Neden Olan Hep Ortancalara Olur?

3 çocuklu ailelerin ortanca çocuklarına sorun onlar size anlatacaktır. En büyük çocuğa, kardeşleri yüzünden erken büyümek zorunda kalıyor diye çok yüklenilmez, en küçük "o küçük daha" denilerek yırtar. Ama ortanca çocuğun hiçbir mazereti kabul görmez.

beauty-editorial-french-vogue-april-2008-issue
3 çocuklu ailelerin ortanca çocuklarına sorun onlar size anlatacaktır. En büyük çocuğa, kardeşleri yüzünden erken büyümek zorunda kalıyor diye çok yüklenilmez, en küçük “o küçük daha” denilerek yırtar. Ama ortanca çocuğun hiçbir mazereti kabul görmez. Sesi de daha az duyulur.
Konu, orta direk denen sınıf için de böyledir. Yardım da görmezler, iltimas da geçilmez.
Bunun gibi şu ara moda dünyasında tartışılan bir konu da orta beden aralığındaki kadınlar. Temsiliyeti podyumda yok denecek kadar az fark ettiniz mi? Halbuki normal hayata baktığımızda majör bir müşteri kitlesini 36, 38, 40, 42 gibi bedenler oluşturuyor.
Plus_Size_Model_Ashley_Graham
Geçtiğimiz yıllarda moda dünyası büyük beden ile ilgili çok yerinde bir reform yapmıştı. Özellikle Ashley Graham gibi kendine güvenli ve etine dolgun kadınların poster çocuğu olduğu bir hareket, moda evlerinin büyük bedenlere yer vermesini sağladı. Ama orada da çeşitli sorunlar çıktı. Çünkü samimiyetten yoksun olan markalar hemen kendilerini belli etti. Koleksiyondaki modeller gerçek manada büyük bedenlerin vücut yapıları düşünülmeden sadece santim büyüterek yapıldığı için giyenlere yakışmadı. Çünkü belki de bu beden büyütme işi değil de gerekli illüzyonu yaratabilme ustalığıydı ve okulunda gösterilmeliydi.
Sonuç olarak yıllarca bizleri hayata küstüren skinny manken imajı bir nebze de olsa popülerliğini yitirdi. Ama bakarsanız yine de çoğu moda evinin alt notadan bizlere “bakmayın bizim böyle yaptığımıza, çok zayıflık her zaman güzeldir” mesajını fısıldadığını duyabilirsiniz. Yazının açılış karesinde de Beaute kelimesinin altında kullanılan model yine bunun bir emaresi gibi…
Bazılarında ise “diversity” modasına uygun olarak serpiştirme ya da garnitür gibi podyuma bir kaç plus size model çıkartıldığını görüyoruz. Bu Zeitgeist’a uymanın bir ölçüsü gibi. Bir kilolu, bir siyahi, bir Asyalı mutlaka eklenmeli. Halbuki Chanel podyumunda plus size göremezsiniz. Çünkü Lagerfeld yaşının ve pozisyonun da verdiği üstünlükle ben böyleyim diyebiliyor. Hatta geçen günlerde Numero Dergisine verdiği bir röportajda yaptıkları nedeni ile tepki alan bir insan olmaktan da rahatsız olmadığı belirtmiş.

karlie_kloss_photoshop

Numero Dergisi için yapılan bu çekimin daha sağlıklı görünmesi için Karlie Kloss’un kaburga kemikleri photoshop’lanarak daha az görünmesi sağlanmıştı.

Fakat asıl konumuza geri dönersek endüstriye baktığınız zaman  orta beden model konusunda ciddi bir sorun olduğunu görebilirsiniz. Sorun ne derseniz, var olmamaları… Halbuki biz orta bedenler de artık “bu incecik kızda böylesine güzel duran elbise bizde nasıl durur” diye hayal kurmak istemiyoruz. Biz de bizim gibi modelleri dergi çekimlerinde ve podyumda görmek istiyoruz.
Devlet bizim sesimizi de duysun. #AtanamayanBedenlerePodyumdaKadro
Çağla Bingöl