Podcast Monolog V.5: Avokado Teorisi

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/275755852" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /] Monolog'un yeni bölümü konusunu troppodonna'nın eski bir yazısından alıyor. Bu nedenle 2014'te ilk olarak yayınladığımız yazıyı tekrar ediyoruz. Ama bu sefer onu destekleyecek bir podcast de var! Avokado ile ilgili

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/275755852″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

Monolog’un yeni bölümü konusunu troppodonna’nın eski bir yazısından alıyor. Bu nedenle 2014’te ilk olarak yayınladığımız yazıyı tekrar ediyoruz. Ama bu sefer onu destekleyecek bir podcast de var!

avocado teorisi

Avokado ile ilgili teoriyi biliyorsunuzdur belki. Aldığınızda oldukça hamdır. Hergün elinizle biraz yoklarsınız. Avokado ve enginar kalbi salatasını yapacak kadar olgunlaşmış mı? Elinizle yumuşama sürecini tartar durursunuz. Sonra birgün gelir ve aslında Avokado tam da olması gereken noktadadır ve o günü geçirirseniz bir sonraki seferin çok geç olduğunu elinize gelen vıcık vıcık parçalardan anlarsınız. Çöp olmuştur.

Bu teori hayatımızda ne zaman gerek olur ki diye düşündüm. Atalarımız “herşeyin bir zamanı var” içerikli birçok özlü sözününde öz kısmını bu teori oluşturuyor ve bir tık öteye de taşıyor aslında.

Bir de muzlar var. Ama bir fark ile, onların kabukları içlerinde olan olgunlaşma sürecini daha çok dışa vuruyor.

Bu teori en çok ne için geçerli biliyor musunuz? Erkekler! Evet! Erkekler. Aslında biraz da kadınlar ama onlarınki daha çok muz teorisi.

Şimdi hayatınızda bir ya da birden çok tanıdığınız klasik bir erkek tipini gözünüzün önüne getirin. 20’li yaşların ortalarında olan bu steryotipler sizinle günden geceye flört ederler ama asla ciddi bir ilişkiye giremezsiniz. Bu adamlar o sıralar bağlılık için daha çok genç olduklarını düşünürler.  Siz de karmaşık sinyaller aldığınız bu erkeğin derdi nedir bir türlü anlayamazsınız.

Sonra yaş yavaş yavaş 30’a doğru gelip de avokado adamımızın çevresindeki diğer erkekler sıra sıra papyonu takıp, düğün pastasını kahramanca kesmeye başlayınca bizimki kendini yoklamaya başlar ve anlarki yumuşamalar başlamış. Harika bir salata için hemen en uygun enginar kalbini aramaya başlar. Ama giriş- gelişme- sonuç kısımlarının çok hızlı gelişmesini istediğinden karşısındaki kişi çoğu zaman bu hıza ayak uyduramaz. Avokado adamlar bir anda herkesi potansiyel olarak gören 30 yaş üstü garip bir erkek grubuna dönüşürler.

Aynı durum bazen uzun dönem aynı işte çalışan ve bir yandan kurumsal hayatın güvenli kollarını bırakıp kendi macerasına atılmak isteyenler için de geçerlidir. “Şimdi sırası değil” diye diye geçirilen yıllar bir zaman sonra aleyhinize işler.

Yani bu sıkıcı Pazartesi günü söylemek istediğim kendinizi daha dikkatli dinleyin. Eğer hayatınızda doğru zamanlamayı yakalamak istiyorsanız avokado teorisine kulak verin.

Troppodonna Monolog’un önceki bölümlerini dinlemek için tıklayınız. 

çağla bingöl