Kozmetikte Öncelik Sırası

Artık günü sonlandırıyorsunuz ve huzurlu (İnşallah) bir uyku öncesi son durak cilt bakımı için ayna karşısı. Fakat o da ne? (Çok heyecanlı birşey değil de) Cilt bakımı rutini ile ilgili aklınıza sadece o esnada gelen

_mg_9343

Artık günü sonlandırıyorsunuz ve huzurlu (İnşallah) bir uyku öncesi son durak cilt bakımı için ayna karşısı. Fakat o da ne? (Çok heyecanlı birşey değil de) Cilt bakımı rutini ile ilgili aklınıza sadece o esnada gelen sorular! Serum mu önce kullanılır yoksa krem mi? Peki göz kremi mi önce gelir yüz nemlendiricisi mi? Arada değişen sıralamayla kullanırsınız. Bir yandan da “ben bu konuyu yarın bir araştırayım yeaa” diye geçirirsiniz. Ama o sorular taa ki bir sonraki geceye kadar bekler ve aynı sahne tekrar yaşanır.

tumblr_mswioc9tde1s2wsdzo1_500

Soru: Önce serum mu? Krem mi?

Cevap: Serum. Kuralımız her zaman daha ince yapıda olan ürüne öncelik vermek. Böylece cildinize daha iyi nüfuz etmiş olur. Eğer bu sırayı değiştirip önce krem sürerseniz arkasından hiç boşuna serum kullanmayın. Çöpe atmış olursunuz. (Daha da üzerine gideyim mi? Ziyan edersiniz! Bir dozluk serumunuzun parası boşa gider! Dünya nimetini israf etmiş olursunuz!)

joker-hi

Soru: Önce Göz Kremi mi? Nemlendirici mi?

Cevap: Göz Kremi. Yazarınızın da zamanında en çok takıldığı nokta burasıydı. Aslında çok da fark etmez gibi dursa da önce göz kremi sonra yüz nemlendicisi olmalı. Çünkü göz kremleri yüzünüzün en hassas bölgesine hitap ettiği için formülleri de daha nazik hazırlanıyor. Eğer eğer önce göz kremini uygularsanız bölgeyi de herhangi bir taşmaya karşı bariyerlerle korumuş olursunuz. Göz çevresine daha yoğun ve yağlı formüllerin gelmesi nedeni ile minik yağ bezeleri oluşabilir ki bu bezelerden kurtulmak oldukça zordur. Aynı sorun göz çevrenize uygun olmayan krem ya da serum kullandığınızda da başınıza gelebilir, aklınızda olsun.

laganja-estranja-jeffree-star-get-ready-video-nod

Soru: Önce Göz Makyajı Temizleyicisi mi? Yüz Temizleyicisi mi?

Cevap: Göz makyajı temizleyicisi. Çünkü bu ürünler çok yoğun kıvama ve pigment yapısına sahip makyaj ürünlerini temizlemeye odaklandığı ve kenar köşe tüm inatçı lekeleri yok ettiği için daha güçlüdürler. Eğer önce yüz temizleyicisi sonra göz temizleyicisi kullanırsanız o bölgenin hassaslaşıp tahriş olmasına neden olursunuz. Hatta lekenlenmeler bile yaşanabilir.

d58dd17da3b420c848138f1e174dfa83

Soru: Önce Yüz Kremi  mi? Güneş Korucuyusu mu?

Cevap: Yüz kremi. Şöyle düşünün. Yüz kremi cildinizin gömleği ise güneş koruyucu ceketidir. Krem kazağı ise güneş koruyucu paltosudur. Güneş kremi son kat olarak sürülmeli ve plaj şemsiyesi gibi yüzünüzü korumalıdır.

Soru: Önce Fondöten mi? Concealer mı?

Cevap: Fondöten. Eğer üzerinde çok ustalaştığınız ve aksini iddia eden bir makyaj rutininiz yoksa size önerim önce renk tutturmak açısından ilk olarak fondöten uygulamak. Sonra üzerine aynı tonlarda concealer kullanmak. “O zaman baştan aynı numarayı alırım akıllım!” diyebilirsiniz. Ama o işler öyle olmuyor maalesef. Göz çevresindeki koyu halkalar, kızarıklıklar vs. için farklı bir ton kullanmanız gerekebiliyor.

çağla bingöl