Kors’tan Sonra Versace

Michael Kors firması bilindiği üzere 1.2 milyar Dolarlık Jimmy Choo satın alma anlaşmasının üzerine, geçen günlerde 2.12 milyar Dolar'a Versace markasını da renklerine bağladı. Tabii çok sayıda negatif kritik alındı. Çünkü Michael Kors modanın orta

Michael Kors firması bilindiği üzere 1.2 milyar Dolarlık Jimmy Choo satın alma anlaşmasının üzerine, geçen günlerde 2.12 milyar Dolar’a Versace markasını da renklerine bağladı. Tabii çok sayıda negatif kritik alındı. Çünkü Michael Kors modanın orta sınıfında yer alan bir marka. Versace ise Gianni Versace ve über şatafat anlayışı ile moda efsaneleri arasına girmiş bir marka. O ikonik logosundaki Medusa kafasını seslendirseniz “para sorun değil” diyecek gibi bir hali var. Güney İtalyan tarzı bir snobluk yani.

Gianni Versace’nin 1997 yılındaki hiç beklenmedik ölümünden beri marka aile tarafından yönetiliyordu. Yani arkasında Kering ya da LVMH gibi gruplar yoktu. Donatella önde olmak üzere, Santo ve Allegra Versace vardı. Ama son 2-3 yılda marka çevresinde kopartılan gürültü, H&M işbirliği, MET Gala’da Anna Wintour ile birlikte ev sahipliği pozisyonu, Gianni’nin vefatının 20. yılındaki defilede tam kadro bir güç gösterisi, ve tabii ne kadar işbirliği vardır bilinmez ama “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” dizisinin başarısı Versace’ye dair bazı haberler alacağımızı gösteriyordu.

Ve hakkını vermek lazım bu işi başarı ile yürüttüler. 2016 yılından beri markanın CEO’su olan, Alexander McQueen’den transfer Jonathan Akeroyd’un da bu işte kuşkusuz payı büyük. Zamanlamanın “manidar” olduğu hesaba katılırsa tam da bu satış işini gerçekleştirmek adına markaya geldiği de düşünülebilir.

Belki Versace ailesi kendine bir zaman sınırı koymuştu. 20 yıl boyunca bu markayı boynunu önüne eğdirmeden var etmeye devam edeceğiz sonra da talihlisine vereceğiz gibi. Çünkü her şeyin bu kadar denk gelmesi biraz zor gibi.

Şimdi marka Michael Kors’un elindeki en değerli varlık. Versace markası bugün sadece bir moda evi değil, çok önemli bir popüler kültür mirası. Bu nedenle Michael Kors çok büyük bir adım attı ve yanlarında yer almak istediği Kering, LVMH, PVH gibi moda gruplarına da kendini kanıtlamış oldu. Kişisel fikrim bu markanın Mayhoola for Investment gibi bir gruba gideceği yönündeydi. Katarlı bu yatırım firması Valentino başta olmak üzere M Missoni, Anya Hindmarch ve Pal Zileri markasının önemli bir kısmının da sahibi. Ayrıca Versace’nin en sevildiği yerlerden biri de Orta Doğu ülkeleridir biliyorsunuz. Tabii tahmini sadece bu sevgiye dayandırarak söylemiyorum böylesi bir satın alma dedikodusu 2012 yılında geçmişti.

Neyse, bir kızı bin kişi ister bir kişi alır diye bir söz vardır. Sonuç olarak artık Versace Michael Kors’un egemenliğinde ama aile yine işin içinde (en azından bir süre için). Şimdi bu yeni dönemle ilgili gelen ilk haber Versace’nin de Resort/Pre-fall koleksiyon defileleri için diğer bazı büyük markalar gibi ülke ülke gezeceği oldu. Chanel, Louis Vuitton, Dolce&Gabbana, Dior gibi markalar tarafından her sezon yeni bir rotada gerçekleştirilen bu defileler, editorleri “ağırlamak” ve Instagram timeline’ını bir süre felç etmek için eşsiz fırsatlar tabii. Versace de ilk  turne show’unu New York’da gerçekleştirecek. Şu şansa bakın ki Chanel de öyle. Çünkü New York moda haftası kan ağlıyor ve canlandırmak için bazı torpillere ihtiyaç var. (Hatırlar mısınız Chanel defilesi İstanbul’da olmuştu? Ne günlerdi… Maalesef Instagram’dan önceydi.)

Sonuç olarak Versace bundan sonra çok daha büyük adımlar atacaktır ve yola çıkarken Amerikan müşterisine verdiği önem çok da yerinde. Çünkü Gianni Versace Miami’de otururdu ve bu ülke Versace’nin sükseli tarzını seviyor. Michael Kors firması büyük ihtimalle eline geçirdiği bu güzel fırsatı  başarı ile kullanacaktır. Çünkü sektörde geçmişten ders alabileceği çok örnek var. Ama tek bir soru var. Acaba gün gelip Kering ya da LVMH statüsüne ulaşabilecek mi? Marka imajı olarak biraz zor. Belki Michael Kors ismini geride bırakıp grup adı olarak yeni bir şey seçerse…

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.