Meme Kanseri ve Estetik Konular

Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlenme ayının son günündeyiz bugün. Neler öğrendik? Umuyoruz ki kendimize bir şeyler katmışızdır. Çünkü daha önce de bir yazıda geçtiği gibi öncelikle #kendimdensorumluyum. Kendimizden sorumluyuz ve meme kanseri kadınlar arasında ciddi hayat

meme-kanseri-ve-estetik

Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlenme ayının son günündeyiz bugün. Neler öğrendik? Umuyoruz ki kendimize bir şeyler katmışızdır. Çünkü daha önce de bir yazıda geçtiği gibi öncelikle #kendimdensorumluyumKendimizden sorumluyuz ve meme kanseri kadınlar arasında ciddi hayat riski oluşturan hastalıklardan biri.

Biz size bugün konunun pek de konuşulmadığını gözlemlediğimiz başka bir tarafından bahsedeceğiz. Daha ciddileri var denip hep ikinci plana atılan bir konu. Halbuki psikoloji ile yakından alakalı olup, ikinci plana atılmaması gereken de bir konu: Estetik.

Ya da bu konu özelinde bakarsak meme kanseri ve estetik. Biliyorsunuz, estetik operasyonlar bazı doku ve form kaybı ile sonuçlanan ameliyatlar sonrasında oldukça kurtarıcı oluyor. Sadece fiziki açıdan da değil, manevi açıdan da. Hatta daha çok manevi açıdan.

Estetik_Cerrah_Semih_Gök

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op.Dr. Semih Gök

Bu nedenle işin estetik boyutu ile ilgili sorularımızı çok sevdiğimiz danışman doktorumuz Op. Dr. Semih Gök’e yönlettik!

Troppodonna: Meme estetiği konusunda kadınların yaşadığı önemli şühpelerden biri “implantlar nedeniyle kanser olur muyum?”. Bizi bu konuda aydınlatır mısınız? İmplantlar kansere neden olabilir mi?

Op. Dr. Semih Gök: Günümüzde meme büyütmek için kullanılan en değerli teknik meme implantlarıdır. İmplantları, kanser cerrahisi sonrasında memeyi yeniden şekillendirmek için sıklıkla kullanıyoruz. Elimizdeki en güçlü alternatiflerden biri meme implantları. Yıllardır kullanılan bu teknolojik ürünler bugüne kadar geliştirilen ve bedenimizin kabul ettiği nadir materyallerden. Meme implantının bugüne kadar kanser yaptığı yönünde net bir bulgu ortaya konmamıştır.

Varolan implant tip ve modelleri devamlı geliştirilmekte ve yeni versiyonları üretilmektedir. Daha iyisi için arayışlar devam ediyor.

TD: Mastektomi tipi meme dokusu alınan ameliyatlar sonrası meme formunu iyileştirmek amaçlı yapılan operasyondan bahseder misiniz? Normal meme büyütme ameliyatlarından bir farkı var mı?

S.G.: Memenin yeniden şekillendirilmesi süreci hem hasta hem cerrah için uzun soluklu bir süreç. Bu süreçte karşılıklı sabır, güven, tecrübe ve inanca bağlı güçü bir iletişim kurulmalıdır. Detaylı aydınlatma ve destek cerrahilerine hazır olmak ve kabul etmek önemli. Eksilen hacim için implant veya hastanın başka dokuları tercih edilebilir. Tedavi edilen meme ve diğer meme birbirine benzetilebilir. Meme başı rekonstruksiyonu önemli yer tutar. Normal meme büyütme tek basamaklı bir cerrahi operasyondur. Burada ise seri operasyonlar gerekebilir.

TD: Peki Areola kısmını (memenin uç kısmı) etkiliyen operasyonlar sonrası hangi estetik müdahaleler yapılabiliyor?

S.G.: Areola alınmış ise yeniden yapılandırılabilir. En basit yöntem olarak dövme denenebilir. Başka bir bölgeden alınan deri nakli ile meme başı katı oluşturulabilir.

TD: Bir de sizden dinlediğimiz çok güzel bir uygulama, tüm meme estetiği operasyonlarında hastanınız sağlığını düşünerek patolojiye doku örneği göndermeniz. Bu konudan biraz bahseder misiniz? Son olarak meme estetiği olmak isteyenlerin önceden yaptırmaları gereken testler var mı?

S.G.: Çıkartılan dokunun değişme riski varsa dokunun içerisinde bu analizi yapmanın insanlık görevi olduğunu savunuyorum. Bu nedenle mutlaka çıkan meme dokularını patolojik analize yolluyorum. Daha değişimin başlangıcında olan vakalar yakaladım ve büyük bir şans oldu. Meme cerrahisi öncesi 30 yaş altında USG, 30-35 üzerinde MAMOGRAFİ görmek isterim. Sağlıklı doğal memeyi tedavi etmek isterim. Aynı zamanda memenin iç yoğunluğu ameliyat tekniğimi etkiler.

Benden de son bir mesaj olarak: Memede farklılık hissettiren her şeyi ciddiye alın. Rutin kontrolleri ihmal etmeyin. Ele gelen yapıları, akıntıları, ağrılar, koltuk altı değişimlerini atlamayın ve ertelemeyin. Sağlıklı hayat, koruyucu hekimliğe bağlıdır.