Saçınızda Hangi Soruna Hangi Vitamin?

Saçlarınızın dökülmesi, parlaklığını kaybetmesi ve cansız görüntüsü için en iyi serumu, en başarılı şampuanı, tüm editörlerden 10 puan almış maskeyi bile kullansanız bazen istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Nedeni içten de takviye gereksinimidir. Çoğu zaman saçlarımız çok

Saçlarınızın dökülmesi, parlaklığını kaybetmesi ve cansız görüntüsü için en iyi serumu, en başarılı şampuanı, tüm editörlerden 10 puan almış maskeyi bile kullansanız bazen istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Nedeni içten de takviye gereksinimidir. Çoğu zaman saçlarımız çok döküldüğü zaman ya da çok kırıldığında kuaförümüze danışırız ama bilinçli bir kuaför sizi doktora yönlendirebilir. Çünkü çoğu zaman saçınızdaki bu değişimler, aslında vücudunuzun size genel sağlığı ile ilgili verdiği bazı ikazlar olabilir.

İşte size saçınızda hangi soruna hangi vitamin iyi gelir pratik bir rehber!

A Vitamini

Vücudunuzdaki tüm hücreler gelişmek için A Vitaminine ihtiyaç duyarlar. Saç da vücudunuzda en hızlı büyüyen hücre gruplarından biri olarak bunların içindedir. A vitamini saçınızı ve derinizi koruma kalkanına alan sebum adı verilen sağlıklı yağın üretiminden sorumludur. Sebum denildiği zaman daha itici olan bu yağ dokusu, saçınızın sağlığını koruması için çok önemlidir. Mesela sülfat bu yağ dokusuna zarar verdiği için (o vıjjjt diye saçınızda parmaklarınızı kaydıran temizlik hissi yanılgısı) saçlarınız için zararlıdır. Ayrıca A Vitaminin eksikliğinde saç kaybı yaşanabilir. Fakat A Vitamininin fazlası da (hayattaki her şey gibi) insan bünyesine zararlı olduğundan mutlaka eksikliğine testler ile bakılarak ona göre doktor tarafından takviye dozu belirlenmelidir. Tatlı Patates, bal kabağı, havuç, ayçiçek yağı ve ıspanak önemli A Vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal gıdalarda da A Vitamini bulunur.

B Vitamini

Ya da şimdinin popüler değişiyle B Vitamin Groups daha iyi olur, özellikle Biotin dediğimiz zaman size daha tanıdık gelecektir. Yapılan araştırmalar vücuttaki Biotin eksikliğini saç dökülmesi ile ilişkilendirmektedir. B Vitaminleri vücutta bir tür servis aracı görevi görerek oksijen ve besinleri taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev almaktadır. Böylece kafa derisini ve saç köklerini besleyerek güçlendirir. Şanslısınız (hadi yine iyisiniz) ki B Vitamini birçok besinden alınabilir. Tam tahıllar, et, balık, koyu renk yapraklı sebzeler, badem, ayçekirdeği, ceviz, fındık bunlar arasında sayılabilir.

C Vitamini

C Vitamini yoğun antioksidan etkisi ile vücudunuzu çevresel faktörler nedeni ile depolanan ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı korur. Serbest radikaller saçlarınızı güçsüzleştirirken, matlaşmasına da neden olur ve yaşlı gösterir. C vitamini ayrıca kolajen adı verilen proteinin üretimini destekler. Kolajen saç yapısının önemli bir bölümünü oluşturur. Son olarak sağlıklı saçlar için ihtiyaç duyduğunuz demirin de emilimini sağlamak için vücudunuzun C Vitaminine ihtiyacı vardır. Tüm turunçgiller, çilek, frambuaz, bögürtlen gibi meyveler ile soğan, biber, maydanoz, kivi ve brokoli de iyi C vitamini kaynaklarıdır.

D Vitamini

D Vitamini eksikliği tıbbi olarak Alopesi ya da hepimizi korkutan adı ile saç kıran olarak anılan saç dökülmesi rahatsızlığı ile ilişkilendirilmektedir. D Vitamini yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur dolayısıyla saç dökülmesi konusunda önemli bir vitamindir. Ayrıca saçların uzamasını da destekler. D Vitamini için bildiğiniz üzere en iyi kaynak güneş ışınlarıdır. Onun yanı sıra yağlı balıklar, süt, yumurta sarısı ve mantar da önemli D Vitamini kaynaklarındandır. Ülkemizde eksikliği yüksek oranda görülen D Vitamini için çoğu zaman ilaç takviyesi alınması da önerilir.

E Vitamini

C Vitamini gibi E Vitamini de önemli bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikaller saç köklerinizin sağlığını kaybederek dökülmesine neden olur. Antioksidanlar bu konuda savaşırlar. Ayçiçek yağı, badem, ıspanak, yer fıstığı, karides, avokado önemli E Vitamini kaynaklarıdır.

Demir ve Çinkonun Önemi

Demir vücudumuzda oksijen taşınması için önemlidir. Demirin eksikliği vücutta anemi ile ilişkilendirilir ve aneminin en önemli göstergelerinden biri de saç dökülmesidir. Çinko ise saç köklerindeki yağ üretiminin dengesini sağlayarak saçların sağlığını korumasını destekler.

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.