RUSLAR GELİYOR!

1990’lı yıların başında hepimiz gözlerimizi kuzeye doğru çevirmiş Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin siyasi depremini izliyorduk. Rus birileri dünyanın hemen gözünün önünde olmasa da o günlerde fena halde zengin olmaya başlıyordu ve biz TRT ekranlarında sokaklarda yaşanan

Rus modası cover foto copy

1990’lı yıların başında hepimiz gözlerimizi kuzeye doğru çevirmiş Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin siyasi depremini izliyorduk.

Rus birileri dünyanın hemen gözünün önünde olmasa da o günlerde fena halde zengin olmaya başlıyordu ve biz TRT ekranlarında sokaklarda yaşanan sefaleti görüyorduk.

İşte tam da o dönemde hayatta hala en sevdiğim bayram olan 23 Nisan geliyordu ve bize Rus bir kız konuk gelecekti. Çok heyecanlıydık, özellikle ben ilk defa bir Rus ile tanışacaktım. Sonra kız geldi, ismi Tanya idi. Biraz yaşı büyük çıktı, benden 8 yaş kadar ve sürekli jean etek istiyordu. Biz de Özal Dönemini yaşayan yeni zengin bir ulus olarak bu özlemi anlayamıyorduk. Oysa ki komünist düzende Amerikan Emperyalizmini simgeleyen jean giymek uygun görülmüyordu.

İşte şimdi “Rus Moda Mafyası” diye bahsedilen bu 4 kadının Tommy Ton, The Sartorialist ya da Bill Cunningham gibi sokak stilini efsaneleştieren isimlerin karelerinde gördükçe bu anı aklıma geliyor.

Nereden, Nereye?

Rus stili dediğiniz zaman iğne deliği boşluk kalmayacak şekilde Swarovski’lerle bezemiş mini gece elbiseleri, Ben Versace’yim diye bağıran gömlekler, yerleri süpüren kitsch klişeler geliyorsa, bu kadınlar fikrinizi değiştiriyor.

Hadi onları daha yakından tanıyalım!

Ulyana Sergeenko: 35 yaşlarındaki eski model, şimdi couture tasarımcısı olan güzel aynı zamanda Russian Pack’ın Frank Sinatrası gibi başı çekiyor. Dior’un New Look silüetini, atalarından miras Babuşka’lar ile tamamlayarak  Amerika’nın Jackie O.’su varsa Rusya’nın da Ulyana’sı var dedirtiyor. Kendisi artık Paris Couture Haftaları’nın yeni kanı olarak yakından takip ediliyor.

ulyana

 

 

Elena Perminova: Kendisinin stili sonrası google’da en çok aranan özelliği bacak boyu. Elena “Bacakova” yine eski bir manken ama aynı zamanda Indipendent ve London Evening Standart’ın sahibi Lebedev’in iki çoçuk annesi 27 yaşındaki eşi. En dikkat çekici Chanel tasarımları, dumanı üzerinde Celine’leri sade ama son derece kendine güvenli “Front Row” ikonunda görmeniz mümkün.

elena

Vika Gazinskaya: Ekip içerisinde belki de en çok kendi başarısı ile öne çıkan isim Vika. Kendisi imkanları oldukça kısıtlı bir aileden gelmesine rağmen biraz moda gözü açık Oligark’ların da dikkatini çekmeyi becererek çok başarılı bir marka yaratıyor. Christobal Balenciaga’nın ilk dönemini andıran kütlesel kesimlerini bezediği pastel tonlarda naif desen aplikeleri ile 3 kilometreden tanınıyor. Bir de moda sokağı/sokak modası onu geometrik saç kesimleri ile tanıyor.

vika gazinskaya

Miroslava Duma: Önemli bir Rus Senatör’ün “pocket size” kızı instagram gezegeninin en dikkat çeken isimlerinden. Rus Moda Mafyasının en genç üyesi başarıları sayesinde Matruşka bebeklerine benzetiliyor. Rusya’nın Harper’s Bazaar’ında yazın hayatına başlayan Mira şu an Karadeniz’den Sibirya’ya uzanan süksesi ile çok başarılı bir moda/lifestyle sitesi’nin de kurucusu. Mira naçizane benim de gruptaki favorim.

miroslava 13

Bundan sadece birkaç sene önce defile kapılarında garip karşılanan ve fotoğrafları çekilsin diye yalandan telefonla konuşmaktan, ayakkabı bağlama numarasına saatlerce kazık çakmaları ile biraz da dalga konusu olan Rus Moda Mafyası artık Marni’den, Alexander Wang’a, Chloé’den Proenza Schouler’a ve tabii ki Chanel’e tüm tasarımcıların ve gözlerini para hırsı bürümüş markaların hedefinde. Moskova’yı Seine Nehri kıyılarına taşıyan tasarımcıları ile Amerika’nın kadim düşmanı ve Avrupa’nın tepeden baktığı Ruslar GELİYOR!