Risotto Yaptım, İddialıyım Siz de Yapacaksınız!

Bunu bir zorlama gibi algılamayın. Demek istediğimiz hiç de kafamızda abarttığımız gibi zor bir şey değilmiş Risotto yapmak. Bana MSA'da ünlü İtalyan Şef Giovanni Ciresa öğretti. Şimdi size de (Allah utandırmasın) ben öğreteceğim. Hazırsanız başlayalım! Öncelikle zaten

Safranlı_altın_yapraklı_risotto_troppodonna_2 (1)

Bunu bir zorlama gibi algılamayın. Demek istediğimiz hiç de kafamızda abarttığımız gibi zor bir şey değilmiş Risotto yapmak. Bana MSA’da ünlü İtalyan Şef Giovanni Ciresa öğretti. Şimdi size de (Allah utandırmasın) ben öğreteceğim.

Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle zaten biliyorsunuzdur ama Risotto’nun en önemli yanı İtalya’nın kuzey bölgesinde yetişen özel pirinçlerin kullanılması. Yok ben Basmati ile deneyeceğim derseniz olmuyor. Sebzeli Hint pilavına, Yasemin pirinci ile İran Çilavı’na dönüyor, Baldo ile de iç pilavından hallice oluyor. Bunların hepsi deneyim. Bu işin de markası ne diye sorarsanız Gallo var Türkiye’de en olarak sanırım. Zaten şefimiz de onlarla Mutfak Sanatları Akademisi’nin ortak konuğu olarak Türkiye’de bulunuyormuş. Pirinç konusunda anlaştıysak size bugün Siyah Risotto yapmak istiyorum. Hani dişleri siyaha boyayan cinsinden. Ama bizim şefinki çok da modern bir yorumu. Fotoğrafından da anlaşılabileceği gibi tüm pirinci siyaha boyamak yerine mürekkep sosunu en son ortasına nazikçe döküyor. Sonra da kaşığın arkasıyla dikkatlice vurarak o sıçratma efektini veriyorsunuz.

Mürekkep_Balıklı_Risotto_troppodonna (1)

160 g Carnaroli pirinci, 200 g mürekkep balığı, 50 ml beyaz şarap, 500 ml balık stock, 10 g arpacık soğan, 1⁄2 diş sarımsak, 20 ml zeytinyağı, maydanoz, tuz-karabiber

Mürekkep balığının kafasını ayırın ve mürekkebini saklayın. Mürekkep balığını temizleyin ve küp küp doğrayın. (Bence bu kısımları balıkçınızdan rica edebilirsiniz). Bir tavada biraz zeytinyağı, arpacık soğan ve sarımsak ile mürekkep balığını soteleyin. Beyaz şarabı ekleyin ve pişirmeye devam edin. Suyunu süzdürün ve saklayın. Mürekkebi ayırdığınız suya ekleyin, ocakta çektirin ve sos haline getirin. Sos tavasında biraz zeytinyağı ile pirinçleri 2 dk kavurun. Beyaz şarap ekleyin ve alkolü uçurun. Sıcak balık stocku aşama aşama ekleyerek 15 dk pişirin (Burada her zaman pirincinizi kaplayacak kadar suyun tencerenizde olduğuna dikkat edin ve 15 dakika boyunca sürekli karıştırın). Üzerini kapatıp 1 dk dinlendirin.  Tuz ve karabiber ekleyip son bir defa karıştırın. Suluca kalmış olmalı risottonuz. Ortası çukur tabağın ortasına 2-3 servis kaşığı koyun ve tabağı hafif hafif sallayarak tüm çukura eşit dağıtın Risottonuzu. Üzerine mürekkep balığı sosunu ekleyin. Hooop kaşığın arkasıyla hafifçe vurun ve Voila! Harika olacak.

Ama size tavsiyem ilk denemenizi sizi en seven en kaçmayacak insana yapın. Eşleriniz, sevgilileriniz hatta daha da güvenlisi anneleriniz ne güne duruyor?

Bir de safranlı, altınlı bir tane yaptım. Onun da fotoğrafını koymazsam içimde kalırdı en tepeye ekledim. Bu arada Mutfak Sanatları Akademisi’nden “Kahvaltı Keyfi” diye bir workshop kestirdim gözüme. Size bu zamanda kim hem Amerikan filmlerinden fırlamış gibi bir Pancake yapmayı hem de sizi kahvaltının kralı/kraliçesi gibi gösterecek bir Egg Benedict’i öğretir? Ayrıca bir pazar sabahı hem pişirip hem tadarak… (MSA’nın bu tarz workshoplarda harika ikramlıkları olduğunu unutmamak lazım)

pancake_yapımı

Siz de web sitelerinden aylık workshop programlarını inceleyebilirsiniz. Benim tavsiyem hem sevdiğiniz biri ile gitmek. Çünkü zaten 2 kişilik gruplar yapıyorlar. Böylece eğlenceli bir anınız olur. Hem de yalnız gitmek. O zaman da başka bir yalnız gelenle eşleşebiliyorsunuz ve genelde çok tatlı insanlar geliyor. Kim bilir belki hayatınızın aşkını ya da bundan sonra hiç ayrılmayacağınız BFF’inizi orada bulacaksınız?

Siz de bana öğretirsiniz artık herhalde.

çağla bingöl