Kuru Cildiniz İçin Birkaç Altın Öneri

Soğuk kış şartlarında en "dertsiz" cilt bile alınganlaşıyor. Hemen kızarıyor, geriliyor, pul pul dökülmeye başlıyor. Halbuki yazın ne kadar güzeldi değil mi? Güneş harika bir rengin yanı sıra geniş gözenek sorununu unutturmuştu, havadaki nem ilk

Soğuk kış şartlarında en “dertsiz” cilt bile alınganlaşıyor. Hemen kızarıyor, geriliyor, pul pul dökülmeye başlıyor. Halbuki yazın ne kadar güzeldi değil mi? Güneş harika bir rengin yanı sıra geniş gözenek sorununu unutturmuştu, havadaki nem ilk defa bir işe yaramıştı. Ama şimdi kış geldi ve şartlar değişti. Şimdi kuru cildinizi bu şartlara hazırlama zamanı!

Ne Yiyor, Ne İçiyorsunuz? 

Yeni yıl yaklaşırken kutlamalar başlıyor. Bu sırada alkollü içkiler eğlencelere eşlik ediyor. Fakat alkolün  kötü tarafı vücuttan çok su attırdığı için cildinizi nemsiz bırakması. Nemsiz kalan cildiniz kuruyor, geriliyor, kırışıyor. Bu nedenle içkiyi mutlaka su ile takviye etmek gerekiyor. Her içki kadehine bir bardak su içmenizi öneririz. Bu sorun çok ileri giderse seboreik dermatit sorununa bile neden olabiliyor ki emin olun bu cildinizde hiç istemeyeceğiniz bir sorun. (Google/seboreik dermatit nedir?/Görsellerde ara/AMAN TANRIM!)

Beslenmenizde de cildiniz için bazı değişimlere gitmek önemli. Omega 3, E Vitamini ve C vitamini nemini tutan, serbest radikallere karşı korunan, elastin ve kolajen yapısı güçlü bir cildin anahtarı. Bu nedenle balık, kuru yemiş ve meyveleri unutmayın.

Yüzünüzü Ne İle Temizliyorsunuz?

Yüzünüzü temizlediğiniz jelin, ardında bulaşık deterjanı sonrası porselen tabakta “cırt” diye kayan parmak gibi bir his bırakması size o an güzel geliyor olabilir. Çok temiz, çok gergin bu his aslında çok da iyi değil. Yüzünüz üzerindeki yağın bir kısmına korunmak için ihtiyaç duyar. Yüzünüzü tamamen çıplak bırakmamalısınız. Bu nedenle kullandığınız ürünün pH derecesine dikkat edin. Yüzünüzün pH derecesi 4.5- ile 5.5 arasında. Kullandığınız ürünün de aynı dereceyi yakalaması önemli.

Ne İle Nemlendiriyorsunuz?

Son dönemin star içeriği Hyalüronik asit tam bir nem bombası! Cildiniz bu asit yardımı ile tam bir nem deposu süngere dönüşüyor. Biliyoruz sünger sözü çok iç açıcı gelmiyor. Ama şöyle düşünün, bütün nemi çekiyor ve yavaş yavaş geri bırakıyor. Bu anlamda uzun süre ciltte kalıcı olan Hyalüronik asitli nem dolgusu uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Tabii çok iyi bir uzmanın yapması şartıyla. Günlük olarak bu asidi içeren nem serumlarını ve nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.