Louis Vuttion’a Virgil Abloh Geliyor!

Yanlış anlaşılmasın, kimse Nicolas Ghesquiere'in koltuğunu elinden almıyor. Bir süre önce LVMH bünyesinde bir iç transfer ile Dior Homme koleksiyonunun başına geçen Kim Jones yerine uzun süredir tahmin edildiği üzere Off-White markasının yaratıcısı Virgil Abloh

Virgil-Abloh-Off-White-The-106_native_1600
Yanlış anlaşılmasın, kimse Nicolas Ghesquiere’in koltuğunu elinden almıyor. Bir süre önce LVMH bünyesinde bir iç transfer ile Dior Homme koleksiyonunun başına geçen Kim Jones yerine uzun süredir tahmin edildiği üzere Off-White markasının yaratıcısı Virgil Abloh geliyor.
Son dönemde Demna Gvasalia ile beraber, sokak modası ile lüks marka arasındaki barikatları yıkan Virgil Abloh, Louis Vuitton markasının başına gelen ilk siyahi tasarımcı olacak. Kendisinin haricinde bu kalibredeki bir moda evinde ikinci bir siyahi tasarımcı sadece Balmain’de bulunuyor (Olivier Rousteing).
Illinois, Amerika kökenli Virgil Abloh’nun moda geçmişi bir okul ile başlamıyor. Mühendislik alanından mezun olan Abloh, okul döneminde moda tasarımı alanına duyduğu ilgiyi keşfediyor ve tesadüf o ki, annesi terzi olduğu için dikişe ve kalıba aşinalığı da var. Daha 22 yaşındayken 2002’de Kanye West ile tanışan Abloh o zamandan itibaren keşfedilmiş oluyor aslında. Ünlü rapçinin kıyafetlerinden düşünce kuruluşuna, turne promosyonlarından genel imajına söz sahibi oluyor. Ve belki de onu diğer rapçilerden ayıran “daha az bling-bling, daha çok pastel ton” kafasına getiriyor. Hatta o dönem beraberce “Pastelle” isimli bir marka da yaratıyorlar. Marka, rahmetli Colette’in portfolyosunda kendine ışık hızında yer bularak önemli bir başarı yakalıyor. Fakat çeşitli sebeplerle devamı gelmiyor.
Virgil’ın ikinci markası Pyrex (Vision)  yine sokak modası alanında ilerleyerek, Champion markasının tshirtleri, eski Polo Ralph Lauren’lerin “cover”ları ve eşofman altlarıyla çalışıyor. Koleksiyon birçok önemli konsept mağazada kendine yer ediniyor. Fakat Virgil bu markayı da Off-White’i kurmak için kapatıyor. Off-White, tasarımcısının kendi anlatımıyla kadın-erkek, siyah-beyaz, genç-yaşlı gibi ayrımlar koymadan herkes için tasarladığını söylediği bir marka. 2014 yılında kurulmasından itibaren, aldığı Kanye West ve Rihanna desteği ile öyle hızla büyüdü ki, daha ikinci senesinden Paris Moda Haftası’nda defile yapma hakkı kazanan bir hale geldi.
Tasarımcı, sevenlerinin yanı sıra hiç sevmeyen ve sık sık eleştiren genişçe bir kitleye de sahip. Sevemeyenlerin en büyük takıntısı, Vetements’ın yaptığı gibi Off-White’ın da bir yenilik sunmaması. Günlük parçaları terkar ısıtıp servis etmeleri. Sportif sokak kıyafetlerini yüksek fiyatlara satmaları. Bu arada tasarımcının Nike, Jimmy Choo, Moncler, Ikea ve Byredo ile ortak koleksiyonları da var.
Virgil Abloh’ya göreyse en büyük farkı, alaylı tasarımcının alt metinlerle dolu (çoğu zaman politik ve ironik) koleksiyonlar sunması. Bu arada ironi de bildiğim kadarıyla Virgil’in ürünlerinde kullandığı sloganları tırnak işareti içinde yazmasından geliyor. Hatta biraz gülüşmelere neden olacak ama kendisi bunun patentine başvurmak istedi. Kanye West nasıl ünlü insanları kullanarak kendisini ünlü ediyorsa, Abloh da anonim şeylerin patentlerine başvuruyor.
Abloh, sosyal duruşunu Louis Vuttion’la da devam ettirmek istiyor. Hatta seyahat, gezgin, dünya vatandaşı vs. gibi markanın bavul koleksiyonundan yola çıkarak kendine biçtiği değerlerle, dünya sorunlarına ışık tutmak istediğinden bahsediyor. Biraz riskli, biraz zorlama duruyor şimdilik; ama madem bu kadar başarılı bir isim, bu konuda kuracağı bağlantıları da bekleyip göreceğiz.
Fakat sosyal medya devriminin yaşandığı bu yıllarda gençlere dönüp de “artık güç sizin elinizde, moda evleri size ne giyeceğinizi dikte edemez. Siz onlara ne tasarlayacaklarını söylersiniz” tadındaki yaklaşımı yaptığı en akıllıca hareket kuşkusuz. Çünkü aslına bakarsanız bugün bu güç duygusu cebinizde pek para olmasa da sizi sarhoş edebilecek, uyuşturabilecek en önemli his.
Louis Vuitton cehpesine bakarsak, Kim Jones’un geçen sezonlarda sokak markalarının kralı Supreme ile yaptığı işbirliği bu değişimin habercisi gibi önümüze çıkıyor. Tabii Jones bunu tutunmak için mi yaptı yoksa isteyerek mi bilemeyiz. Zaten artık kendisi Dior’un erkeğinin başına gittiği için açtığı sofistike yolu orada sürdürebilir. Ama anlaşılan o ki son dönemde dev adımlarla büyüyen iki alanda (erkek modası ve sokak modası) Louis Vuitton lider olmayı hedefliyor. Bunun için de modanın en popüler çocuklarının gençliğini bir iksir gibi içmek istiyor.
çağla bingöl