koons sadece sanatsever çevrelerin değil, zaman zaman tartışma yaratan

Louis Vuitton Jeff Koons Mona Lisa çanta

Böyle bir şeyi bekliyor muydum? Eğer saatler hala Marc Jacobs dönemini gösteriyor olsaydı evet. Ama şimdi Nicolas Ghesquiere’in Louis Vuitton’un başında olduğu gerçeğini düşününce hayır. Jeff Koons sadece sanatsever çevrelerin değil, zaman zaman tartışma yaratan kitsch soslu eserleri ile insanların en çok tanıdığı sanatçılardan.

jeff koons baloons

Jeff Koons

Parlak renklerde, dev boyutlu balon köpek heykellerini, varaklı Michael Jackson biblolarını, çiçek kaplı at enstelasyonlarını, kısacası Koons’un hayatımıza soktuğu ve çevresinde “bu sanat mı?” diye düşündürdüğü pop ikonu halini almış eserlerine siz de eminim aşınasınızdır. Geçtiğimiz günlerde Jeff Koons’un Louis Vuitton için hazırladığı “Masters” isimli çanta koleksiyonu görücüye çıktı.

Jeff Koons Gazing Balls

Koleksiyonda Leonardo da Vinci’nin Mona Lisası’ndan tutun Van Gogh’un “Wheat Field with Cypresses” adlı eserine, Rubens’in “Tiger, Lion and the Leopard Hunt” başyapıtından Titian ve hatta döneminde bile çok tartışılan Fragonard’a kadar birçok ressamın ikonlaşmış tablolarının Louis Vuitton çantalar üzerine basılmış halini gördük. Üzerlerinde altın ve gümüş renklerde parlak metalik olarak sanatçıların isimleri yazıyor. Bir de Koons’un şişme hayvanlarının minyatür modelleri var.

Louis Vuitton Jeff Koons Mona Lisa

Louis Vuitton Jeff Koons Koleksiyonu’ndan Mona Lisa Keepall modeli

Masters Koleksiyonu, Louvre Müzesi’nin daha önce 3. Napolyon tarafından ziyafetler için kullanılan “Salle des Etats” isimli bölümünde yıldızlarla dolu bir davette tanıtıldı. Davete Louis Vuitton’un yakın olduğu yüzlerden Catherine Deneuve, Michelle Willams, Cate Blanchett ile yüzlerinden olmayan Jennifer Aniston ve eşi Theroux katıldı. Hepsi de ellerinde tabloların küçük bir modeli çantaları ile eserler önünde basına poz verdiler.

nicolas ghesquiere cate blanchett LV Masters Louvre

Cate Blanchett ve Nicolas Ghesquiere Masters Koleksiyon Daveti için Louvre’da

Tabii ki Nicolas Ghesquiere de davetteydi ama “davetli” gibi. Çünkü sonrasında okuduğumuz hiçbir yazıda kendisinin bir yorumuna rastlayamadık. Zaten Koons ve markanın CEO’su koleksiyon hakkında konuşurken Arnault Ailesi (LVMH imparatorluğunun sahibi aile) ile yenen bir yemek sırasında bu projeye karar verildiğinden bahsettiler. Koons’un 2015 yılında Gagosian Galeri’de sergilediği “Gazing Balls” isimli seri de bu koleksiyonun gelişinin işareti gibiydi. Yine aynı büyük sanatçıların eserleri (tabii ki Mona Lisa dahil) büyük boyutlarda tekrar çalıştırılmış ve üzerlerine metalik küreler konmuştu. Koons “Gazing Balls” serisinin neresinden tutayım diye düşünürken (çünkü boyayan başkası, küreleri yapan başkası) “300 civarında küre bu sergi için elde özel üretildi içinden en iyi 35 taneyi seçtim” demişti.

jeff koons the kiss gazing balls

Jeff Koons “Gazing Ball” Serisinden

Bu koleksiyona neden olan yemeğe tekrar bakarsak, az çok bu işlerin gelişimini bilen bir insan olarak, Arnaut ailesi eserleri 58 milyon Dolar’a kadar çıkarak rekor kıran Koons’un ticari başarısını hem beğeniyordu hem de sanatçının işleri koleksiyonlarında yer alıyordu zaten. Sonra ressamların zengin aile babalarına “gel senin kızının portresini çizeyim” dediği gibi bir proje gelişti. Oradan sonra da direkt uygulamaya geçildi. Çünkü o kadar da üzerinde düşünülmüş bir fikir gibi durmuyor. Daha ziyade Floransa’da katedrale doğru yürürken turistik butiklerde gördüğünüz üzeri Rafael’in melek desenleri basılmış deri çantaları gibi duruyor (hatalıysam Çağla hatalısın deyin).

Anahtarlıktan büyük boy Neverfull çantaya kadar birçok Louis Vuitton klasiğinin bulunduğu koleksiyonun fiyat aralığı da 585  ila 4000 Dolar arasında bulunuyor.

LV Koons Masters Koleksiyonu

Louis Vuitton Jeff Koons Masters Koleksiyonu

Masters Koleksiyonu tanıtımında şöyle cümleler kuruldu. “Bu eserler artık gençlere ulaşamıyordu. İnsanlar artık müzelere gelmiyorlardı. Artık onlar sokaklara çıkarak tekrar güncel hale gelecekler”. Koons üstteki ifadenin yanı sıra “Benim eserlerim fiyatlarında ötürü insanlarla çok buluşamıyordu. Şimdi halka inecekler” (çantalar 4000 Dolar civarında olduğu için bahsedilen halkın kim olduğu yine akıl bulandırıyor) gibi anlatımlarıyla artık daha çok konuşulan bir isim olmak istediğini de satır arasında anlattı. Çünkü Koons’un eserleri zaten reprodüksiyona çok uygun olduklarından aslında çok sayıda “baskısı” ile her yerde. Ama eğer yanında bir moda markasının sosu olmazsa çok da satmıyor. Mesela Araplara kendinizi anlatmanız için onlar için statü sembolü olan bir damalı çanta markası tarafından sunulmak daha değerli. Tabii sözüm her sene Dubai Art’ta gezen Araplar için değil.

jeff koons eserleri önünde

Jeff Koons “Baloon Dogs” serisinden bir eser önünde

Son olarak Nicolas Ghesquiere tarafına geri dönelim. İş ona kalsaydı büyük ihtimalle çok daha alternatif “sadece bilenlerin bildiği” bir sanatçı ile çalışmak isterdi. Ama daha önce Murakami, Kusama, Richard Prince gibi göze daha kolay gelen, pop isimlerle çalışan Louis Vuitton belli ki yine çok konuşulmak istiyor. Koons’un sanat dünyasında tartışma yaratarak her gün fiyatını yükseltmesi Louis Vuitton’un da yemek istediği ballı kaymaklı bir pasta. Çünkü sanat dünyasında eleştirilseniz de beğenilseniz de “siz anlamıyorsunuz” diyerek kendinize muazzam bir yer edinebilirsiniz modern dönemlerde.

Çantaları kimlerin kolunda göreceğimiz ise (sonuçta bir Koons eserine de sahip olacaklar) merak konusu.

Bu yazıları da kaçırmayın!

“Sanat Sülüklerine Aldanmadan” yazısı için lütfen tıklayınız.

“Bu Aptalca” yazısı için lütfen tıklayınız.

çağla bingöl