Milano Moda Haftası'ndan Aklımda Kalanlar

Milano Moda Haftası'nın bazı "olağan şüpheliler"i vardır. Bilirsiniz, Prada, Gucci, Moschino, Dolce&Gabbana, Gucci

marni-2018-ilkbahar:yaz

Milano Moda Haftası’nın bazı “olağan şüpheliler”i vardır. Bilirsiniz, Prada, Gucci, Moschino, Dolce&Gabbana, Gucci… Gucci demiş miydim? Hafta genelde bunlar ve onların çevresine denk gelen diğer defileler ve Gabbana’nın barında Martini’ler olarak şekillenir. Milano; moda haftaları arasında, İtalyan mizacından ileri gelse gerek, en rahat olanıdır. Kolay akredite olunur, Front Row daha az iddialıdır, daha az moda VIP’si geldiğinden sokak fotoğrafçılarının dikkatini çekmek daha kolaydır vesaire vesaire…

Milano Moda Haftası’ndan aklımda kalanlara şöyle başlamak istiyorum: Maalesef olağan şüpheliler bir istisna dışında çok sıkıcıydı. Gucci “sanırım artık her şeyi gördük, belki de o nedenle artık şaşırmıyorum” dedirtti. Ki Alessandro Michele çevresinde birçok tartışma dönüyor bu konuda. Prada ise sanki birkaç markanın eski sezonlarından esinlenmişti. Moschino zaten moda adına çok bir şey söylemiyor uzun zamandır. Jeremy Scott daha ne kadar bu çocuksu oyunları oynayacak acaba? Dolce&Gabbana ise bildiğiniz gibi #youcantsitwithus. 

Bir İstisna Marni Olsun ve Marni’nin Katmaları

Marni-2018-ilkbahar:yaz

Marni, bu sezon markanın yaratıcısı Consuelo Castiglioni’den Francesco Risso’nun direksiyonuna geçmişti. Herkes yeni tasarımcısının neler yapacağını merakla bekliyordu. Tabii ki Risso da çok özenmişti. İlhamını ünlü İngiliz bahçelerinden alan koleksiyondaki; Marni’ye has kütlesel kesimler, geniş kalıplar ve maksi desenler korunmuş. Onun üzerine bir de “layering” faktörü başarı ile eklenmiş. Risso özene özene koleksiyonu Prada seviyesine taşımış.

Ferragamo’nun Taptatlı Çantaları

Salvatore-Ferragamo-2018-İlkbahar:yaz

Salvatore Ferragamo defilesine normal olarak kılık kıyafetten çok çanta bakmaya gidiyoruz değil mi? Onlar da bize en güzelini veriyorlar. Şunların tatlılığına bakar mısınız? Bele takmak opsiyonel.

msgm-2018-ilkbahar:yaz

MSGM, Milano’nun asi çocuklarından. Vetements ve Off-White gibi “salaş” çocuklarla takılıyor. Milano’ya da yeni bir soluk katıyor. MSGM bu sezon ombre renk geçişleri ve o geçişlerde kullandığı sıcacık tonlarla aklımda kaldı. Şimdi Yeezy için Kanye West bir köşede not alıyor mudur acaba? Gelecek sezona ombre geçişleri o da yapar mı?

Max Mara’nın Transparan Dokuları

Max-Mara-2018-İlkbahar:yazMax Mara, Milano’nun farklı bir tarafını temsil ediyor. Yani Dolce&Gabbana ve Gucci mean girl’lerse Max Mara ayakları yere basan, şıklığını sade ve akılcı detaylarından alan, feminenliğin sadece dekolte olmadığını bilen cool tarafını. Bu etekteki transparan, ham dikişki tarz trençkot, pantolon gibi birkaç parçaya da sirayet etmişti koleksiyonda ve çok da hoş duruyordu.

Fendi’nin Boyalı Pelerinleri

info@imaxtree.com

Karl Lagerfeld, bu sezon bizi Sherlock’un gardırobunu andıran bir  pardesü elbise hediye etti. Fikir olarak yani. Deriden, üzeri çiçeklerle canlandırılmış bu parçayı Beyonce’de mi görürüz acaba?

Etro’nun Püriten Beyazları

Etro_2018_ilkbahar:yaz

Etro, her şeyden önce desen demek, yanık tonlardan oluşan bir renk kartelası demek. Ama işte bazen de böylesine püriten bir beyazlık olarak karşımıza çıkıyor. İtalyan filmlerinden çıkma bir kır gelini gibi değil mi?

Versace-2018-İlkbahar:yaz

Kimse konu 90’lar olunca Versace’nin yanında konuşmasın. Bence verilmek istenen mesaj buydu. O yılanları, altınları, güneş tanrıçalarını, saten kumaştan fırlayacakmış gibi duran aslan başlarını Versace’den (bu işin mucidinden) daha iyi kim yapabilir? Mesajın altını Claudia Shiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford gibi dönemin top modellerini podyuma çıkartarak çizdiler defilede. Onlar tabii bunu bu şekilde söylemediler. Bu yıl Gianni Versace’nin vefatının 20. yılı tabii melekleri de onu anmak için toplanacaktı, dediler daha ziyade…

Londra Moda Haftası notları için lütfen tıklayınız.

çağla bingöl