Paris Moda Haftası: Off-White

Paris'te genç ve yeni bir isim keşfetmek hedefi ile yola çıkanlar Off-White ile karşılaştılar. Aslında tasarımcı Virgil Abloh moda çevresinin Kanye West nedeni ile yakinen tanıdığı isimlerden. Tasarımcı, West'in çok tartışılan show'larının da yaratıcılarından biri.

off-white-backstage-feature-image

Paris’te genç ve yeni bir isim keşfetmek hedefi ile yola çıkanlar Off-White ile karşılaştılar. Aslında tasarımcı Virgil Abloh moda çevresinin Kanye West nedeni ile yakinen tanıdığı isimlerden. Tasarımcı, West’in çok tartışılan show’larının da yaratıcılarından biri. Tabii bu noktada durup bir düşünmek gerekli, Kanye isminin geçmesi iyi mi yoksa kötü bir referans mı? Çünkü Jeezy markası ile 3 sezondur bize aynı yırtık ve sökükleri gösterip duruyor kendisi. (gerçekten de moda dünyasının ondan vazgeçmesi için daha kaç mevsimin böyle geçmesi gerek?)

KIM_0094

Ama Off-white geçen sezon Paris Moda Haftası kapsamında ilk defilesi ile karşımıza çıktığında basında kendine çok da yer bulamamıştı. Yani bir ışık vardı ama çok parlak değildi, ismi gibi Off-White idi.

KIM_0177

 

KIM_0317

Gel gelelim bu sezon gördüklerimizden mutluyuz. Evet o da 90’lar iksirini içenlerden. Bize de çocukluğumuzun modasını utanmadan sıkılmadan hatırlayabilmek iyi geldi tabii. Böylece Abloh’un podyuma sürdüğü MC Hammer soslu jumbo kesimleri çok sevdik. Metalik tekstürler ile mutlu olduk. Freebag kullanımı yerindeydi. (Louis Vuitton’un açılışı yapması sonra freebag çanta trendi sezonlardır birçok marka tarafından deneniyor, ama Off-White’ınki tadındaydı.)

KIM_0609

Silüetlere yine 90’larda görmeye alıştığımız daracık bodyler ve tezat bollukta pantolonlar hakimdi ki sportif bir kadın vücudu için oldukça başarılı bir seçim bu.

KIM_0555

Tasarımcı Levi’s ile yaptığı başarılı işbirliği ve beyaz tshirtlerin imparatorluğunda kurulan sokak modası dalgasının en önemli temsilcilerinden olmaya aday. Umudumuz o ki Kanye West’i de geride bıraksın. Çünkü Off-White defilesinin girişinde “you are obviously in the wrong place” yazıyordu. Bu aslında Pretty Woman filmi’nden, Julia Roberts’ın o lüks markalardan alışveriş yapamayacağı mesajını vermek isteyen mağaza görevlisi kadından bir alıntı. Show’un mesajını çok iyi veriyordu. Tam de Kanye West’in yaşadığı snobize dünyanın tam tersi, parayla ve küstahlıkla elde edilmiş başarı ile dalga geçen bir mesaj…

pretty-woman-shopping-scene-3

çağla bingöl