Kreminizin İçinde Gerçekten Ne Var?

Satın almak istediğiniz kozmetik bir ürünün içeriğini okumaya çalışırken sizin de mağazalarda gözleriniz şaşı oluyor mu? Çok övülen ve denemek istediğiniz bir ürünse içeriğindeki bir madde gözünüze takılsa da o kadar da kötü değildir herhalde

Satın almak istediğiniz kozmetik bir ürünün içeriğini okumaya çalışırken sizin de mağazalarda gözleriniz şaşı oluyor mu? Çok övülen ve denemek istediğiniz bir ürünse içeriğindeki bir madde gözünüze takılsa da o kadar da kötü değildir herhalde diyerek otoritelere güvendiğiniz oluyor mu? Eğer o kadar kötü olsa büyük ihtimalle ürünün piyasaya çıkmasına izin vermezlerdi. Değil mi?

Ama aklınızın bir köşesinde de hep aynı soru işaretleri kalıyor. Bu konuları araştırmak sandığımız ya da söylendiği kadar da kolay değil. Evet, Internet çağın keşfi ve çok büyük bir kolaylık ama aynı zamanda inanılmaz bir bilgi kirliliği içeriyor. Ayrıca kimse size bu ürünlerin içeriklerini basit ve net bir dille anlatmayı tercih etmiyor. Şimdi benzil alkolü araştırın mesela. Adı hem benzini çağrıştırıyor hem de alkol geçiyor içinde. Yani feci bir şey olabilir. Google’ladığınız zaman karşınıza çıkan kimyasal bir bileşen şeması oluyor çoğu zaman. Ama şu an dünyanın en zorlu Organik sertifika kurumları bile benzil alkolün toksin oranını çok düşük buluyor ve yan ürün olarak kullanımını onaylıyor.

Şimdi sizi kullanımı kolay bir websitesi ve bir de aplikasyon ile tanıştıracağız. Böylece ürünlerin içeriklerini şipşak bulabileceksiniz.

Think Dirty

Instagram’da oldukça aktif olan bu aplikasyonda farklı markalara ait 1 milyonun üzerinde ürün yer alıyor. Uygulama sadece ürünlerin içeriklerindeki kimyasal bileşenlere odaklanıyor ve onların ne kadar toksinsiz yani temiz olduklarına. Ürünün barkodunu aplikasyona taratıyorsunuz ve sonuçlar karşınızda. Uygulama aynı zamanda ürünün içeriğindeki kimysallara bakarak daha temiz olan bir alternatifi de size söyleyebiliyor.

CosDNA sitesinden screenshot

CosDNA

CosDNA ismini duyunca yoksa kimya dersine geri dönüyoruz diye telaş olabilirsiniz ama aslında biraz dilini kavradığınız zaman çok başarılı bir site olduğu konusunda bize katılacaksınız. Sitede ürünler fonksiyon, UV, akne, iritasyon ve güvenlik gibi alanlarda değerlendiriyor. Sıfırdan beşe doğru değerlendiriyor. Sıfır en iyisi. Sadece Safety yani güvenlik alanında sıfırdan dokuza kadar farklı bir puanlama sistemi var. Sıfır yine en güvenli ve az toksin içereni.

Şimdi kullandığınız ürünler hakkında biraz daha bilgi sahibi ve az şüpheci olabilirsiniz.

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.