Paris Moda Haftası: Stella McCartney

Stella McCartney, mutlaka Beatles'ın bir meyvesi olduğu için seviliyordur. En stil sahibi ünlüler ve modeller onun koleksiyonlarını tercih ediyor diye de beğeniliyordur. Ama Stella'yı moda hanedanının tepe noktasına taşıyan önemli bir neden daha var. O

02_AG15813Stella McCartney, mutlaka Beatles’ın bir meyvesi olduğu için seviliyordur. En stil sahibi ünlüler ve modeller onun koleksiyonlarını tercih ediyor diye de beğeniliyordur. Ama Stella’yı moda hanedanının tepe noktasına taşıyan önemli bir neden daha var. O da havyanlara ve onların haklarına olan düşkünlüğü! Başarılı moda tasarımcısı, aksesuar koleksiyonlarında deri kullanmıyor ve buna rağmen Hermes klanının krokodilden bile vazgeçmeye hala yanaşmadığı bir dünyada en çok satan çantalardan birine imza atabiliyor. Yani ilk defa PETA bir defileye elinde kırmızı boya kovasıyla değil, teşekkür çiçekleri ile geliyor. Yani gelmiyor da, gelse gelebilir bence, çünkü Stella çıtayı biraz daha üste taşıyor ve bu sezon kaz tüyü montları “feather-free” tasarlıyor, içlerine aynı hissi veren son teknoloji bir dolgu koyuyor.

stella-fw16-1Koleksiyona gelirsek, birçok tasarımcı gibi Stella McCartney’deki 90’lar etkisi de hala devam ediyor. Grunge akımın bol kesimleri, dönemin kadifeleri, asi ruha tezat dantel çılgınlığı, hepsi hepsi var. Bir de bu sezon Fendi’de de gördüğümüz farbela detaylı yakalar var.

stella-fw16-2Tasarımcı, Pre-Fall koleksiyonunda yavru kedi motifleri kullanmıştı. Bu sezon ise duvar kağıdı desenini andıran, klasik bir kuğu görüyoruz.  Stella McCartney desen kullanmak istediği zaman asla sloganlara, s-logolara, çocuksu illüstrasyonlara ya da esprili animasyonlara kaymıyor. İngiliz ciddiyetini bir şekilde koruyor.

stella-fw16-32016 Sonbahar koleksiyonunda tasarımcı maksi kesim trikolardan vazgeçmiyor. İlk olarak markanın geçen kış koleksiyonunda gördüğümüz bu hantal yünlüler o dönem 90’ların ilk adımları gibiydi. Şimdi ise geçtiğimiz sezonun en çok alkışlananlarının sahneye tekrar davet edilmesini andırıyor.

stella-fw16-4Yazının başlarında da bahsettiğimiz gibi 90’ların Courtney Love dantelleri yine podyumda. Bronz, siyah ve nil yeşili tonlarda kullanımı tercih edilmiş. Bu da tasarımlara bir parça vintage havası katıyor.

stella-fw16-5Show’un kapanışında kaz tüyü olmayan kaz tüyü montların kadife bir versiyonu, metalik plise bir etek ile sahne alıyor. Paris modası bu sezon 90’ların kendisi yaşanırken göremediğimiz kadar o dönemi yansıtıyor, grunge’la, rap’le, undergroud tonlarla coşuyor. Stella McCartney ise havyanlar konusunda duyarlılığını her sene bir üst lige taşıyarak hayran kitlesini genişletiyor. Bu konuda sadece lafta kalmıyor, deneysel “takılmak”tan da korkmuyor. Ticari kaygı ile milimetrik hesaplar yapan ve güvenli oyunlarından asla vazgeçemeyen moda evlerinden sonra taze bir bahar havası estiriyor.

Paris Moda Haftası: MIU MIU defile detayları için tıklayınız. 

Paris Moda Haftası: Balenciaga defile detayları için tıklayınız. 

Paris Moda Haftası: Off-White defile detayları için tıklayınız. 

 

çağla bingöl