Moda Haber: Temmuz'16

Moda dünyası için Temmuz ayı, başlarında gerçekleşen Paris Couture haftası dışında çok hareketli değildir. Ama bir yandan da kurumsal hayatta, plaza atmosferinin altında soluyanlara tezat olarak büyük yeniliklerin, yer değiştirmelerin, köşe kapmacaların sıkça yaşandığı bir

front row row row

Moda dünyası için Temmuz ayı, başlarında gerçekleşen Paris Couture haftası dışında çok hareketli değildir. Ama bir yandan da kurumsal hayatta, plaza atmosferinin altında soluyanlara tezat olarak büyük yeniliklerin, yer değiştirmelerin, köşe kapmacaların sıkça yaşandığı bir dönemdir. Zaten kısa bir transfer sezonunu es vermeden Eylül-Ekim dönemi ile gelen moda haftası stresi takip eder.

Bakalım moda dünyasında son günlerde öne çıkan haberler ne oldu, kısa kısa göz atalım!

1466694365-gettyimages-valentino-maria-grazia-chiuri

1 Valentino’nun Kadınını Dior kaptı! (yani Valentino maço bir İtalyan Erkeği, Dior’sa janti bir Parizyen bey olsaydı bu başlığı atardık. Bizde de maalesef öyle sansasyonel konular pek olmadığı için böyle eğlenmeye çalışıyoruz.)

17 yıldır Valentino bünyesinde çalışan ve bunun son 8 yılında Pierpaolo Piccioli ile markanın eş-kreatif direktörü olan, sadece olmakla kalmayıp bunu feci başarılı yapan Maria Grazia Chiuri de sonunda 2-3 yıldır moda dünyasında hızlıca esen değişim rüzgarlarına uydu ve soluğu Raf Simons’dan boşalan Dior Kadın’ın (yani hem hazır giyim, hem couture, hem de aksesuar tüm kadın bölümü) başında aldı. Marka Simons ayrılığından sonra büyük yara almış ve satışların 2016’nın ilk çeyreğinde gösterdiği büyük düşüşle karalar bağlamıştı ama büyük ihtimalle atılabilecek en iyi adımlardan birini attı. Tabii Pierpaolo olmadan da aynı başarıyı gösteriyorsa Maria. Chiuri Dior’da bu göreve gelen ilk kadın tasarımcı olacak.

PARIS, FRANCE - MARCH 09: Alexa Chung attends the Chanel Ready to Wear show as part of the Paris Womenswear Fashion Week Fall/Winter 2011 at Grand Palais on March 9, 2010 in Paris, France. (Photo by Dominique Charriau/WireImage)

2 Alexa Chung Kendi Moda Markasını Kuruyor!

Müjdemizi isteriz! Vintage soslu, sade tarzı ve “zaten ne giyse yakışacak” vücudu ile moda meraklılarının kalbini çalan Alexa Chung bugüne kadar yaptığı birçok başarılı işbirliğinin ardından 2017 yılının Mayıs ayında kendi markasının çıkışını yapacağını duyurdu (Sayılı gün çabuk geçer). Birleşik olarak Alexachung diye adlandırdığı markasını kurarken bugüne kadar yaptığı Marks&Spencer, AG Jeans, Superga ve Mulberry gibi işbirliklerinden çok keyif aldığını ama bundan sonraki adında tamamen kendi kurallarına göre oynamak istediğine çıkan birkaç açıklama yapmış. Marka şimdiden Selfridges, Galeries Lafayette, Matches Fashion, MyTheresa ve Ssense gibi online ve offline alışveriş noktaları ile anlaşmış bile.

1468242875611

3 Burberry’e Celiné’den trasfer CEO geldi! (tüm başlıklara böyle küçük gazete satan çocukların “yazıyor! yazıyor” edasında ünlem koyuyoruz ama sinir olmuyorsunuz umarız)

İngilizler’in Kraliyet ve Manchester United’dan sonra en önemli markası Burberry bir süredir bazı sorunlar yaşıyordu. Bunun büyük bir nedeni hali hazırda darda olan ve tüm dünyayı etkileyen eksideki moda ekonomisi olsa da Burberry’nin bu kadar yara alması (ki yara derken geçen sene hisselerinde yaşadığı %36 gibi dev bir kayıptan bahsediyoruz) biraz da markanın zor döneme hazırlıksız yakalanması olmuştu. 2014 yılında markanın yıldız ismi Christopher Bailey tasarımın başkanı olmanın yanı sıra Apple’a giden CEO’ları sonrası CEO’luk görevini de üstlenmişti. Tabii bu pozisyon hem kendisine çok yabancı geldi hem de normalde yapması gerekenler aksadı ve daha bir sürü şey ama detaya girip kimseyi çok da incitmemek lazım.

Marka yaklaşan iç seçim dönemi öncesi doğru adımı attı ve önceki dönemde Moschino, Givenchy, Bottega Venetta ve son olarak Celiné markasının CEO’su olarak forma terleten Marco Gobetti ile anlaştı. Yeni dönemde Christopher Bailey markada Chief Creative Director görevini korurken bir de “President” olarak anılacak. Bu başkanlığı da herhalde demoralize olmasın diye vermişler. (#başgan)

bill cunningham

4 Bill Cunningham’ın ismi New York’ta yaşıyacak! 

Ama bir süre için. Biliyorsunuz 25 Haziran günü New York en büyük moda yıldızını kaybetti. Sokak fotoğrafının ağababası Bill Cunningham’ın ölümünün ardından New York’un en büyük değerlerinden birini nasıl onurlandıracağı merak ediliyordu. Beklenen hareket geçtiğimiz hafta geldi ve 5. Cadde ile 57. sokağın kuzeydoğu köşesi Bill Cunningham Corner olarak adlandırıldı. Bu onuru en az 1 hafta olarak koruyacak olan köşenin kalıcı olabilmesi için Belediye Başkanı Bill de Blasio’dan çok daha üst bir makamın karar vermesi gerekiyormuş. Umarız isim daimi olur.

troppodonna Newsroom