Moda’nın Yeni Merakı Paparazziler

Paparazzi tipi fotoğrafçılık 1960lı yıllardan beri hayatımızda olan bir şey. Yediklerini, içtiklerini ve kimi öptüklerini sürekli olarak merak ettiğimiz ünlüleri onlar olmasaydı nasıl takip ederdik. Geçmiş zaman kullandım çünkü artık Instagram aracılığı ile onlar da

Baleciaga_2018_İlkbahar_Yaz_Koleksiyon_çekimi_1

Paparazzi tipi fotoğrafçılık 1960lı yıllardan beri hayatımızda olan bir şey. Yediklerini, içtiklerini ve kimi öptüklerini sürekli olarak merak ettiğimiz ünlüleri onlar olmasaydı nasıl takip ederdik. Geçmiş zaman kullandım çünkü artık Instagram aracılığı ile onlar da bizim bu merakımızı doyuruyor aslında. Ama tabii kontrollü olarak.

Yok biz ünlü instagramı stalk’layarak istediğimiz bilgilere ulaşamıyoruz, bize yetmiyor diyorsanız, yine gideceğiniz yer Paparazzi basını. Onların çektiği karelerde bir rötuşsuzluk var. Yüzlerde çoğu zaman tamamen doğal (ve çoğu zaman memnuniyetsiz) bir ifade var. En çok baktıklarımız da yüzlerini, gözlerini saklamaya çalıştıkları kareler. Ayrıca o karelerle sokak modasının muciti de onlar. Yani Bill Cunnigham ve onun takipçilerinin normal insanları sokak modası olarak bize sunmadığını düşünün, he bir de oradan doğan dev bir Instagram döner sermayesini de bir kenara atın, aslında biz sokak modasını da paparazzi karelerinden takip ediyorduk.

Olsen_Kardeşler_Paparazzi

Uzun uzun inceliyorduk. Olsen kardeşler dev Starbucks bardakları ve Marlboro Light paketleri ile New York’ta hangi kıyafetlerle kameralara yakalanıyordu? Sarah Jessica Parker normal hayatta da Manolo Blahnik’lerle mi geziyordu? Natalie Portman gerçekte de o kadar kusursuz mu görünyordu? Kate Bosworth acaba bir gün incelikten kopup gider miydi?

dior_Mila_Kunis

İşte bu merakımız moda evlerinin de dikkatinden kaçmıyor. Christian Dior, Jimmy Choo, Moschino daha önceki yıllarda paparazzi göndermeli kampanya çekimi yapan markalardan ilk aklıma gelenler. Ama çok da etkili olamamışlardı çünkü bugünün ünlü Instagram’ları gibi onlar da son derece “sahnelenmiş” ve kontrollüydü.

Kim_Kardashian_Yeezy_season_6

Ama 2017 sonları ve 2018, Kanye West ve ünlü eşi Kim Kardashian sağolsun, yepyeni bir kampanya modeline sahne oluyor. Kanye West markası Yeezy’nin yeni sezon defilesini yapmak yerine karısı ile paparazzi enstantaneli bir çekim yaptı. Belki defile yaptığında modelleri açlıktan fenalık geçirtmek zorunda kaldığı falan için başka yolu yoktu. Belki de zaten eşofmandan bozma “tasarımları” için elindeki en iyi hazineyi kullanmaktan başka bir şansı yoktu. Ama sonuç olarak delice bir başarı yakaladı. Şimdi kampanyanın ikinci bölümü olarak Kim’in klonlarından seçilen isimleri giydirip yine aynı konseptte çekiyor. En iyi yanı bu karelerin de orijinallerine çok benzemesi. Tıpki Kim Kardashian’ı günlük hayatında bir paparazzi çekmiş gibi ışık ve mekan kaygısı olmadan… En komik yanı ise klon çekimlerinde Paris Hilton’un da olması. Nasıl bir rolleri değişmektir?

Yeezy_sezon-6_Kim_Kardashian_Klonları

Fakat benim için asıl bomba Balenciaga’dan geldi. Çünkü o da tam tamına olmasa da kendi “klanı” ile yine paparazzi temalı bir çekim gerçekleştirdi 2018 İlkbahar/Yaz kampanyası için. Biraz daha dokunulmuş dursa da garip bir cazibesi var yine de. Bacaklarını sert sert açan ve keskin hareketlerle yüzünü çanta ile kapatan modeller kendilerine uzun uzun baktırtıyor.

En önemlisi de bir süredir sorulagelen Balenciaga’nın bu yaptıklarını “normal hayatta kim giyer”e bir cevap öneriyor. “Alın size!” diyor.

Baleciaga_2018_İlkbahar_Yaz_Koleksiyon_çekimi_2

Fakat konunun başına ve paparazzi karelerindeki kıyafetlerin cazibesine tekrar dönersek: Biz hayranı olduğumuz ünlülerin en doğal hallerini görmek ve yeri gelince taklit etmek istiyoruz. Bu bir anlamda bizim için “ben seni gerçekten sen olduğun için seviyorum” demenin bir yolu gibi sanki. Halbuki onlar şarkı söylemese, filmlerde oynamasa, podyumlarda yürümese bize ne onlardan ama öyle hissetmiyoruz işte.

Kim Kardashian ile yapılan kampanya da orijinal bir fikir olsa da içeriğini biraz inceleyince kendi ile çelişmeye başlıyor. Paparazzi karelerinin en önemli yanı nedir? Sevdiğimiz ünlülerin mahremlerini görmek, “sahne dışı” hallerini gözetlemek, bir rol için ya da kırmızı halı için giydirilmedikleri zamanları incelemek gibi gibi. Kim Kardashian’ın ise zaten tüm hayatı sahne dışı geçtiği için (TV show’u dahil) ve tüm hayatını zaten oynadığı için paparazzi karesi bize yeni ne sunuyor pek anlamadım.

Yine de fikir olarak iyi…

çağla bingöl