Prada: 2017 Sonbahar/Kış

Miuccia Prada, şu an çok popüler olan maksimalist, "çirkin güzeli" akımını başlatan markalardan. Hippi kızlar ve About a Boy'daki anne dışında kimse peluş, kadife, el örgüsünü üst üste giymezken Prada onları Milano Moda Haftası'nın acımasız

Prada Fall'17 Cover

Miuccia Prada, şu an çok popüler olan maksimalist, “çirkin güzeli” akımını başlatan markalardan. Hippi kızlar ve About a Boy’daki anne dışında kimse peluş, kadife, el örgüsünü üst üste giymezken Prada onları Milano Moda Haftası’nın acımasız devler arenasına çarpışmaya gönderiyordu.

Karşısındaysa o dönem Tom Ford’un (Gucci) ve Versace’nin aşırı seksi askerleri duruyordu. Prada o dönem farklılığı ile hep kazanıyordu. Belki yarattığı silüet diğer tasarımcıların estetik anlayışını yenemiyordu ama en azından alternatif duruşu ile kafa kafaya gidebiliyordu.

prada fall'17 look 1

Fakat son yıllarda Prada düşüşte. Kimse de buna dur diyemiyormuş gibi duruyor. Çünkü aslında Prada kurallarını kendisinin koyduğu bir oyunu kaybediyor şu anda. Krikette Hintlilere yenilen İngilizler gibi…

Çünkü şu anda Gucci başkanlığında birçok marka maksimalist, “more is more”, “garip”* akımının izinden gidiyor. Performansları daha yüksek. Çünkü daha gençler. Yeniliğe daha açıklar. Prada daha “ay acaba sosyal medyada birşey yapsak mı?” diye düşürken onlar 4 farklı Insta-story çekiyorlar.

Prada Fall'17 Look 2

Bu farkın sebebi Prada’nın ilk başlarda sosyal medya kanallarını küçümsemiş olması. Oranın sadece Kim Kardashian’lardan oluştuğunu zannederek ezbere reddetmesi. Halbuki Miuccia Prada, zamanında politikanın içinde (sola doğru) bulunmuş bir insan. Sonradan da moda içinde yepyeni bir ses yaratmış bir sanatçı da aynı zamanda. Yani markasını ilk şekillendirdiği dönemdeki kadar enerjik bakabilseydi sosyal medya mevzusuna belki orada da kendi alternatif, güçlü kadın imajını güçlendiren yaratıcı bir kanal yaratabilirdi.

Prada Fall'17 Look 3 Prada Fall'17 Look 4

Dün gerçekleşen defiledeki koleksiyona dönecek olursak referanslar 70’lerin gençliğinden alınmış, İspanyol paça kadife takımlar, otriş süslemeler, tüvitler, çizmeler, kemerler, hatta erken disko döneminin  referansı üçgen bikini büstiyerler bile kullanılmıştı. Defilenin bana göre en güzel anları işlemeli angora yün kombinlerdi. En azında sezonda yapılan defilelerde pek görmediğimiz bir materyalin, yenilikçi bir kullanımıydı.

Prada Fall'17 Look 5

Ama genel olarak hiç bir heyecan vermeyen bu koleksiyon büyük ihtimalle tasarımcısının da geri dönüp baktığında çok da iyi anmadığı kariyer duraklarından biri olacak. Yani markanın yeni dönem stratejisi olarak yeni yeni kucaklaşmaya başladığı sosyal medya dili üzerinden konuşursak: Bu koleksiyondan perşembe #tbt’si çıkmaz.

Prada Fall'17 Look 6

*Aşırı göndermeci yazarınız burada hem “weird/ weirdo” (garip, tuhaf tip) moda akımına gönderme yapıyor hem de 1. yeni olarak da bilinen ve Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat gibi önemli isimlerin başlattığı şiir hareketi olan “garip akımı” ile kelime oyunları oynamaya çalışıyor.

çağla bingöl