New York'ta Muhafazakar Defile

2017 sonbahar/kış koleksiyonlarının sergilendiği New York moda haftası aynı zamanda markaların ve tasarımcılarının politik durum hakkında mesajlarını ilettikleri bir etkinlik oldu. Biliyorsunuz Trump'ın sanki tarladan karpuz seçer gibi, bu Müslüman ülkeden giremezler şuradan girebilirler (burada zengin

anniesa-hasibuan-fall-2017-1

2017 sonbahar/kış koleksiyonlarının sergilendiği New York moda haftası aynı zamanda markaların ve tasarımcılarının politik durum hakkında mesajlarını ilettikleri bir etkinlik oldu.

Biliyorsunuz Trump’ın sanki tarladan karpuz seçer gibi, bu Müslüman ülkeden giremezler şuradan girebilirler (burada zengin ülke olması önemli bir kriter olarak göze çarptı) diyerek düzenlediği Amerika’ya giriş yasağı hala yankılarını sürdürüyor. Amerika’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde eşitlikten ve adaletten yana olan insanlar din, dil gözetmeksizin ayağa kalktılar ve insanların bilmeden etmeden terörist olarak yaftalanmasını protesto ettiler.

anniesa-hasibuan-fall-2017-2

Tasarımcı Anniesa Hasibuan

New York moda haftasına katılan Endonezyalı konservatif moda tasarımcısı Anniesa Hasibuan, defilesinde tüm modelleri baş örtüsü ile podyuma sürdü. Swarovski taşlarla ve payetlerle süslü, işlemeli, kat kat parçaların kombinlendiği; organza, ipek, saten gibi kumaşların dökümlü lycra’larla harmanlandığı pastel tonlarda bir koleksiyon hazırlamıştı. Defile hakkında konuşan Anniesa Hasibuan; farklılıklarımızla bütünüz, Müslüman kadınlar sanıldığı gibi “ezilmiş” değiller, kendilerini toplumda ifade ediyorlar ve başarılılar diyor.

anniesa hasibuan fall 17 2

Ama asıl ilgimi çeken başka bir sözü oldu. Belki farkındasınızdır bir süredir moda markaları ürettikleri daha “kapalı” tasarımlarla aslında konservatif modaseverlere gizlice göz kırpıyordu. Moda evlerinin satın alma ve üretim toplantılarında kapalı kapılar arkasında bu konuşuluyor. Zengin Araplar’ın favori markası ne biliyor musunuz? Gucci. Çünkü moda dünyası Alessandro Michele’nin tasarımlarına ne kadar da nerd ve alternatif, adeta Wes Anderson filmi diye bakarken; uzun kollu, dekoltesiz, kat kat giyilen, bol bol işlemelerle şenlendirilmiş, altınlar, simler akan koleksiyon Ortadoğu’nun insanlarının gözüne çok hitap ediyor. Hani bir dönem Versace’nin en büyük müşterisinin Araplar olması gibi. Eğer inanmıyorsanız bu tarz turistleri gördüğünüzde kıyafetlerine bakın. Ben böyle bir aile ile uçak bekliyordum. Hepsinde Gucci’nin son dönem piyasaya sürdüğü çanta koleksiyonundan küçüklü büyüklü modelleri (8 yaşlarında kızda sırt çantası vardı mesela), boyundan fiyonklu saten gömlekleri, hatta defilede gördüğümüz türban bereleri, altın loaferları hepsi ama hepsi tastamamdı. Lafı fazla uzattım ama Endonezyalı tasarımcı Anniesa Hasibuan bunun tam tersi neden olmasın diye düşünmüş. Hazırladığı koleksiyonda bulunan parçaların oldukça konforlu ve pratik olduklarını söyleyen tasarımcı “batılı” diye tabir ettiği kadınların da rahatlıkla alabileceklerini belirtiyor.

anniesa hasibuan fall 17 3

Tabii defilede çıkan tüm modellerin başörtüsü taşıması biraz tepki ama bir yandan da yeni yükselen bir akımın da (aslında çoook uzun zamandır olan) habercisi değil mi?

anniesa hasibuan fall 17 1

Peki dün gerçekleşen Yeezy 5 defilesinde Kanye’nin podyumuna çıkan kürklü ve baş örtülü modele ne demeli? Dostu Trump ne der acaba? Ouuvvv. 

2017 sonabahar/kış Londra Moda Haftası notları için tıklayınız.

House of Holland’ın Woody Woodpeckerlı koleksiyonundan notlar için tıklayınız.

çağla bingöl