Kıvırcık Saçta Elektriklenmeye Son

Saçlarınızın kıvır kıvır bukleleri ile bir türlü barışamamış olabilirsiniz. Bazı günler nasıl da kendileri güzel bir form bulup insanı hayrete düşürüyorlar, bazı günlerse tam bir probleme dönüşüyorlar. "Ben nerede yanlış yaptım?" dedirtiyorlar. Değil mi? Çok yol

Saçlarınızın kıvır kıvır bukleleri ile bir türlü barışamamış olabilirsiniz. Bazı günler nasıl da kendileri güzel bir form bulup insanı hayrete düşürüyorlar, bazı günlerse tam bir probleme dönüşüyorlar. “Ben nerede yanlış yaptım?” dedirtiyorlar. Değil mi?

Çok yol denemiş olabilirsiniz. Dışarıda “saçını nasıl da böyle düzgün tutabiliyor” diye çok kadını gizlice kıskanmış da olabilirsiniz. Bazıları size problemin doğru kesim ile çözülebileceğini söyler, bazıları sorunu kullandığınız şampuanda bulur. Bazıları “saçlarını boya kalınlaşsın” der. Bu önerilerin çoğunda doğruluk ve yanlışlık payları vardır. İşte size uzman katkılarıyla kıvırcık saçınızda elektriklenmeye son verecek öneriler! 

Doğru Saç Kesimi

Saçınız için en doğru kesimi bulmak çok önemli. Gereksiz katlar hem yüzünüzde sert bir çerçeveye neden  olur hem de olması gerekenden fazla bir hacim verir. Doğru bir kuaför saçınız için ideal kesimi belirlerken hem yüz şeklinize, hem kafa yapınıza, hem saç cinsine hem de kullanım kolaylığına dikkat etmeli. Çok kısa ve sert katlar çok kabaracağı gibi çok uzun bırakılan saçlar da dalgasını kaybedebilir. Ahmet Çoban, Garage Hair Repair Studio’larda bu sorunların üstesinden gelmek için Ghost Cut diye bir yöntem uyguladığından bahsediyor. Böylece yüzünüze en uygun çerçeveyi yakalarken, makas izi görünen saç görüntüsü de yaratmıyormuş. Size önerimiz kuaförünüze giderken mutlaka yanınızda birkaç tane beğendiğiniz model resmini götürün ve o modeli neden beğendiğinizi anlatın. Kesim öncesi aynı dili konuştuğunuza emin olun.

Doğru Şampuan

Son dönemde sık sık bahsi geçen “sülfatsız” şampuan kıvırcık saçlar için de önemli. Bugün birçok markada böyle şampuanlar bulabilirsiniz. Kıvırcık saçlar kuru yapıda olur, sülfat ise saçınızı iyice kurutur. Hatırlarsanız önceki yıllarda kıvırcık saçlara dalgalarının elektriklenmemesi için daha az şampuan kullanmaları söylenirdi. Yani her gün banyoya giriyorsanız, her seferinde saçı şampuanlamamak gibi. Bunun nedeni şampuanın kurutucu özelliğini bertaraf etmekti. Şimdi sülfatsız bir şampuan ile bu sorunu aşabilirsiniz. Doğru saç kremi ile bakımı ihmal etmeyin. Foto: Davines NaturalTech Serisi Nourishing Shampo0

Nasıl Kurutalım

Kıvırcık saçlar düzlere göre biraz daha zahmetli biliyoruz. Özellikle konu doğru kurutma olunca. Öncelikle doğru havluyu seçtiğinize emin olmalısınız. Yani kısa dokumalı havlular. Böylece saçlarınız daha az sürtünecek ve daha az kırılacak. Ayrıca bir başka yardımcınız da büyük beden eski bir koton tshirt olacak. Saçınızı böyle bir tshirt’e sarabilirsiniz. Kuruturken o alıştığınız sert hareketler yerine çok daha nazikçe kıvırmadan sıkarak suyunu alın. Sonra kalın dişli bir tarak ile tarayıp doğal kurumaya bırakın.

Doğru Şekillendirici

Kullandığınız şekillendirici ürünler de saçınızı kurutan, fazladan kimyasal tortu bırakan, sert formüllü ürünler olmamalı. Onun yerine bitkisel yağ karışımları ve bal ile hazırlanmış “balm” yapısında şekillendiriciler tercih edebilirsiniz. Havlu ile kurutulmuş saça dalga formunu vererek avuç içinizle az miktarlarda uygulayın ve avuç içinde son kalanı en tepeleri yatıştırmak için kullanın. Bu tarz ürünler saçınıza bir taraftan bakım yapar ve nem seviyesini dengeleyerek elektriklenmeyi önler. Ayrıca kimyasal tortu bırakmadığı için sülfatlı, deterjanımsı şampuanlarla arındırma ihtiyacı duymazsınız. Foto: Garage Organics Hair Balm

NOT: Eğer saçınızı kurutma makinesi ile hızlıca kurutmayı tercih ediyorsanız o zaman ısısının ve hızının düşük olmasına dikkat edin. Başınızı öne eğip, tersten kurutmak, her zaman daha çok yıpranan üst kısımların fazladan zarar görmesini önler.

*Açılış Fotosu: Ay Not Dead 

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.