Paris Moda Haftası'ndan Aklımda Kalanlar

Paris Moda Haftası biliyorsunuz devler ligi. Yani modanın Barcelonası, Manchester United'ı falan hep Paris'te yeni koleksiyonlarını gösteriyorlar. Aynı zamanda daha genç markalar da eğer artık rüştünü ispatlamaya hazır hissediyorlarsa kendilerini Paris'e transfer oluyorlar. Bu sezon Rodarte,

saint-laurent-2018ss

Paris Moda Haftası biliyorsunuz devler ligi. Yani modanın Barcelonası, Manchester United’ı falan hep Paris’te yeni koleksiyonlarını gösteriyorlar. Aynı zamanda daha genç markalar da eğer artık rüştünü ispatlamaya hazır hissediyorlarsa kendilerini Paris’e transfer oluyorlar.

Bu sezon Rodarte, Alturazza, Proenza Schouler gibi markalar bu bahsettiğimiz geçişi yapan markalardandı. Kendileri New York Moda Haftası’nı iyice kelleştirerek Paris’e geldiler. Çünkü Paris de bir süredir sadece çok ağır showların olduğu hafta olarak kanıksanmasından dolayı rahatsızdı. Onlar da gençleşmek için diğer şehirlerden bal yapan arıları toplamaya giriştiler. Hem de önemli  kolaylıklar sağlayarak. Bu nedenle Paris’te bu sene 110’un üzerinde show vardı.

Fakat akıllarda şunlar kaldı.

Céline’nin Çift Kat Dönen Trençkotları
Celiné İlkbahar/Yaz 2018

Celiné İlkbahar/Yaz 2018

Céline, çevresinde birçok markanın yaşadığı tasarımcı değişikliğine karşı sağlam durmasını bildi. Hala yola Pheobe Philo ile devam ediyor. Çok da sadık bir kitlesi var. Bu sezon kitlesini çift kat trençkot ile tanıştırdı marka. Büyük ihtimalle gelecek sezon birçok instagram yıldızı (boyu yettiğince) sokakta bu trençkotla görünmeye çalışacak. Zaten Céline’in Vetements’a kaybettiği sokak modası birinciliği tacını geri almasının da zamanıdır.

Dior’un Desenleri
info@imaxtree.com

Dior İlkbahar/Yaz 2018

Geçtiğimiz yıl Dior moda evinin başına geçen Maria Grazia Chiuri artık yerine alıştı. Dior’a da yeni tarzını oturttu. Birçok genç yıldızı önemli gün ve haftalarda giydirerek imajını da sağlamlaştırdı. Artık Dior gençlerin moda evi. Sevdikleri tüller, balerin etekler, slogan tshirt’ler ve body’ler var markada. Tüm bunları yüzde yüz beğendiğimi söyleyemesem de Chiuri’nin naif desenlerini seviyorum. Baksanıza, Dior bir tasarım üzerinde Comodore 64 oyunlarından fırlamış gibi ejderha göreceğinizi düşünür müydünüz hiç?

Valentino’nun PVC Kaplamaları
Valentino_Paris_2018SS

Valentino İlkbahar/yaz 2018

Öncelikle tabii ki Valentino ve Dior’u alt alta koyacaktım. Çünkü benim diğer adım #drama. Ama asıl önemli olan bu sezon Paris Moda Haftası’nın şans kapısına gelmişti (anladınız mı?) Yani PVC makinesi. En dikkat çekeni Chanel’di belki ama en güzel kullanımı da Valentino’dan geldi.

Thom Browne Kadın Koleksiyonu
Thom_Browne_Paris_2018SS

Thom Browne İlkbahar/yaz 2018

Thom Browne son yılların en yaratıcı ve sanatçı tasarımcılarından biri. Kendisi Viktor&Rolf ve Comme des Garçons’un tahtına oynuyor bir süredir. Tabii tango için 2 kişi gerektiği gibi bu oyun için de kadın koleksiyonu da yapması gerekiyordu. O da öyle yaptı. Tüm koleksiyon alkışlıktı. #bunlarısokaktanerdegiyceksinallaaşkına

Sacai’nin Çarpışan Desenleri

Sacai_Paris_2018SS

Sacai, daha derinden ama başarıyla ilerleyen bir marka. Bu sezon maksimalist rüzgar onu da fazlasıyla sarmış. Ama oyuncak ekleyerek değil de kalıplarla, desenleri çarpıştırarak akıma uymayı tercih ediyor. Daha olgun bir yorum…

Moncler Gamme Rouge’un Göz Okşayan Renk Paleti

Moncler_Gamme_Rouge_2018SS

Moncler Gamme Rouge koleksiyonundaki renk paleti, dokular ve beklenmedik eşleşmeler sanki başarılı bir moda editörünün elinden çıkmış kadar akıcıydı.

Louis Vuitton Sneaker

Louis_Vuitton_Spor_Ayakkabı_Paris_2018SS

Nicolas Ghesquiere, bu sezon yüksek işçilikli, zaman zaman oryantaliste varan detaylarla çok çalışılmış bir koleksiyon ile sevenlerini selamladı. Fakat geçmiş sezonlarda neredeyse şık bir koşucunun ya da astronotun gardırobunu andıran seriler sunan tasarımcı bu koleksiyona da bir taraftan o tadı taşımayı bilmiş. Hem de bu kusursuz spor ayakkabılarla…

çağla bingöl