Popüler Olmayan Düşüncem: Çok Mu Alınganız?

Twitter'da "duyar kasmak" diye bir şey var. Hatta insanların aşırı hassasiyet gösterdiği ile ilgili çoğu zaman dalgaya varan postlar görüyoruz. Mesela "birey" konusu. Önce LGBTİ bireyler ile başladı. Son derece haklı olarak. Sonra bazı belirli

Marc_Jacobs_Rasta_Saç

Twitter’da “duyar kasmak” diye bir şey var. Hatta insanların aşırı hassasiyet gösterdiği ile ilgili çoğu zaman dalgaya varan postlar görüyoruz. Mesela “birey” konusu. Önce LGBTİ bireyler ile başladı. Son derece haklı olarak. Sonra bazı belirli kalıp altına girmek istemeyen insanlar tarafından birey tanımı çok benimsendi. Ama illa başına bir şey koymak gerekiyordu tabii. Böylece zincirli isim tamlamaları başladı. Mesela ayı yerine pofuduk postlu, koca pençeli birey gibi…

Simpsons_Apu

Hayat çok hoyrat, olaylar çok kalp kırıcı. O nedenle de doğal olarak çok hassaslaştık. Sanki sürekli örseleniyoruz, bir noktada kopup gideceğiz gibi de bizi tutan bir tek bu doğru bireyler. Tabii ben bireyden başladım çünkü her şey bireyden başlayarak büyüyor. Derken aileler, sosyo-gruplar, cinsiyetler, milletler, ırklar, dünyadakiler ve diğer yeşil bireyler olarak iş büyüyor. Fakat hassasiyetlerimiz farklı boyutlarda. Mesela Hintliler bu anlamda bir sabır abidesi. Simpsonların Apu’sundan tutun, Peugeot’nun reklam kampanyasına, hem kültürleri hem konuşmaları hem de call center faaliyetleri ile esprisini yapmayan yok. Ya Budizm ve Buda’nın her türlü giyim, obje, etkinlik, dekor vs. kullanılmasına ne demeli? Düşünebiliyor musunuz bunu Islam motifleri üzerinden yapsalar nasıl yer yerinden oynar. Halbuki o da onların kutsalı. Belki kendileri doyasıya sömürebilir ama bizim yapmamız hoş kaçmıyordur aynı hassasiyetlerle düşünürsek. Ama tabii bir tane çok geçerli savunmamız var: “Kötü niyetle yapmıyoruz ki.”

Çok_mu_Alınganız_troppodonna

Böyle deyince sanki “yerden yüksek” demiş gibi tüm eleştirilerden azat edilmek mümkün olabilir mi? Çoğu zaman hayır. Mesela Kızılderiler’in kutsal gördükleri Ganado desenini olur olmaz kullanılmasına bir zaman sonra tepki gelmeye başladı. İyi niyetliydi belki kullanan marka. Belki deseni çok sevdikleri için yaptılar ama ters tepmeye başladı. Marc Jacobs geçtiğimiz yaz koleksiyonunun defilesinde modelleri rasta saçlarla podyuma çıkardı. Bu da Afro-Amerikan komüniteden tepki gördü. Jacobs çok şaşırdı ki haklıydı bence. Çünkü bu sonuçta bir saç modeliydi, herkes saçını düzleştirebiliyorsa, her renge gönül rahatlığı ile boyayabiliyorsa o zaman Marc’ın fıstıkları da çakma rastalarla arz-ı endam eyleyebilmeliydiler. (Bu arada fıstık dedim, umarım tepki çekmem, çünkü kötü bir niyetle yapmadım).

H&M_afroamerikan_konusu

İşte bugünlerde böyle bir konu ile H&M’in başı ağrıyor. Konu kısaca şöyle: H&M’in çocuk koleksiyonu için bir sweatshirt serisi hazırlamışlar. Bir tanesinin üzerinde de “The Coolest monkey in the jungle” yazıyor. Katalog çekimlerini yaparken de bu sweatshirt’ü Afro-Amerikan bir çocuğa giydirmişler. Bu arada sweatshirt’ün başka varyasyonları da var. Birinde “Awesome” yazıyor, diğerinde “Survival Expert”. İkisini de katalogda beyaz çocuklar giymiş. Pardon kokeyjın küçük bireyler. Olay tabii bir anda büyük bir sosyal medya krizine dönüştü. Ünlü şarkıcı Weeknd artık H&M ile çalışmayacağını açıkladı. Uuuups!

Tabii marka hemen özür yayınladı. Fakat Amerika’nın en ateşli kalemleri şu an çok sinirli. Çünkü ilk hataları değilmiş ve onlara göre 12 kişilik yönetim kurulunun bembeyaz olması bu gibi hataların olmasına neden oluyormuş. Yönetimde çeşitlilik gerekirmiş. (Çünkü yönetim kurulları her zaman bu çekimleri kare kare kontrol eder) Hani tüm markaların da ağzından düşürmedikleri, fakat çekimlerinde bir Asyalı ya da Afrikalı model kullanmanın ötesine gitmedikleri “diversity”.

Ama şimdi bir durup düşünelim. Sizce H&M bunu bile isteye yapmış olabilir mi? Bundan reklam olarak medet ummuş olabilir mi? Belli ki ortada büyük bir basiret bağlanması söz konusu. Size böyle über bir örnek vermek istedim ki söylemek istediğimi daha kolay anlatabileyim. Bence dünyanın bu kadar zorlu olduğu bir dönemde parmakla gösterip, bağırmak çağırmak yerine birbirimizi uyarabiliriz. He, yine mi anlaşılmıyor o zaman belki biraz daha sesi yükseltebiliriz. Yoksa dünyanın yönetim kadrosu zaten sen şusun busun diye yeterince bizi kırıp döküyor. Ayrıca, bu vesile ile bu websitesinde birçok yazı çıkıyor arada hatalarımız oluyordur. Emin olun hiç birimizde kötü bir niyet yok.

çağla bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.