Phoebe Philo Céline’den Ayrılıyor

2015 yılından beri moda dünyasında ara ara seslendirilen kulis haberlerinden bir tanesi Céline markasını bugün bulunduğu cool konuma getiren baş tasarımcısı Phoebe Philo'nun markadan ayrılacak olmasıydı. Tabii yüksek pozisyonlardaki ağır taşların hareketi uzun sürdüğü için

Phoebe_Philo_Celine_den_ayrılıyor

2015 yılından beri moda dünyasında ara ara seslendirilen kulis haberlerinden bir tanesi Céline markasını bugün bulunduğu cool konuma getiren baş tasarımcısı Phoebe Philo’nun markadan ayrılacak olmasıydı. Tabii yüksek pozisyonlardaki ağır taşların hareketi uzun sürdüğü için haber 2017’nin son günlerinde geldi. Evet, Philo 2008 yılında başına geçtiği markaya veda ediyordu.

Tasarımcının Céline için son çalışması 2018 Mart ayında podyumda sergilenecek 2018 -19 Sonbahar/Kış koleksiyonu olacak. Son günlerde moda sahnesinde yine köşe kapmaca oyunu oynanmaya başladı. Diane von Fürstenberg markasının 2016 yılında başına geçen tasarımcısı Jonathan Saunders markayı bıraktı. Nicole Formichetti Diesel’den ayrıldı. Tabii haberlerin en büyüğü geçtiğimiz aylarda Burberry’den gelmişti hatırlarsanız.

Konuyu geri oraya doğru getirmekteki amacım Burberry’den ayrılan Christopher Bailey, bu ayrılıktan birkaç ay önce yine Burberry’ye gelen Céline’in eski CEO’su Marco Gobetti ve şimdi Philo’nun vedası arasında bağ kurmam. Bana True dedektif de diyebilirsiniz yani. Çünkü Gobetti ile Philo o dönem büyük bir uyum yakalamış ve daha önceden Karl Lagerfeld, Michael Kors gibi isimlerle yaşayamadığı başarıyı hediye etmişti markaya.

Phoebe Philo’nun bundan sonrası ile ilgili herhangi bir açıklaması yok. Bir dönem ara vereceği konuşuluyor ki büyük ihtimal ayrılık anlaşması da bu yönde imzalanmıştır. Fakat asıl merak ettiğim Céline’i zamanında Instagramdan bile sakınan ve online satış dahil dijitale alerjisi olan Philo, Burberry gibi tüm bu modern çağ aygıtlarını ilk kullanan markalardan birinde nasıl olur?

Belki de doğru çıkmaz belki de biz sadece çok yakıştırıyoruzdur…

çağla bingöl