Moda Dünyasından En Taze Haberler

Şu an moda aleminde hala Paris'in baş rolde olduğu günleri yaşıyoruz. 28 Şubat'ta başlayan Paris Moda Haftası 7 Mart'a kadar gündemi doldurmaya devam edecek. Hatta bugün Türk moda severin meğerse tutku derecesinde sevdiği Balmain ve

chloe sonbahar kış 17

Şu an moda aleminde hala Paris’in baş rolde olduğu günleri yaşıyoruz. 28 Şubat’ta başlayan Paris Moda Haftası 7 Mart’a kadar gündemi doldurmaya devam edecek. Hatta bugün Türk moda severin meğerse tutku derecesinde sevdiği Balmain ve ülkemizin medarı iftiharı Dice Kayek podyumda yerlerini alıyor. Ama biz şimdi Paris’ten biraz uzaklaşıyoruz ve genel bir moda turuna çıkıyoruz. Bakalım son günlerin en dikkat çekici haberleri neler?

BCBG Max Azria İflas mı Etti?

90’lı yılların başında Tunuslu tasarımcı Max Azria tarafından yaratılan marka, bugün perakende dünyasında birçok kader ortağı marka gibi iflasın eşiğinde duruyor. Hatta o kadar ki mağazalarda artık sadece “indirim” sloganları yok “everything must go” yazıyor. American Apparel’in aynı yoldan geçtiğine önceki aylarda şahit olmuştuk. Hatta o son disko pantolonları, yok fiyatlara online satışta hızla tükenirken içimiz acımıştı biraz. Fakat BCBG’den yapılan açıklamaya göre marka şansını başka satış ortakları ve e-ticarette deneyecekmiş. Orta ölçekli markalar perakendenin yaşadığı değişimden en çok sarsılanlar oldu. Çünkü yeterince ucuz değilsin insanlar sana gelmek için bacaklarını yorsunlar, yeterince lüks değilsin müşterine kendisini her açıdan kraliçe/kral gibi hissettir. Böylece sonuç dijital dünya tarafından yutulmak oluyor. Keşke bu sınıf geleceği daha hızlı görüp yenilikçi adımları atsaydı zamanında.

Calvin Klein Mahershala Ali

Calvin Klein’a Moonlight Geliyor!

Calvin Klein, Raf Simons’ın başa geçişi ile yeniden altın günlerine dönmeyi hedefliyor. Bu anlamda Belçikalı tasarımcının “kool aid”ini de içmiş durumdalar. Raf Simons ve yardımcısı Pieter Muiler ne derse o. Son atılan adım ise tam yerinde ve zamanında oldu. Calvin Klein’ın ikonik serilerinden iç çamaşırının yeni yüzleri Oscarlı Moonlight Filmi’nin yıldızları Mahershala Ali, Trevante Rhodes ve Alex Hibbert oldu. Calvin Klein yönetiminin koltuklarında ” evet ya Raf’ı alarak süper karar verdik” diyerek daha da rahatlamalarını sağlamıştır herhalde bu hamle.

gigi-hadid-vogue-arabia

Vogue Arabia Çıktı! İlk Kapak Gigi.

Vogue’un 22. versiyonu olan Arabia sonunda çıktı. Önce online platformda nabız tutan Conde Nastçılar tüm hava ve zemin şartlarının uygun olduğuna kanaat getirince dergi formatına geçiş yaptı. Vogue Arabia tüm bölge ülkelerine hitap edeceği için aslında Vogue için de bir ilk. Ama aslında bölgenin çok lüks yaşayan bir grup kadını için dergi tabii ki hiç de yabancı değil. İlk kapak yıldızı yarı Filistin asıllı Gigi Hadid oldu. Bu isim şu nedenle çok iyi, Gigi Hadid gözleriyle poz veren bir kadın. Arap kültüründe de gözler kalbin aynası biliyorsunuz. Kapaktaki açık ama kapalı, cüretkar ama gizemli, şaşaalı ama gustolu yani kısacası konuyu Arabistan’a uydurmak için bin takla atılmış fotoğraf için daha iyisi olamazdı. #helalkapak 

MM Show Burberry detailing

Maison Margiela’da Burberry!

Maison Margiela’nın 2017 Sonbahar/Kış defilesinde John Galliano aslında ilhamını Martin Margiela’nın tüm moda literatürüne örnek olmuş tasarımlarından almıştı. Deforme ceketler, ten rengi body’ler, toynağı andıran Tabi Boots’lar podyumdaydı. Fakat koleksiyondaki içinden Burberry ekosesi çıkan bir trençkot akılları karıştırdı ve anlaşılan o ki defileye gölge düşürdü. Acaba bir gönderme miydi, yoksa Burberry ile Maison Margiela arasında son dönemde moda olan iş birliklerinden biri mi vardı? Çıkışta sosyal medyada herşeyden çok bu konuşuldu. Sorunun cevabını zaman gösterecek ama kendi ekose deseni konusunda aşırı korumacı olan Burberry bu işin içinde değilse konuya nasıl bakar merakla bekliyoruz.

Takipteyiz.

troppodonna