Kozmetiklerin Ömürleri ve Veda Zamanları

Kozmetik ürünlerle ilgili dikkat edilmesi gereken ama çoğu zaman göz ardı edilen en önemli konulardan biri de kullanım süreleri. Çünkü zamanı geçmiş bir ürünü kullanmak hele de içinde yüksek oranda kimyasal bileşenler varsa vücudu daha

kozmetik_ürünlerin_ömürleri

Kozmetik ürünlerle ilgili dikkat edilmesi gereken ama çoğu zaman göz ardı edilen en önemli konulardan biri de kullanım süreleri. Çünkü zamanı geçmiş bir ürünü kullanmak hele de içinde yüksek oranda kimyasal bileşenler varsa vücudu daha fazla toksin ile yüklemek anlamına geliyor. Kısaca kaş yaparken göz çıkarmak gibi. Kırışık gidermeye çalışırken ciltte sivilceler yaratmak gibi, kirpikleri ok ok yapmak isterken göz kapaklarında kistlere neden olmak gibi, hoş kokmak isterken geceden kalma alkol kokmak gibi…

Bu konuda en büyük yardımcınız ürün ambalajları üzerindeki bilgiler kuşkusuz. Öncelikle son kullanma tarihine bakmanız önemli. Sonra da, üzerindeki açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceğini söyleyen işarete. Bu işaret bir kavanoz çizimi yanında Month (ay) kelimesinin ilk harfi M yanında ay sayısı olur. M6 eşittir 6 ay gibi. Fakat kafa karışıklığı yaratan konu şu ki: Eğer satın alınan ürünün (açılmadan), kullanım süresi ile son kullanma tarihi birbirini karşılamıyorsa dikkat edilmesi gereken son kullanım süresidir. Mesela yeni bir krem alacaksınız üzerinde M12 yazıyor fakat son kullanma tarihi Aralık 2018.  O zaman bu ürünü ben 12 aydan önce bitirir miyim diye düşünmelisiniz.

Kozmetik-ürünlerin-ömürleri

Elinizde olan ürünlerin ömrünün tükendiğini anlamak için en güzel fakat yanlı olabilen testlerden biri koklamak, dokusunu ve rengini gözlemlemek ile yapılan. Eğer kreminizin rengi kahverengiye çalmaya başladıysa veda zamanı gelmiş demektir. Ya da kokladığınız zaman o ilk aşık olduğunuz vanilyamsı ruj kokusu kalmadıysa… Yanlı sözünün nedeni de tam burada devreye giriyor. Çünkü “yok canım mis gibi kokuyor” diye kendimizi kandırdığımız oluyor. Şimdi burada samimi konuşuyorsak hiç yalana baş vurmayalım. Kremler için yine koyulaşan kıvam da sizin için bir uyarı işareti olmalı.

Bir de ürünler için genel olarak belirlenmiş yaşam süreleri var. Buradan da yola çıkabilirsiniz. Tabii bunun için doğru kullanım şartlarına uymak da önemli. Mesela kavanoz ürünlere parmakla dalmak yerine mini spatulalardan kullanmak (spatula yoksa çay kaşığının kenarı da olur). Serin ve gölge yerde saklamak. Kullanım sonrası ağzını sıkı kapatmak. Toz ürünleri nemli bırakmamak. Uygulamak için kullandığımız fırçaları temiz tutmak. Böylece toz ürünlerin taşlaşmalarının önüne geçmek.

Organik ürünlerse içlerinde koruyucu kimyasallar kullanılmadığı için kullanım ürünleri daha kısa olabiliyor. 3, 6, 12 ay. Fakat organik ürünler ile ilgili yaşanan bir yanlışlık, içlerinde ayrışmanısı engelleyen kimyasallar da olmadığı için bazen yağ ve su bazlı içeriklerinin ayrılması, eğer raf ömründe bir sorun yoksa, çalkalayın gitsin. Eski formunu yakalacaktır. Göz ürünlerinin ömürleri genelde çok kısa olsa da sadece göz kalemi gibi ürünler sürekli kalemtraşla açılarak temizlendiği için daha çok dayanıyor.

Fondöten: 6- 12  M

Krem: 12 – 18 M

Serum: 18 M

Parfüm: 5 -8 Y *

Ruj: 12 M

Dudak Kalemi: 18 M

Göz Kalemi: 12 M

Maskara: 3 M

Likit Eyeliner: 3 -4 M

Allık ve pudralar: 24 M

Krem allık ve Stick allık: 12 -18 M

Far: 18 M

Oje: 18 – 24 M

Jel liner: 2 M

*Y yani Year /Yıl.

troppodonna