Londra Moda Haftası'ndan Akılda Kalanlar

Moda haftalarının kendilerine göre kimlikleri var. New York daha ticari, Londra deneysel, Milano sempatik, Paris ise en iddialı olandır. Deneysel olmasını destekleyen en önemli yönlerinden biri hem St. Martins gibi okulların defile hazırlaması hem de

Londra Moda Haftası Cover

Moda haftalarının kendilerine göre kimlikleri var. New York daha ticari, Londra deneysel, Milano sempatik, Paris ise en iddialı olandır. Deneysel olmasını destekleyen en önemli yönlerinden biri hem St. Martins gibi okulların defile hazırlaması hem de Fashion East, Topshop gibi karma genç koleksiyonların yer alması, tabii genç yeteneklerinde genelde buradan çıkış yapması.

Londra bir anlamda modanın “kuluçka merkezi” gibi konumlanıyor. Eskiden büyük moda evlerinin “diffusion line” ismi verilen alt markalarına da yer verirdi bu hafta. Fakat artık “diffusion line”lar genel manada mazi oldu (Versus Versace hala yola devam ediyor ama durumu tartışmalı). Fakat son dönemde aklıma sıkça takılan bir soru vardı: Bu genç tasarımcılar Londra’nın astronomik fiyatlardaki yaşamına nasıl uyum sağlıyorlar? Bu zorluk onları daha ticari “satımlı” koleksiyonlar yaratmaya itmez mi? O zaman Londra’nın laboratuar konumuna ne olur?

Bu sezon bu düşüncelerle koleksiyonları inceldim. Genel olarak gözüme çarpan, sezon öncesi dersler iyi çalışılmış. Genel bir analiz yapılmış ve birkaç trend belirlenmiş. Böylece geleneksel İskoç tartanlarının, balıksırtı, pied de poule, tüvit, flanel gibi klasikleşmiş ceket, pantolon, kaban kesimlerinin Vetements, Off White, Yeezy gibilerin tepelere taşıdığı sweatshirt ve eşofman gibi sokak parçaları ile çarpıştırıldığı ve bol bol Viktoryan çiçeklilerinden maksi elbiseler eklendiği koleksiyonlar serisi ile karşılaştık. He tabii Amerikan kültürüne gönderme yapan kovboylardan ödünç parçaları ve “baş kaldıran” slogan baskıları da atlamamak lazım.

Size 2017 sonbahar/kış Londra Moda Haftası’ndan aklımda en çok kalan markaları ve tasarımları aktarmak isterim hazırsanız. (isterseniz bir kahve arası verelim)

ashley williams fall17 LFW Look 1

Ashley Williams

Yukarıda saydığım formülü uygularken Asley Williams bilerek ya da bilmeden “başörtüsü” konusuna dokunmuş sanki. Çünkü hem kapişonlu sweatshirt hem de kovboy şapkasını üst üste kullanınca sanki melez bir türban yaratmış. Instagram’ın muhafazakar moda ikonlarına müjdeler olsun.

Daks Fall17 LFW Look 1

Daks

Moda evi erkek kalıpları ile “çok kadın” şifonları bir araya gelirmiş. Sanki Alberta Feretti ve Brioni’nin bir çocuğu olmuş ve adını da Daks koymuştu. Yazarınız bu cinsiyetler arası diyaloğu çok seviyor. #kalpkalpkalp

J JS Lee Fall'17 LFW Look 2

J. JS Lee

İlk olarak 2016 yılında kendini Londra sahnesinde gösteren genç tasarımcı Lee, paltolarda ya da ceket ve pantolonlarda bileşim yerleri olan düğmeleme detayları üzerine kafa yormuş. Laboratuvar derken biraz da bundan bahsediyorum. Mesela onun bu orijinal fikri belki gelecek sene büyük bir moda evine “ilham kaynağı” olacak ve alıp başını gidecek.

Markus Lupfer Fall'17 LFW Look 2

Markus Lupfer

Desen kullanımdan ya da espriden yana hiçbir zaman sıkıntı çekmemiş olan Lupfer bu sezon daha olgun bir koleksiyon hazırlamış. Boyfriend montları, alameti farikası olan desenli sweatshirtleri çiçekli etek ve elbiselerle sunmuş. Altında da American Apparel’in disko pantolonlarından boşalan yere göz dikmiş gibi yanar-döner taytlar koymuş. Loafer/Terliklerinin Gucci havasına “o kadar da olur” diyip gözardı etmek lazım. Tabii anahtar parçalar çiçekli maksi elbiseler yine.

Mulberry Fall'17 LFW Look 1

Mulberry

İngiliz moda kültürünün en köklü markalarından Mulberry, geleneksel giyim akımlarının geri döndüğü  bu sezon fırsatı en iyi kullananlardan biri oldu haklı olarak. En beğendiğim detay normalde at binenlerin giydiği yorgan şalların yeni yorumu oldu. Bu yorganımsı tasarımı özellikle yatağınızı bir türlü terk edemediğiniz pazartesi sabahı giyip çıkabilirsiniz. Şaka bir yana bu biçimin üzerine biraz çalışılabilir.

Peter Pilotto Fall'17 LFW Look 1

Peter Pilotto

Tasarımcı ikili, bu moda haftasının kuşkusuz en çalışkanlarındandı. Defilede görücüye çıkan her bir kombin üzerinde ince ince düşünülmüştü. Av montlarının içlerindeki çıkartılabilir kalın astarlar bu sefer dışta kullanılmış. Hem de yoğun bir el işçiliği ile. Sanki eski sömürgelerden birinde safariye çıkılmış, son olarak da kabilelerden yerli kumaşlar alınmış göz alıcı desenlerde, onlardan da eve dönünce kokteyl elbisesi yapılmış. Peter Pilotto’nun maksi elbiselere kişisel yorumu da bu olmuş.

Preen Fall'17 LFW Look 1

Preen by Thornton Bregazzi

Bregazzi ve Thornton çifti müdavim sayılarını her gün arttıran özel bir konuma sahipler moda sahnesinde. Değişimlerin çok hızlı yaşandığı bu dünyada 10 yılı devirmek de aslında çok kolay değil. Tasarımcılar koleksiyonun esin kaynakları arasında Sufrragette dönemi olduğundan bahsettiler. Trump’ın kadınları “sıkıştırmaya” çalıştığı böyle bir dönemde feminist bellekten güçlü bir anıya sarılmak çok doğal bir refleks gibi duruyor. Koleksiyonun çiçekli kumaştan elbise altı pantolon takımları ve jumbo kalıp paltoları birkaç yıldız farkla öne çıkıyor.

Simone Rocha Fall'17 LFW Look 1

Simone Rocha

İrlanda kökenli genç tasarımcı geçtiğimiz sezonlarda başarısı ile adından çok söz ettirince Soho’da mağaza açarak işleri büyüteceğinin sinyalini vermişti yakın zamanda. Şeker pembelerinin, elma kırmızıları ve toz mavilerle karıştığı alışılmış renk paletinin dışında daha militer, erkeksi ve güçlü tonlar vardı bu sezon Simone Rocha’da. Sanki çay davetinden çıkıp da artık çalışması ve hayatta yer kazanması gerektiğini anlamış gibi.

Temperley London Fall'17 LFW Look 1

Temperley London

Frak kesim ceketlerin içine narin gecelikleri andıran dantelli elbiseler, Leydi Diana’nın fırfırlı manşetleri, Viktoryan farbelalı yakalar, işlemeler, kalın balıkçı kazakların altında kabarık etekler. Bir de üzerine birkaç yıldır gündemden düşmeyen dudak motifi. Temperley London bazı sezon geriye düşüyor bazen öne çıkıyor. Bu sezon öne çıktıklarından…

Sonuç olarak belki de moda artık kendine yeni bir kuluçka merkezi bulmalı, daha genç, kozmopolit ama kolay bir şehir…

House of Holland’ın Woody Woodpeckerlı koleksiyonundan notlar için tıklayınız.

New York Moda Haftası’nın ilk muhafazakar defilesinden notlar için tıklayınız.

2017 sonbahar/kış Calvin Klein defile notları için tıklayınız.

çağla bingöl