Politik Yanlış Olmanın Zaferi: Urban Outfitters

İngilizce'de "politically correct" olmak diye bir deyim vardır bilirsiniz. Yani politik olarak ortada durmak, rengini belli etmemek. Bunu her konuda kullanabilirsiniz. Artık ikili ilişkilerde bile "politically correct" olma çabası gibi bir saçmalık var neredeyse. Hadi

maxresdefault

İngilizce’de “politically correct” olmak diye bir deyim vardır bilirsiniz. Yani politik olarak ortada durmak, rengini belli etmemek. Bunu her konuda kullanabilirsiniz. Artık ikili ilişkilerde bile “politically correct” olma çabası gibi bir saçmalık var neredeyse. Hadi abarttın deyin ama arkadaş gruplarına çoktan sirayet etti onu inkar edemezsiniz.

urban outfitters store

O kadar tepkisiz ve “ne şiş yansın, ne de kebap” modundayız ki biri gelip bu durumu “politically correct” olmak diye açıklayınca içimize su serpiliyor. Ama bireysel bile bu kadar “correct” olmaya çalışırken bir markanın çıkıp da kötüye “sen kötüsün arkadaşım hiç kusura bakma şimdi” #sorryNotsorry demesi bahar havası estiriyor. Hawaii meltemleri gibi yüzümüzü okşuyor. Sanki içimizde flamingolar uçuşuyor.

O marka uzun zamandır “offensive” ürünleri ile kitleleri kızdıran Urban Outfitters olunca konu biraz da ironik oldu açıkçası. Moda sektörünün ilk bilinen konsept mağaza zinciri Urban Outfitters yıllardır zararda gösteren ibresini kara doğru çevirebilmek için bir süredir yenilikler peşindeydi.

urban-outfitters-anti-trump-tee

Marka bu anlamda mağazacılık anlaşını revizyona soktu. İçine restoran ve barlar katarak yaşam öpücüğü kondurdu. Ama asıl zirveyi Trump karşıtı ve Hillary yanlısı sloganlarla süslenmiş ürünler satarak yaptı. “IDK not Trump tho” (bilmiyorum ama Trump değil) ya da “Vote Trump 20Never” (ikibinhiç yılında Trump’a oy ver)  tshirtleri mağazaları girdiği anda tükendi. Aynı şekilde kahve fincanları da. Hillary temalı “Hillary Running Thangs” tshirtleri ve “Hillary Nut Cracker” bebekleri de o kadar hızlı olmasa da bestseller ürünler arasında.

GenForward-Poll

Peki neden böyle bir riski aldı? Çünkü sonuçta biraz daha “neme lazımcı” davranabilirdi ve Trump kazanırsa sakata geliriz diye düşünebilirdi ama yapmadı. Onun yerine hedef kitlesinin seçimlerini başarıyla analiz etti. Hem de bunu yaparken hiç de efor sarfetmedi. Sadece sürekli yapılan seçim anketlerine baktı. Anketler 18-30 yaş arası Amerikalı’ların %70’e yakınının Trump karşıtı olacağını söylüyordu. Böylece marka binlerce AntiTrump ürün sattı.

urban outfitters hillary tshirt

Hem mağazacılık anlayışını yenileyen hem de politik duruşunu açıkça müşterisinden yana ifşa eden Urban Outfitters sonuçta ciddi kazanç sağladı. Marka geçen yıl aynı aya göre satışını %15 arttırmış. Seneye vurunca ileriki dönemde daha da başarılı bir sonuç almaları normal görünüyor. Tabii şimdilik. Peki ya Trump gelirse? (şaka şaka)

çağla bingöl