Oleg Cassini ve Gelinleri

Oleg Cassini, önceden sadece moda tarihi ile alakalı insanlar için tanıdık olsa da son dönemde gelinlik markasının ülkemiz sınırlarına girmesi ile daha çok insan tarafından bilinir oldu. Peki kimdi Oleg Cassini? Bir erkek olarak kadın

olegcassini2016_4679

Oleg Cassini, önceden sadece moda tarihi ile alakalı insanlar için tanıdık olsa da son dönemde gelinlik markasının ülkemiz sınırlarına girmesi ile daha çok insan tarafından bilinir oldu. Peki kimdi Oleg Cassini? Bir erkek olarak kadın modasının en feminen zirvesine ismini verme iddiası nereden geliyordu?

image

Kısaca özetleyelim. Oleg Cassini İtalyan ve Rus aristokrasinin bir meyvesi olarak moda eğitimini 1930’lu yıllarda İtalya’da tamamlayarak yeni kıtaya, New York’a göç ediyor. İtalya’da geçirdiği kariyerinin ilk dönemlerinde kont ünvanı ile Avrupa sosyetesinin, büyükbabasından gelen Washington bağlantısı ile de Amerikan politik çevrelerinin giyim kuşamını ele geçiriyor. Amerika’ya gidişi ile dev film stüdyosu Paramount’ta kostüm tasarımının başına geçiyor. 1941 yılında “I Wanted Wings” filminde ünlü yıldız Veronica Lake’in kostümlerini tasarlayan Cassini, kariyeri boyunca, Audrey Hepburn, Shirley Temple, Anita Ekberg, Rita Hayworth, Marilyn Monroe, Gina Lollobrigida gibi ikonik isimlerin yanı sıra son dönemde Renee Zellweger, Kim Basinger ve hatta Taylor Swift’i giydiriyor. Şimdi yukarıda adı geçen tüm o ikonik isimleri düşünün (son dönem hariç) ve onların filmlerinde giydikleri her kostümün hala günümüz modasına, haute couture’e yön veren, kadını ilahlaştıran tasarımlarını düşünün sonra yazının başına tekrar dönün.

oleg-cassini

Ya da dönmeyin çünkü Oleg Cassini hakkında en can alıcı bölüme geçiyoruz. Tasarımcı, 1950’lerin sonunda sosyete yazarı kardeşi İgor sayesinde “the” first lady Jackie Kennedy ile tanışıyor. O dönemde sosyetenin en gözde debutante’larından biri olmanın ötesinde dikkatleri üzerine çekemeyen Jackie K’nin tüm gardırobu Cassini tarafından tasarlanıyor ve bugün hala en çok kopyalanan, Amerikan Modası’nın en önemli yapı taşlarından “Jackie Look” ortaya çıkıyor. Bu tasarımlar, kullanılan kumaşlar, mütevazi ama kendinden emin hava o kadar etkili oluyor ve dünya üzerinde, moda ile yakından uzaktan ilgili, her yaş grubundan kadınlar hayatlarının bir döneminde Jackie Look’u kendisine örnek almaya başlıyor ki bugün de bu akımın devam  ettiğini görebiliriz.

Oleg Cassini’nin bir dönem Grace Kelly ile ciddi bir gönül macerası olsa da o sıra Monaco Prensi’yle de temasta olan Kelly “bir kontes olacağıma bir prenses olurum” diyerek Rainer’i tercih ediyor.

olegcassini2016_4159

Oleg Cassini’nin kendi ismindeki gelinlik ve abiye markasına geri dönecek olursak, birçok farklı tarzda gelinliği (ister prenses olsun, ister bohem, ister minimal) bir arada görebileceğiniz koleksiyonları çok ulaşılabilir fiyatlara gelin adaylarına ve düğünün anne, kız kardeş, bridesmaid gibi diğer tüm kadın kahramanlarına sunuyor.

olegcassini2016_4351

Geçtiğimiz hafta basın tanıtımı gerçekleşen Oleg Cassini Markası’nın 2016 yaz koleksiyonu moda editörü ve stil danışmanı sevgili Ceylan Atınç’tan dinlerken kendi ayakları üzerinde duran, provalara boğulmadan, “anne-kayınvalide savaşları” ile hayatı kararmadan, gelinliğini rahatça seçmek isteyen gelin adayları için harika bir tercih olduğunu gördük. Hem de kadın vücudunu kusursuz göstermeyi bilen efsanevi bir tasarımcının imzası ile…

Oleg Cassini Türkiye için lütfen tıklayınız.

troppodonna