Sanata Yeni Bir Baz: Base

Türk Sanatı'nın yarını hakkında umut verici bir proje arıyorsanız çok şanslısınız biz de tam onu konuşuyorduk. 21 - 24 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu'nda gerçekleşecek Base, daha bu yıl mezun olan yeni sanatçı adaylarını

Print

Türk Sanatı’nın yarını hakkında umut verici bir proje arıyorsanız çok şanslısınız biz de tam onu konuşuyorduk. 21 – 24 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek Base, daha bu yıl mezun olan yeni sanatçı adaylarını bir çatı altında buluşturacak. 20 şehirdeki 31 üniversiteden 108 çiçeği burnunda sanatçının 116 eseri sergilenecek.

Base, sizi sadece bu yeni sanatçılarla tanıştırmakla kalmayacak aynı zamanda 30 civarında panelde, 75 önemli konuşmacıyla da buluşturacak 4 gün boyunca. Digi.logue, HP, Kale Grubu ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşecek olan Base, Türkiye’nin ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar platformu olarak tanımlıyor kendini. Tam 51 üniversiteden 1000’in üzerinde başvuru almışlar. İçinde baskı da var, fotoğraf da, resim de, heykel de, cam da, video da hatta Türk el sanatları da.

Base_Aralık_2017_2

Düşünsenize bu dört gün boyunca belki yeni bir sanatçının keşfine siz de şahit olacaksınız. Eğer şu içinde bulunduğumuz dönemde hayattaki en büyük lüksümüz deneyimse; ister önemli bir galeri sahibi olun, ister koleksiyoner, ister işin amatörü “oradaydım” diyebileceksiniz. “Daha ilk eserini sergilemişti o zaman. Şimdi xxx’te (burayı kendi istediğiniz bir çağdaş müze ya da fuar ile doldurun lütfen). Bilmiyorum ben mi çok duygulanıyorum böyle şeylere? Yoksa sizin gözlerinde de hafif bir yanma oluyor mu?

Size şimdiden eserlerden seçmeleri göstermeyeceğim, sürprizi kaçmasın. Ama panellerden kendime bir program hazırladım. Bunlardan bir Base güncesi de kaleme alarak etkinlik ardından notlarımı ve izlenimlerimi de aktarmayı hedefliyorum.

İşte benim Base Panel Seçkim:

Troppodonna_Çağla_Base_Panel_Seçkisi.2017

Base’in Jürisinde Kimler Var?

BASE’in  23 kişilik seçici kurulunda şu isimler yer almış: Delfina Foundation’ın kurucusu Aaron Cezar, Borusan CEO’su ve koleksiyoner Agah Uğur, sanat yazarı ve eleştirmeni, akademisyen Ahu Antmen, koleksiyoner Aslı Bilge, koleksiyoner&sanat yazarı Banu Çarmıklı, İstanbul Modern Sergiler ve Programlar Direktörü Çelenk Bafra, The Armory Show’un Direktörü Deborah Harris, Galerist yönetici direktörü Doris Benhalegua, sanatçı Ergin İnan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, koleksiyoner Erol Bilecik, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan, fotoğraf sanatçısı Murat Germen, ressam Neş’e Erdok, New York Academy of Art’ın dekanı Peter Drake, Galerie Voss direktörü Rudiger Voss, Daire Sanat kurucusu Selin Söl, grafik tasarım sanatçısı/art direktör Stephan Bundi, Spot Projects kurucusu/ koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu, Piartworks kurucusu Yeşim Turanlı, grafik tasarımcı Yeşim Demir ve heykel sanatçısı Ziyatin Nuriev. Sergi kürasyonu ise Derya Yücel’e ait.

Girişi ücretsiz olan organizasyonun ardında çok zengin bir destek  kadrosu var. Onları da saymamak olmaz!  Hemen bir çırpıda: Arçelik, Avantgarde Collection, Axa Sigorta, Ersa Mobilya, Doğuş Holding Sanata bi yer, Gaia, İlbak Holding, No11 apartments, Papatya Mobilya, Pegasus, Pronet, TAV Passport, Teknosa, Tepta Aydınlatma, The Ritz Carlton, Titrifikir, Türk Telekom, Uber ve Zubizu. Tabii önceden de bahsettiğimiz ana sponsorlar Digi.logue, HP, Kale Grubu ve TEB Özel Bankacılık unutulmamalı. Pegasus da şehir dışındaki sanatçıların sehayat sponsorluklarını üstlenmiş. Bu desteklerin her geçen sene daha da artıp hiçbir postere ve billboard’a sığmamasını dileyerek ve Base’in yapımcılarını şimdiden bu kapsamlı organizasyon için tebrik ederek satırlarıma son veriyorum.

O zaman Base’de görüşüyoruz sanırım.

Sevgilerimle,

çağla bingöl