Pastacı değil “Naked Cake”ci:

Bugünlerde kendinize dönemsel bir iş arıyorsanız (dönemsel diyoruz, çünkü biliyoruz ki juicing gibi, çikolatacılık gibi, “cupcake”cilik gibi bu da geçecektir) ve de eliniz mutfak işine yatkınsa o zaman daha fazla zaman kaybetmeden Naked (Cake) Chef

naked cake

Bugünlerde kendinize dönemsel bir iş arıyorsanız (dönemsel diyoruz, çünkü biliyoruz ki juicing gibi, çikolatacılık gibi, “cupcake”cilik gibi bu da geçecektir) ve de eliniz mutfak işine yatkınsa o zaman daha fazla zaman kaybetmeden Naked (Cake) Chef olmalısınız!

Naked Cake nedir ondan başlayalım önce. Üzerinde gereksiz krema yığını olmayan, iç organları (katman aralarındaki çilokata, fıstık meyve vs.) görünen ve üzeri genelde salaş bir çiçek kompozisyonu ile tamamlanmış pastalara, çıplaklıklarından dem vurarak, naked cake deniyor. Yani bu manada pastanın asıl giysisi de kreması kabul ediliyor.

Yaklaşık son on yıldır oldukça yaygın olan ve açıkçası plastik görüntüsüyle sağlık açısından hiç de iç açıcı durmayan üzeri şeker heykelciklerle dolu tematik pastalardan sonra çok iç açıcı bir pasta akımı oldu Naked Cake.

95e0f8786243e35c5d0e5aaaef5ca6e1

Peki nereden geldi bu trend? Tabii ki Angelina Jolie’nin 2014 yılındaki düğününde oğlu Pax çok değerli anne-babası için böyle bir pasta hazırlamış ve tahmin edersiniz ki dünyanın dört bir yanından gelinlik çağındaki hayranları trendi hemen “satın almış”.

Özellikle yaz aylarında kır düğünü gibi açık alanda yapılan törenler için üzerindeki krema, şeker vs. eriyip rezil olmaması için harika bir fikir. Hem sadece düğün değil tüm yazlık kutlamalar için modern, sadece, zarif bir alternatif.

Peki nereden öğrenip bu zanaatin ustası olacağız diyorsanız tabii ki Mutfak Sanatları Akademisi’nin kapısını çalmakta fayda var. Birçok yeni mutfak ve gastronomi trendini Türkiye’ye başarı ile tanıtan Akademi, Naked Cake için de aklınızda olsun. Mayıs ayı içinde Naked Cake Workshop’una katılabilirsiniz.

Son olarak kursa katılmak isteyenler için bir #nakedcakegoals galerisi hazırladık. Siz bugünlerde workshop ile ilk adımınızı atın, yeterli çalışma ve özgüven sizi bu örneklere doğru getirecektir… 

naked cake 1 naked cake 2 naked cake 3 naked cake 4 naked cake 5 naked cake 6

Not: Bu arada Angelina&Brad karesindeki Maddox’un dışarıdan bakan duruşu nasıl? Sanki aklından “Hollywood’un en ünlü çiftinin pastası bu mu olacaktı?” gibi bir düşünce geçiyor. Bu arada gerçekten de Angelina düğününe değen “naif çocuk elleri” konusunu biraz abartmamış mıydı? İş aşırıya kaçınca inandırıcılığı da kaçıyor gibi…

çağla bingöl