LinkedIn Bir Otomatik Tebrik Uygulaması Değildir

LinkedIn'i biliyorsunuz. Peki şu ana kadar herhangi bir faydasını gördünüz mü? Her gün x kişi sizi ağına eklemek istiyor diye notification'lar almak haricinde yani. Mesela marketing işindesiniz ama bir gemi mühendisi sizi kendi profesyonel ağına

LinkedIn’i biliyorsunuz. Peki şu ana kadar herhangi bir faydasını gördünüz mü? Her gün x kişi sizi ağına eklemek istiyor diye notification’lar almak haricinde yani. Mesela marketing işindesiniz ama bir gemi mühendisi sizi kendi profesyonel ağına eklemesinin gerçekten gerekli olduğunu düşünüyor. Ya da ekledi diyelim nasılsınız diye mesaj gönderiyor. Siz de ben iyiyim sizin yeni gemi nasıl gidiyor, karinası falan iyice çıktı mı ortaya diye cevap mı veriyorsunuz?

Bu ağı gerçekten kullanabilen bir IK uzmanı ile konuşmak lazım sanırım ama öyle bitmek bilmez bir ihtiyacımız var ki insanlarla bağlantıya geçmeye dair, iş arama üzerine kurulmuş bir siteyi bile dönüştürebiliyoruz.

Benim en sevdiğim (platformu tamamen sinir bozucu hale getiren) özelliği ise iş yıl dönümünü kutlaması ve bunun için otomatik mesaj atan insanlar. Fakat tabii ki LinkedIn’i de kullanmanın bazı cinlikleri var ki  böylece kendinize harika bir iş de bulabilirsiniz. Sizin için biraz araştırdım ve uzmanından bazı öneriler buldum.

İşte LinkedIn’i Verimli Kullanma Rehberi: 

1. Aradığınız işin duayenlerine ulaşmaya çalışın: Bunu direkt kendisine mesaj atarak yapmayın. Büyük ihtimalle aylarca olmadı günlerce selamsız bandosunu beklersiniz. Ama o kişinin ağında bulunan bir tanıdığınıza ulaşmaya çalışın. Benim çok başıma geldi. Uzun zamandır konuşmadığım insanlardan mesaj alırım ve bana  x kişi seninle tanışıyor görünüyor. Bizi tanıştırabilir misin? Umarım karşınızdaki insan benim gibi tanımadığı insanları sırf LinkedIn kullanmayı çok da bilmediği için listesine kabul etmiyordur tabii.

2. LinkedIn Stalk’laması yapın: Diyelim ki sizinle iş görüşmesini yapacak insanı buldunuz. LinkedIn’ini dikkatle inceleyin. İnsanlar önceden dersini çalışıp gelenleri (çünkü önem vermek ve saygı göstermek budur) çok severler. Belki aynı liseden çıkarsınız ya da aynı kurumda staj yapmışsınızdır. Böyle tesadüflerle insanların aklında kalmanız daha kolay olur.

3. Profesyonel bir fotoğraf ekleyin: Aslında bunu yazmayacaktım çünkü gereksiz kalacak kadar genel bir kural olduğunu düşündüm. Ama LinkedIn’de kısa bir gezinti bu düşüncemi haksız çıkardı. Evet daha kreatif bir iş de yapıyor olabilirsiniz fakat yine de fotoğrafınız profesyonel görünmeli.

4. Gönüllü işler birkaç adım öne geçirir: Eğer gönüllü olarak bir yardımlaşma projesinde bulunduysanız, herhangi bir sivil toplum örgütünün üyesiyseniz, yani bu dünyada pozitif anlamda bir değişime (küçük/büyük) vesile olduysanız, işin uzmanları bunu mutlaka profilinize eklemenizi öneriyor.

5. Profilinizde asla yazım hatası yapmamanız gerekiyor. Tüm yazdığınız bilgileri birkaç kere kontrol ederek imla kurallarına uygun olduğuna emin olun.

Bu da benden öneri: Kimseye otomatik tebrik/teşekkür mesajı göndermeyin.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.