Şempanze Bubbles’tan Aldığım Hayat Dersi

Sizin hiç hayattaki amacınızı kaybettiğiniz oldu mu? Mesela hep hayalini kurduğunuz bir şeyi başarıp yeni bir hedef bulamadığınız, bundan sonra ne olacak diye düşündüğünüz, çocuğunuz büyüyüp evden gidince boşlukta kaldığınızdaki gibi. Önemli olan o boşluk anında

michael jackson şempanze bubble 1

Sizin hiç hayattaki amacınızı kaybettiğiniz oldu mu? Mesela hep hayalini kurduğunuz bir şeyi başarıp yeni bir hedef bulamadığınız, bundan sonra ne olacak diye düşündüğünüz, çocuğunuz büyüyüp evden gidince boşlukta kaldığınızdaki gibi.

Önemli olan o boşluk anında ne yapacağınıza karar vermek, yeni bir amaç bulmak, yeni bir yol çizmek değil mi peki?

Şempanze Bubbles 2

Bubbles şimdi 35 yaşında

İşte Bubbles da aynen böyle yapmış. Bubbles kim diye sorarsanız, şempanze Bubbles diye cevap veririm. Hangi şempanze diye sorarsanız; 1990’larda ortalığı kasıp kavuran, Michael Jackson’ın arkadaşı ve video kliplerinin yıldızı, bir dönem popun kralının özel banyosunu kullanmış, bardağını paylaşmış olan Bubbles. Birçok turneye çıkmış, yüzlerce kameranın karşısında basın toplantılarına katılmış ve Jeff Koons’un bir eserinde ölümsüz hale gelmiş Bubbles.

michael jackson şempanze bubbles

Michael Jackson ve Bubbles’ın yediklerinin içtiklerinin ayrı gitmediği turne yılları

Bubbles’la Jackson’ın yollları 2004 yılında ayrılmış. Şempanze, 2005 yılında da hala yaşadığı Florida’daki Center for Great Apes’e kabul edilmiş. 2009 yılında, 50 yaşındayken hayatını kaybeden Michael Jackson maalesef Bubbles’ı varisleri arasına dahil etmemiş.

şempanze bubbles 3

Jeff Koons’un popüler Kitsch eseri “Michael Jackson and Bubbles”

Bubbles şimdi diğer eski TV ve sinema yıldızı maymunlarla (mesela Maymunlar Cehenneminden Kaçış filmi kadrosu) yaşıyor. Kameralardan uzak kalmayı tercih ediyor, hatta belki onlara biraz kırgın da. Ve 35 yaşında.

şempanze bubbles 5

Buubles bugünlerde kendini sanatına verdi

Ama geçen gün aldığımız yeni bir haber onun şimdilerde yepyeni bir yaşam amacı olduğunu bize müjdeliyor! Artık Bubbles için varsa yoksa bir kanvas, bir fırça birkaç da boya. Mümkünse parlak renklerde. Bubbles üretiyor da üretiyor. Eserleri yakın bir zaman içinde Miami’deki Frames USA Art Gallery’de görücüye çıkacak. Daha önceki dönemde 1500 – 2000 Dolar civarında alıcı bulan Bubbles, yaşamını sürdürdüğü rehabilitasyon merkezi için harika bir maddi kaynak yaratıyor. (50 civarında bakım ve barınmaya ihtiyaç duyan maymuna ev sahipliği yapan merkezin kişi başına yıllık gideri 22bin Dolar civarındaymış.) Soyut bir sanat anlayışını benimseyen Bubbles’ın fırça darbeleri oldukça tutarlı ve renk seçimleri de son derece parlak. Yani büyük ihtimalle yakında imzasını görmeden bile takipçileri eserlerini tanıyabilecek. Bubbles resim yapmadığı zamanlarda en çok suyla oynamayı seviyormuş (suyu şap şaplayarak). Sanırım bunaldığı zamanlarda su terapisini tercih ettiğini söyleyebiliriz.

şempanze bubbles eseri 1

Bubbles’ın sergide yer alan eserlerinden

Tüm bunları neden anlatıyorsun derseniz, hayata küsmemek lazım, köşe çekilip pes etmemek lazım. Her zaman bir “master plan” olmalı ve ona doğru yürümeliyiz. Bubbles, Jackson’ı kaybettiğinde hayatının ışıklarını sanki biri kapatmıştı ama o tekrar yaktı ve sadece kendi için değil, hayatı onun gibi olan birçok arkadaşı için de aydınlattı ortamı.

Bir de şu açıdan bakabiliriz: Şempanzenin bile boş durmadığını, yararlı bir şeyler ürettiğini düşünürsek evde hiçbir uğraşı olmadan, sadece zamanın geçmesini bekleyerek oturmak ne yazık bir şey… Değil mi?

Kendini Sevmeyi Öğrenmek

çağla bingöl