Murat Palta ve Gods ve Monsters ve Men

Türk Sanatı'nın en eski formlarından minyatürü popüler kültür öğeleri ile bir araya getirerek esprili bir dilde yorumlayan Murat Palta, Galeri X-Ist'teki yeni sergisi "Gods, Monsters & Men"de fokusunu mitolojiye doğru çevirmiş. [caption id="attachment_10922" align="aligncenter" width="446"] Murat

Murat Palta, On Leather Steeds They Ride, Kraft üzerine karışık teknik I Mixed media on craft, 80 x 160 cm, 2018

Türk Sanatı’nın en eski formlarından minyatürü popüler kültür öğeleri ile bir araya getirerek esprili bir dilde yorumlayan Murat Palta, Galeri X-Ist’teki yeni sergisi “Gods, Monsters & Men”de fokusunu mitolojiye doğru çevirmiş.

Murat Palta

Murat Palta

Mitolojide anlatılan tanrılar, canavarlar ve insanların form ya da “pazarlama” yolu değişse de hala var olduklarına bu sergide biraz daha inanıyorsunuz. Ve hala dünyanın hikayesinin aynı döngüde ilerlediğine de… Savaş var, savaşın tanrıları var, barışın tanrıları var, savaşın ve günlük hayatın canavarları var. Sonra çoğu zaman canavar ile tanrı arasında savaşlarda arada yazık olan adamlar yani bizler varız. Çoğu zaman tüm bu çatışmanın bizim için yapıldığı söylenen ve sonunda harcanan bizler.

Murat Palta, He-Man, Ahşap üzerine akrilik mürekkep Acrylic ink on wood plates,2018

Murat Palta, He-Man, Ahşap üzerine akrilik mürekkep Acrylic ink on wood plates,2018

Konu karanlık belki ama neyse ki Murat Palta’nın günümüz süper kahramanlarından çocukluğumuzun tüm He-man’lerine, retro fütüristik uzay filmlerinden, modern çağ “prensi” Elon Musk’a, çağımızda sadece tüketim doğuran (çocuk da bir tüketim şeklimiz değil mi artık zaten – tamamen yazarın görüşü-) ve Bitcoin’leri Ulufe gibi askerlerine atan padişahlara kadar o kadar çok detay var ki…

The Untamed Lands, Fine art kağıt üzerine mono baskı Mono print on fine art paper,75 x 100 cm, 2018

The Untamed Lands, Fine art kağıt üzerine mono baskı Mono print on fine art paper,75 x 100 cm, 2018

Eserler, sanatçısı Murat Palta’nın geniş hayal dünyası, çocuktan gelen zengin görsel hafızası ve bilgi birikimi hakkında harika ipuçları veriyor. Fakat bir de kendisi ile karşısına geçtiğinizde, çıplak gözle (ya da çok düşümeden) tahmin etmeniz imkansız derin hicivler var tüm işlerde. Buradan kıssadan hisse: Eğer sergilerde sanatçı turları, artist talk vs. gibi etkinlikler oluyorsa mutlaka katılmalı.

Sergide 2 tane de video işi var. Bir tanesi Suriye’de yıllardır süre gelen savaş ve savaşın yan endüstrisi olan insan tacirliği hakkında. Aracı olarak Hacivat ve Karagözlü gölge oyunu kullanılmış. Tabii bunun da çok özel bir nedeni var.

Murat Palta, No One, Full HD Video, 3'35'', 2017

Murat Palta, “No One”, Full HD Video, 3’35”, 2017

Murat Palta’nın sergisine “nerd” birileri ile gidin, gidebiliyorsanız, harika bir sergi gezisi olacaktır – iki taraf için de-.  Sergi 3 Mart tarihinde sona eriyor yani sayılı gün çabuk geçer!

Son olarak Murat Palta ile konuşurken yurtdışında gördüğü ilgi üzerine konuştuk. Bundan önce Rusya ve Fransa’da sergileri olan ve Art Dubai’ye de katılan Palta, izleyicisinin minyatüre olan ilgisinden bahsediyor. Bazıları için tamamen yeni bir alan, bazıları için bu yeni yorumu ile ilgi çekici. Çoğu zaman elimizdeki sanatsal zenginlikleri ıskalıyoruz. Birçok geleneksel sanatımızı yabancı biri gelip bizden çok daha iyi yorumluyor. İşte Murat Palta sayesinde en azından minyatür konusunda hayıflanmaya gerek kalmadığını görüyoruz sevinerek. Sergi hakkında daha detaylı bilgi, adres vs. için lütfen buraya tıklayın.

NOT: Açılıştaki eser hakında: Murat Palta, On Leather Steeds They Ride, Kraft üzerine karışık teknik I Mixed media on craft, 80 x 160 cm, 2018

çağla bingöl