Mutfak Dolabındaki Makyaj Temizleyiciniz

Bazı günler ya da akşamlar (keyfinize göre) dışarı çıkarken makyajı biraz abartmak istersiniz ya, mesela çok dramatik neredeyse gotiğe kaçan göz makyajları, kopkoyu, pudralı, cilalı kat kat dudaklar, kontürden heykel asaletine ulaşmış yüzler

beautiful-black-and-white-fashion-girl-makeup-favim-com-215386_largeBazı günler ya da akşamlar (keyfinize göre) dışarı çıkarken makyajı biraz abartmak istersiniz ya, mesela çok dramatik neredeyse gotiğe kaçan göz makyajları, kopkoyu, pudralı, cilalı kat kat dudaklar, kontürden heykel asaletine ulaşmış yüzler… Hepimiz bazen o havaya giriyoruz.

the-cure-20060727-148208

Tabii bir de makyajın kalıcı olanı makbul biliyorsunuz. Yoksa akşamın orta yerinde The Cure’un ikonik solisti Robert Smith’e dönüşme ihtimaliniz var. O zaman tercihlerimizi MAC’in neme ve ısıya dayanıklı far bazı Paint Pot’larından yana kullanabiliyoruz ya da waterproof maskara ve göz kalemlerinden. İşte öyle de oluca bu sefer çıkarması bir işkenceye dönüşüyor. Önce makyaj temizleme mendilleri ile işe başlıyoruz, olmuyor, biraz jel temizleyici ile gözlerimizi mi ovsak? Derken bu sefer de göz yerine kan çanağına dönen adeta ateşten bir çift golf topu ya da başka bir anlatımla gözlerde Sedat Bucak Sendromu.

bucak

Daha sakin, acısız ama etkili bir temizlik için rotanızı mutfağa doğru kırın ve şu yağlara bakın:

Hindistancevizi Yağı: Hiç şaşırmadınız değil mi? Tatlınızdan, dudak nemlendiricinize, hatta oil pulling metoduna son yıllarda her yerde karşımıza çıkan hindistancevizinin yağı özellikle makyaj malzemelerinde kullanılan kalıcılık arttırıcı ajanlara karşı savaş açıyor.

essential-oils-1Zeytinyağı: Zeytinyağının bileşenleri de maskaranın yapısındaki yağlı içeriklerle iyi bir uyum sağlıyor ve nazikçe temizlemenize yardımcı oluyor. Ayrıca zeytinyağının bir artısı da cildinizi temizlerken başarıyla nemlendirmesi. Başarılı olmasının nedeni de ciltte komodonlara neden olan gözenek tıkanmaları yaratmaması.

Susam Yağı: Eğer cildiniz çok hassas ve alerjikse o zaman makyajınızı temizlerken susam yağı kullanabilirsiniz. İçerisindeki yoğun vitamin E kompleksi ile cildinizi besleyen ve iritasyonları gideren bu yağ ile en narin ciltler bile mikro çizgilenme olmadan makyajdan kurtulabiliyor.

çağla bingöl