Sonbaharın En İç Isıtan Kahvaltısı: Sıcacık, Elmalı + Tarçınlı Yulaf

Bazı sabahlar kalktığınızda midenizi kötü hissettiğiniz olmuştur. Hatta bazılarımız için bu durum sıkça tekrarlanır. Soğuk bir his, bir boşluk kazınma ile devam eder. O sırada içinizi sıcacık saracak bir şeye ihtiyaç duyarsınız. Sanki seçeceğiniz doğru

Bazı sabahlar kalktığınızda midenizi kötü hissettiğiniz olmuştur. Hatta bazılarımız için bu durum sıkça tekrarlanır. Soğuk bir his, bir boşluk kazınma ile devam eder. O sırada içinizi sıcacık saracak bir şeye ihtiyaç duyarsınız. Sanki seçeceğiniz doğru yemek sizi şefkatli kolları ile sarmalayacak gibi… (ve bu saatler boyu sürecektir)

Ya da bilemiyoruz bu bizim yemeğe yüklediğimiz aşırı duygusal misyon ve önem de olabilir tabii. Ama siz de böyle hissediyorsanız foolproofliving.com‘dan aldığımız bu vegan ve glutensiz yulaflı kahvaltı tarifini bir yere not edin. Hem çok besleyici hem şefkatli hem sağlıklı hem de 15 daikada hazır.

Sıcacık, Elmalı + Tarçınlı Yulaf

2 küçük ya da bir 1 elma

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1/2 çay kaşığı tarçın

1 minik tutam muskat

1/4 cup ceviz içi (artı birkaç adet süslemek için)

1 cup glutensiz (eğer glutensiz tercih ediyorsanız) yulaf

2 cup tatlandırılmamış badem sütü

1 çay kaşığı Chia tohumu

1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu

Tatlandırmak için biraz nar (isteğe bağlı)

Hindistan cevizi yağını orta boy bir sos tenceresinde, orta ateşte eritin, içine küçük parçalara doğradığınız elmayı ekleyin ve 2-3 dakika soteleyin. Sotenizi tarçın ve muskat ile lezzetlendirin. Ceviz, yulaf, badem sütü, chia tohumunu da karışıma ekleyin. 5-7 dakika kadar karıştırarak pişirin. Kaplara alıp nar ile süsleyin veee afiyet olsun!

troppodonna

Sorry, the comment form is closed at this time.