Sonunda Instagram'dan Alışveriş Başlıyor!

Artık DM'in karanlık sokaklarında hesap bilgileri vermeye "ya bu firma gerçek mi yoksa çok pis kazıklanıyor olabilir miyim?" diye diye yine de para transferi yapmaya son. Çünkü Instagram sonunda çok beklenen alışveriş opsiyonunu devreye sokuyormuş. Bunun

gettyimages-490521028

Artık DM’in karanlık sokaklarında hesap bilgileri vermeye “ya bu firma gerçek mi yoksa çok pis kazıklanıyor olabilir miyim?” diye diye yine de para transferi yapmaya son. Çünkü Instagram sonunda çok beklenen alışveriş opsiyonunu devreye sokuyormuş.

tumblr_inline_ofxjbvt8bu1tayze1_540

Bunun duyurusunu da “instagram for business” isimli sayfalarından gerçekleştirdiler. Siz yine videosunu izlersiniz ama kısaca şu şekilde işliyor: Markanın postunun alt kısmında “tap to view product” diye bir ikon çıkıyor. Bastığınız anda türlü türlü arkadaşı rezil etmek için yıllardır keyifle kullandığınız tag’ler ürünlerin üzerinde “ürün adı + fiyatı” olarak beliriyor. Seçilen tag’e basıldığında hala instagram içerisinde kalarak ürün detaylarına inebiliyorsunuz. Her ürün için ayrı bir sayfa açılıyor. Slide ederek diğer ürüne geçebiliyorsunuz. Marka bir post içinde en fazla 5 ürünü tag’leyebiliyor. Eğer detaylarını da beğendiyseniz ve almaya yönelebilirim artık diyorsanız alttaki “shop now” butonuna basarak markanın resmi alışveriş sitesine yönleniyorsunuz.

https://vimeo.com/189697603

Instagram; Facebook, Pinterest, Twitter gibi hasım/hısım sitelerin daha önce alışveriş konusunda yaşadığı hayal kırıklıklarını hesaba katarak ve hepsi kendinin başına gelmiş kadar ders çıkartarak bu fonksiyonu geliştirmiş. Güzel de olmuş. Göz yormuyor, kirlilik yaratmıyor. Ama bu benim bir arkadaşımın çok önceden düşündüğü bana “yapsak ya” dediği birşeydi (şimdi isim vermiyim, moda dünyası yakinen tanır). Zaten siz de düşünmemiş miydiniz? Tamam, belki tam bu detaylarla değil ama aşağı yukarı böyle gibi birşey değil miydi aklınızdaki? (acaba gidip iş başvurusunda mı bulunsak? Çok kazanıyorlarmış.)

Birkaç konu var sadece (ama önemli). Instagram’ın reklam opsiyonu ne kadar başarılı oldu sizce? Siz reklama tıklıyor musunuz? O post’un önünde çıkan “sponsored” gibi ibareler size de itici gelmiyor mu? Peki markalar adına ne derece geri dönüşü var? Bu noktada alışveriş özelliğinin görece daha normal bir post gibi durması bir artısı ama yine de işler resmileşince bizim için büyü bozuluyor sanki. İnsanlar DM’den çıtır ve çok “trendstetter” bir kızla mesajlaşmayı tercih ediyor. Aslında Çin’den şişman bir amcaya “benim popoma o senin skinny jean uyar mı tatlım? Al bu da benim arka tarafın fotosu ” diye bir mesaj gidiyor. Ama işte karanlık işleri daha çok seviyoruz…

201

Bir de ikinci açılan ekranda ürünleri ciddi anlamda iyi anlatmanız gerekiyor, orası ne kadar çekici olursa o kadar gerçek satın almaya yönlendirebilir bence. Yoksa müşteri instagram içinde kalır.

Sonuç olarak yaşayıp öğreneceğiz. Gerçi şimdilik sadece 20 kadar pilot marka ile Amerika’da bir grup IOS kullanıcı üzerinde betası test edilecek, sonra bizlere ulaşacak. Kim bilir belki de baştan kesik yiyecek.

çağla bingöl