Paraben ile İlgili Rahatsızlığımız…

Her sektörün bir popüler öcüsü var. Gıdada 3 beyazlar, tekstilde sentetikler, güzellikte ise paraben ve arkadaşları! Ama arkadaşlar daha az, paraben daha çok öcü. Ama neden? Sağlığımıza zararlı bir toksin olduğu için mi yoksa enflamatuar olduğundan

Her sektörün bir popüler öcüsü var. Gıdada 3 beyazlar, tekstilde sentetikler, güzellikte ise paraben ve arkadaşları! Ama arkadaşlar daha az, paraben daha çok öcü. Ama neden?

Sağlığımıza zararlı bir toksin olduğu için mi yoksa enflamatuar olduğundan dolayı mı? Beni hiç ilgilendirmiyor diyerek bu konuyu geçebilir, yazıyı okumayı kesebilirsiniz. Sonuçta zararlı şey zararlıdır mantığını kurduğunuz anda gerekli ya da gereksiz tüm önlemleri alarak kendinizi total korumaya almış oluyorsunuz. (Ya da aldığını sanıyorsunuz buraya birazdan geri dönelim)

Fakat acaba paraben düşündüğümüz kadar kötü mü?

Öncelikle paraben ne demekti? (sevgi demekti). Paraben ürünlerin içerisinde bulunun koruyuculara verilen genel bir isim. Bir aile adı. Yılmazoğlu ailesi gibi. İçinde methylparabenethylparabenpropylparabenisobutylparabenbutylparaben ve benzylparaben gibi birçok çeşidi var. Yılmazoğlu ailesindeki kızlar, dayılar, kuzenler ve (kötü) görümceler gibi. Yani bu nedenle aslında parabenler demek daha doğru olur. Kozmetik ürünlerde en çok kullanılanlar methyl ve propyl olan çeşitleri ve görevleri ürünleri mikrop, bakteri, mantar gibi zararlılardan korumak, ömrünü uzatmak.

Son yapılan araştırmalar parabenlerin meme kanseri ile olan direkt ilişkisini doğrulamıyor. Yani yapılan testlerde paraben östrojen üretimini etkiler dolayısı ile bir meme kanseri tetikleyicidir sonucu çıkmamış. Ayrıca yapılan çoğu araştırmada %25’in altında kullanımı uygun olarak bulunmuş. Halbuki çoğu ürün %0.3 civarında.

Parabenlerin asıl kötü yanı enflematuar olmaları. Yani cildinizde yangıya neden olarak iltahaplanma, sivilce, tıkanıklık, şişlik ve akneye neden olabiliyorlar. Bu da tabii yine cildinizin paraben intoleransına bağlı olan bir sonuç. Birçok markanın ürünlerinden parabeni çıkarmasının öncelikli nedeni parabenlere karşı hassas olan bünyelerin de kullanabileceği formüller yaratmaktı en başta. Şimdi işin PR kısmı daha ağır basıyor.

Asıl soru şu (geri dönelim dediğim kısım da burası) jenerikleşmiş hale gelen parabenleri listesinden atan güzellik markaları, yerine adı duyulmamış ama daha zararlı bir şey ekliyor olabilirler mi? “Ama ben tüm içeriğini okuyamam ki aldığım ürünün!” diyebilirsiniz.

Gelin önümüzdeki haftalarda biraz bu konu hakkında konuşalım…

Sevgilerimle,

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.