Riccardo Tisci'nin Givenchy'den Sürpriz Ayrlığı

Karl Lagerfeld'i saymazsak istikrarla bir markanın başında kalmayı başaran sayılı tasarımcılardandı Riccardo Tisci. 2005 yılında başına geldiğinde Fransız moda evi önceki dönemlerde Galliano, McQueen, Julien Macdonald gibi isimlerin direksiyonunda oradan oraya sürüklenmiş, Audrey Hepburn'den miras

Ricardo Tisci of Givenchy

Karl Lagerfeld’i saymazsak istikrarla bir markanın başında kalmayı başaran sayılı tasarımcılardandı Riccardo Tisci. 2005 yılında başına geldiğinde Fransız moda evi önceki dönemlerde Galliano, McQueen, Julien Macdonald gibi isimlerin direksiyonunda oradan oraya sürüklenmiş, Audrey Hepburn’den miras imajı darbeler almış kimlik bunalımında bir marka olarak tanımlanmaktaydı. Riccardo Tisci ise ismi daha çok yeni duyulmaya başlanan, genç, gelecek vadeden İtalyan bir tasarımcı.

givenchy couture ss11 (1)

givenchy ss11

Givenchy Couture İlkbahar/yaz 2011koleksiyonu bir çok hollywood ünlüsü tarafından kırmızı halıda tercih edildi. İleride vintage mertebesinde de giyilmeye devam edilecektir.

LVMH Gruba bağlı olan Givenchy ve Riccardo Tisci cephesinden ayrılık hakkında dengeli, iyi hesaplanmış, seviyeli açıklamalar geldi. Karar ortak olarak alınmıştı. Givenchy tarafı Tisci’ye tüm emekleri ve müthiş başarıları için teşekkür ederken, Tisci de bu 12 sene boyunca şevkle çalıştığını ama artık özel ilgi alanlarına yoğunlaşmak istediğini belirtiyordu. Bu açıklama da son dönemde Raf Simons, Clare Waight Keller, Hedi Slimane gibi ayrılıklara sahne olan moda alemine oldukça tanıdık geliyordu.

givenchy fall13

Givenchy’nin çok ses getiren Sonbahar/kış 2013 koleksiyonundan Bambi deseniyle taklitlerinden bıktıran sweatshirt

Tisci’nin Rottweilerlarla, Bambilerle hazırladığı ve karanlık bir seksapeli sokak modasıyla buluşturduğu anlayışı, ünlülerle kurduğu yakın ilişkiler, başarılı sosyal medya kullanımı ve couture haftasında sergilediği kendine mahsus tavrı çokları için iyi bir model oldu. Tasarımları kırmızı halının gözdeleriydi ki bu yapılan açıklamada Tisci’nin sonbahar/kış koleksiyonunu sunmayacağı dolayısıyla erkek koleksiyonunun yanı sıra sunduğu 13 parçalık couture koleksiyonunun da kendisinin Givenchy etiketiyle son tasarımları olduğu söyleniyor. Yani bu Oscar töreninde Givenchy tercih etmenin de farklı bir anlamı olacak. (Oscar kıyafetleriyle ilgili tahminlerimiz için lütfen tıklayınız.) Bu arada hakkında bir de Kanye West ile aşk dedikodusu çıkmıştı ki kendisi Kim Kardashian’ın gelinliğini tasarlayarak bir anlamda bu dedikoduları söndürmüştü.

givenchy-donatella

Ricardo Tisci ve Donatella Versace

Peki şimdi Riccardo Tisci’yi ve Givenchy’yi neler bekliyor?

Konuşulan o ki, Riccardo Tisci açıklamasında belirttiği gibi mütevazice köşesine çekilmiyor olabilir. 2015 yılında Donatella Versace’ye Givenchy reklam kampanyasında yer vererek markalar arasında çok farklı bir işe imza atan tasarımcı, şimdi çok sevgili arkadaşı Donatella’nın markasına gidiyor olabilir. Zaten Donatella Versace de geçtiğimiz hafta couture haftasında ilk defa defile gerçekleştirmemiş, koleksiyonu ekspozisyon olarak cansız mankenlerde sunmuş ve kendisi de ortalarda görünmemişti. Belki ortam yavaş yavaş Tisci’nin transferine hazırlanıyordu.

Burada Ricardo Tisci’yi Madonna’ya “Madonna n’apıyosun allasen?” derken görüyoruz.

Versace’ye geçiş Tisci için bir anlamda memlekete dönüş gibi algılanabilir. Givenchy’deki konstrüktif ve karanlık seksapelini Versace’nin femme fatale tavrı ile birleştirebilir. Bu harmandan çok daha klas bir Versace kadını doğabilir.

givenchy ss 16

Givenchy 2016 İlkbahar/yaz

Givenchy içinse bir çok yıldız tasarımcının adı geçiyor. Hiçbiri için daha resmiye yakın bir açıklama yok ama Hedi Slimane, Alber Elbaz, Alexander Wang, Clare Waight Keller, Peter Dundas şu ara boşta olan önemli isimler. (benim hissim: Hedi Slimane ipi göğüsler).

Bu arada WWD’nin haberine göre çok yakında çanlar Balmain’in genç “paşa”sı Oliver Rousteign için çalabilirmiş. Balmain gibi markayı Kardashian’ların arka bahçesine çeviren tasarımcının gidişi beni pek üzmez şahsen…

çağla bingöl