Raf Simons İmzalı Müzik Klibi

Kendine ait geniş bir fan kitlesi bulunan Ingiliz The XX grubu bir süredir son dönemin favori yönetmenlerinden Alasdair McLellan ile birlikte göz zevkimizi okşayan kliplere imza atıyor. "I See You" albümü için yapılan bu işbirliği

Raf Simons Calvin Klein Alasdair McLellan The XX Video

Kendine ait geniş bir fan kitlesi bulunan Ingiliz The XX grubu bir süredir son dönemin favori yönetmenlerinden Alasdair McLellan ile birlikte göz zevkimizi okşayan kliplere imza atıyor. “I See You” albümü için yapılan bu işbirliği sadece grubun fanları tarafından değil aynı estetik gözü benimsemiş yaratıcı kesim tarafından da beğeniyle karşılanıyor.

xx calvin klein 1

Kliplerin genel atmosferi gerçek hayattan seçilme bir grup gencin hayatına ayna tutan, bu sırada araya VHS kayıt tadında görüntüler serpen ve çekildikleri şehirlere videonun baş rollerinden birini veren havada. İçine daha detaylı baktığınız zaman farklı tipte gençlerin duygularının dışa vurumunu görebiliyorsunuz. Yani tam da içinde bulunduğumuz zamanın öğütlemeye çalıştığı gibi kişisel farklılıkları kabul etmek ve kutlamak üzerine kurgulanmış. Bazen insan her gün yaşanan bir sürü kötü olayı düşününce bu mesajlara ne kadar yabancılaşıyor değil mi? Tabii bu yazımızın konusu değil.

xx calvin klein 2

The XX’in video üçlemesinin sonuncusu “I Dare You”da yönetmen McLellan, Calvin Klein’a transfer olan ve minimalizmin kitabını baştan yazan tasarımcı Raf Simons ile işbirliği yapmış. Video klipte Raf Simons’ın ve Calvin Klein markasının son dönem gözdelerinden Millie Bobby Brown (Stranger Things’deki Eleven), Paris Jackson (Michael Jackson’ın ortanca çocuğu), Oscar’ın son sahibi Mooonlight’ın oyuncularından Ashton Sanders ve popüler modeller Lulu ile Ernesto Cervantes yer almış.

Tabii tüm kıyafetler Calvin Klein’dan.

Videonun en güzel yanlarından biri Los Angeles’ın zaman zaman garibe kayan ilginç mimari detaylarını farklı bir gözle ortaya çıkarması. Bir taraftan da Millie Bobby Brown’un daha gençlerin içine kabul edilememiş, çocuk ile genç arasında kalmış ruh hali eminim çoğumuza “aynı yollardan geçmiştim” dedirtecek kıvamda.

xx calvin klein 3

Raf Simons zamanın ruhunu iyi kokluyor. Şu an büyük ihtimalle bu alanda kendine rakip gördüğü tek isim Vetements ve Gvasalia kardeşler. Çünkü bu işbirliği olmasaymış sanki proje rahatlıkla Vetements’a kayabilirmiş gibi duruyor.

Yani arada bir rekabet olduğunu düşünseniz, yoktur eminim, ama oldu da var diyelim, bu turu “abi” Simons aldı diye düşünebiliriz. Sonra da gelin videoyu izleyelim.

çağla bingöl