Radarımızdaki Sanatçı: Kent Keong Tan!

Hayatını Asya'nın önemli sanat kentlerinden Tayvan'da sürdüren Malezyalı sanatçı Kent Keong Tan, Türkiye'deki ilk kişisel sergisini İstanbul'un en başarılı galerilerinden X-Ist'te 24 Haziran'da açtı. Yaza genelde sergi açılışı denk getirmeyen İstanbul'un galericilik anlayışına selam olsun, Kent

Kent Keong Tan, Scenery In Books, Tuval üzerine yağlı boya I Oil on canvas, 80 x 100 cm, 2015

Hayatını Asya’nın önemli sanat kentlerinden Tayvan’da sürdüren Malezyalı sanatçı Kent Keong Tan, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini İstanbul’un en başarılı galerilerinden X-Ist’te 24 Haziran’da açtı.

Yaza genelde sergi açılışı denk getirmeyen İstanbul’un galericilik anlayışına selam olsun, Kent Keong Tan Asya sanatının son dönemde çokça konuşulan genç yeteneklerinden biri olarak “Floating Dreams” isimli sergisiyle 26 Ağustos’a kadar burada işte. Keşfetmek ve sanat adına başarılı birşey görmek isteyenler için yeterli bir süre…

Kent Keong Tan,

Kent Keong Tan’ın eserlerinde günlük hayat, çocukluk anıları, anavatana özlem, toplumsal kaygılar ve sürreal bazı izler iç içe. Aslında oldukça kişisel bir dünyanın izdüşümü ama politik hırsların ve para aşkının kendi toplumumuza yaşattığı acılardan dolayı sanatçının eserlerindeki dokuyu rahatça benimseyebiliyoruz sanırım. Hem sanatçıya göre insanı simgeleyen sandalyenin boğucu bir sürreallik içinde var olma direncini anlayabiliyoruz, hem fırçanın yer yer puslu yer yer çok keskin darbeleri arasından bize bakan şaşaalı aynasıyla tuvalet masası, retro aydınlatma, bir gardırop gibi çocukluk anılarının universal izlerini anlayabiliyoruz, hem de Truman show ve çöp gibi semboller üzerinden siyasi gidişatı eleştirmesini anlayabiliyoruz.

Kent Keong Tan,

Kent Keong Tan Malezya’da yetişmiş, Tayvan’da sanat eğitimi almış Güney Asya kültürünün etkisi altında sanatını icra eden bir sanatçı, dolayısıyla bize çok “uzak”doğu duruyor. Ama içinde yaşanılan toplumun sorunlarının global düzende üç aşağı beş yukarı aynı olduğu düşünülürse, çocukluk anıları her yerde çok masumsa ve haksızlıklar karşısında tüm gücünüzle dik durma arzusu her iyi insanın içinde din, dil, ırk fark gözetmeksizin varsa, o zaman Kent Keong Tan’ın sanatı da bize o kadar yakın ve tanıdık.

762016171146kkt_06_116.5x91.0cm_2015_oil_on_canvas_mini

Kent Keong Tan’ın “Floating Dreams” isimli sergisi 24 Haziran-26 Ağustos arası İstanbul, Nişantaşı’ndaki X-Ist isimli galeride görülebilir. 

çağla bingöl