Nike Kadınları Harekete Geçiriyor

Nike hepimize "Just do it!" diyor kızlar. Bunu sadece hayatınıza biraz spor katın diye söylemiyor. Mesela kız çocuklarınızı daha çok spora yönlendirin de diyor, kendiniz de asla vazgeçmez ve bir yerden başlarsanız sporda başarı yakalayabilirsiniz

1487583026_Bizi_Bo__yle_Bilin_key_visual

Nike hepimize “Just do it!” diyor kızlar. Bunu sadece hayatınıza biraz spor katın diye söylemiyor. Mesela kız çocuklarınızı daha çok spora yönlendirin de diyor, kendiniz de asla vazgeçmez ve bir yerden başlarsanız sporda başarı yakalayabilirsiniz diyor.

Başarılı toplumlar neden spora önem veriyor? Ulu önder Atatürk neden sporun gelişmesi için çalışmış? Çünkü spor ile iç içe gelişen toplumlar daha mutlu, daha başarı odaklı, daha sağlıklı bireyler yetiştiriyorlar. Kız çocukları eve gelip gereksiz TV programları izleyeceklerine spor antremanına gidecekler mesela. Başarabildiklerini görecekler. Aynı mantık yapısı ile derslerine ve ileride kariyerlerine bakacaklar. Topluma bu pozitif dalga yayılacak. Evet! İşte bu filmden almamız gereken bu bizce. Gelin kendi hayatımıza daha çok spor sokalım, akşam daha iyi uyuyalım, yediğimizi hak edelim, aynada sıkılaşan vücudumuza bakmadan duramayalım.

1487583335_Nike_Turkey_15

Nike’tan başka bir öğrendiğimiz de artık çocukların, özellikle kız çocukların daha az spora yönlendirildikleri oldu. Halbuki çevremizdeki olanaklar ne kadar da çoğaldı. Ayrıca illa pahalı üyelikler, dersler, ekipmanlar, alanlar gerektiren spor dalları seçmemize gerek yok. Bir de tüm çocuklar yazılımcı, appci, finansçı, mucit olmayacak. Başarılı sporcuların parlak kariyerlerini de hedefleyebilirler. Çevremizdeki bütün çocukları çocukken yüzme, jimnastik, basketbol vb. okullara götürülüyor okul sonrası zamanlarında. Peki bu bir oyalama taktiği mi? Belki bu yolda devam etmek isterler?

Nike Türkiye’nin youtube için hazırladığı film işte tüm bunları düşündürdü bana. Basın bülteninde videoda yer alan profesyonel ve amatör sporcuların çok güzel sözleri var. Mesela Türkiye Milli Basketbol Oyuncusu Işıl Alben “Spor, hayatım boyunca özgüvenimi yükseltme konusunda bana hep yardım etti. Oynamayı ve bir parçası olmayı öğrendiğinde; spor, içindeki gücü keşfetmeni sağlıyor. Bu gücün bir kez farkına vardığında hayatta yenemeyeceğin bir şey yok” diye anlatıyor spor hakkındaki fikirlerini.

1487583301_Nike_Turkey_4

Milli Triatlet Esra Göçek ise “Bir spor dalına başlamadan önce bir hedefiniz olmalı. Küçük ya da büyük hiç farketmez, bir şeyi başardığınızı ve hedefinize ulaştığınızı gördüğünüzde gerisi zaten gelecek. Sadece bu ilk adımı atıp başlamanız gerekiyor.” diye ekliyor.

Ne güzel değil mi?

Nike’ın “Bizi Böyle Bilin” kampanyasında, Türk Milli Basketbol Oyuncusu Işıl Alben, Milli Tenisçi İpek Soylu, Milli Triatlet Esra Gökçek, Kikbokscu Funda Diken Alkayış, Çisil Sıkı’nın liderliğindeki Dans Fabrika dansçıları ile oyuncular Dilan Çiçek Deniz ve Elvin Levinler yer almışlar.

Buyrun beraber izleyelim.

Son olarak Nike’ın Nike+ Run Club, Nike+ Training Club gibi sosyal grupları var. Şuradan daha fazla bilgi edinip, kaydolabiliyorsunuz. Böylece şehirde ne koşu var, Nike antrenörlerinin verdiği ders programına nasıl dahil olabilirsiniz hepsini öğreniyorsunuz. Baksanıza spor size bir de güzel bir sosyal çevre sağlıyor.

Daha ne olsun? Hadi kızlar!

çağla bingöl