Met Gala'nın Tehlikeli Teması: Moda ve Din

Met Gala'nın Anna Wintour başkanlığındaki kreatif ekibi 2018'in temasını "Moda ve Din" olarak açıkladı. Son dönemde her türlü hassasiyete neden olan din ana başlığı şimdiden moda dünyasında tartışmalara neden oluyor. Met Gala'nın 2018 edisyonuna daha çok

met-gala-2018-din-ve-moda

Met Gala’nın Anna Wintour başkanlığındaki kreatif ekibi 2018’in temasını “Moda ve Din” olarak açıkladı. Son dönemde her türlü hassasiyete neden olan din ana başlığı şimdiden moda dünyasında tartışmalara neden oluyor.

Met Gala‘nın 2018 edisyonuna daha çok var. Daha hala yeni gibi gelen 2017’yi bitireceğiz sonra bir 5 ay daha bekleyeceğiz. Ama Anna Wintour ve ekibi modanın en kalburüstü etkinliğinin temasını açıklamak konusunda bir engel görmediler. Hatta “önce biz bulduk!” demek için biraz acele etmeye çalıştılar sanki.

Moda ve Din.

Din ve Moda. Ross and Rachel. Rachel and Ross. Yani bu iki konu aslında ilk olarak beraber anılmıyor. Hıristiyan motifler Dolce&Gabbana’dan, Jean Paul Gaultier’e, Ricardo Tisci’den Christopher Kane ve Jeremy Scott’a kadar sık sık kullanıldı. Hatta Hıristiyanlığın yanı sıra hoşgörülü dinlerden Budizm, Hinduizm, Şamanizm de sık sık koleksiyonlara konu oldu. Ama Anna Wintour’ın kendini tanrı yerine koyup moda dünyasında kimin in kimin out olduğuna bir davetiyesiyle karar verdiği Met Gala’ya konu oluyorsa arkasında başka bir güç olduğunu düşünmeliyiz bu seçimin.

Dolce-Gabbana-Din-Teması

Dolce&Gabbana defilelerinde sık sık dini motifler kullanan moda evlerinden. Ama bunu Hıristiyanlık içinde sınırlı tutuyor.

Evet, doğru bildiniz! Tabii ki tüm olayların olduğu gibi arkasında 7 büyük aile var. Rothchild’lar, Rockefeller’lar ve diğerleri (bu ikisi dışında soyad sayılamıyor. Dupont’lar mıydı?)

Tabii bu şaka. Sadece içinizdeki komplo damarına hitap etmek istedim.

Asıl neden için benim kafamda tüm okuduklarımdan ve gündemde takip ettiklerimden sonra iki seçenek gelişti. Birincisi Donald Trump’ın başa geçtiğinden beri konuyu çok kaşıması nedeni ile o gece verimli bir skandal çıkma olasılığı. İkincisi ise Amerika’da beliren yeni nesil kiliseler ve bu kiliselerin son dönemin en popüler tasarımcıları ile moda dünyasının en merak edilen koleksiyonlarına imza atmaları.

Justin-Bieber-Peder-Chad-Veach (1)

Justin Bieber ve son zamanlarda yanından ayrılmadığı rahip arkadaşı Chad Veach

Evet, yanlış duymadınız. Amerika’da bazı yeni nesil kiliseler kuruldu. Bunları 3. Dalga kahveciler gibi düşünebilirsiniz. Çok modernler, ibadete gelenler Hollywood’un genç kuşağından ve dünyanın en zenginlerinin velihatlarından isimler. Ayrıca kendi ürün serileri var. Modern ilahilerden oluşan (tabii ki kendi yazdıkları) albümler, kitaplar, podcastler ve tabii ki kıyafetler.

Bu konu o kadar gözde ki Hillsong, Zoe Church, Fresh Life Church gibi kiliselerin koleksiyonları son dönemin favori markaları Off-White, Fear of God, Vetements, Yeezy, Supreme x Louis Vuitton kadar değer görüyor. Meraklıları tarafından (ünlü kilise mensuplarından kendilerine kalırsa) koleksiyonu yapılıyor. Internetteki 2. el fiyatlarından bahsetmiyorum bile.

Justin-Bieber-Zoe-Church-Kilise-Koleksiyonu-1

Justin Bieber ve Zoe Church’ün rahibi Chad Veach tarafından hazırlanan kıyafet koleksiyonu

Son günlerde dini bulan Justin Bieber da bizzat bu işe girmeye karar verenlerden mesela. Zoe Church’un cool pederi Chad Veach ile sadece kilise aracılığı ile satılacak özel bir koleksiyon hazırlıyorlar.

Kanye West, Kendall-Kylie Jenner, Hailey Baldwin, Kevin Durant gibi birçok ünlü ismin devam ettiği ve pazar günleri Hollywood partilerini andıran ayinlerin yapıldığı kiliseler yeni bir Scientology fenomeni yaratır mı bilinmez. Ama Nylon Dergisi kapağından fırlamış gibi duran son model rahipleri ve dini pop kültürün içine dahil eden tarzları ile modaya yeni bir soluk getirecekleri kesin.

Anna Wintour ekibi de bunun kokusunu almış olabilir.

Diğer taraftan, biri Chanel’in ünlü Quran Elbisesi’ni giyer de köktenci grupların tazecik hedefi haline gelir mi diye merak etmiyor da değilim.

çağla bingöl