Spreyden Akriliğe, Betondan Kanvasa: Decolife

Size şu sıra İstanbul çıkartmasını kaçırmamanız gereken bir sanatçıdan bahsetmek istiyorum. Andre Ruiz de Freitas, 1990 doğumlu Brezilyalı bir yetenek. Çocukluk yıllarında hepimizin bir dönem eline geçen fırça ve boyalar onun elinden alınmamış ve yerine

DCIM100GOPRO

Size şu sıra İstanbul çıkartmasını kaçırmamanız gereken bir sanatçıdan bahsetmek istiyorum. Andre Ruiz de Freitas, 1990 doğumlu Brezilyalı bir yetenek. Çocukluk yıllarında hepimizin bir dönem eline geçen fırça ve boyalar onun elinden alınmamış ve yerine test kitapları ile TV kumandası verilmemiş. Sao Paolo’nun yer yer tehlikeli atmosferinde küçük yaşında sokaklara çıkması da çok uygun bulunmayan Andre tüm aklından geçenleri, hayallerini, günlük hayatın izlerini çizime dökerek sanat hayatına erken bir merhaba demiş.

Sonra biraz daha yaşını alıp, ailesine rüştünü ispatlayınca sokakları kendine yeni tualler olarak belirlemiş. İşte Graffiti’ye başladığı bu yıllarda gündüz kağıda yaptığı işleri Deco (ki deco ona ailede kimin verdiği çok da hatırlanmayan takma ismi), gece boyadığı duvarları ise Life olarak imzalamaya başlamış.

%22Extra Ordinary%22,tuval üzerine akrilik, 121x91 cm,2016

Birgün; sanat tarihi, Avrupa’daki mimari, sanat akımları gibi konulara olan merağını artık Brezilya’da “yerinde oturarak” gideremeyeceğini anlayınca Londra’ya yerleşmeye karar veriyor. Londra’da bir yandan gündüzleri elektronik işinde çalışırken (eğitimi bunun üzerine) bir yandan geceleri graffiti’ye devam ediyor. Hem de Avrupa’nın en gözde duvarlarından birinde Shoreditch’te.

%22Mother and Child%22, tuval üzerine akrilik, 151x101 cm,2016

Bu dönem gerçekten planlarını yaptığı gibi geziyor ve sanat bilgisini geliştiriyor. İtalya’da Katolik dönemi eserleri çok ilgisini çekiyor mesela ve bunu gerek kullandığı altın renginden, gerek ahşap boyamadan gerekse figürlerinden hissedebiliyorsunuz.

İyi bir yazar olmak isteyen bir insanın durmaksızın okuması gerektiği gibi sanatçıların da tüm dünyadaki sanat olaylarına açık olarak ve en önemlisi tarihini iyi bilerek sanatının temellerini sağlamlaştırması gerekiyor. Bir de kendilerini, iç dünyalarını gözlemleyebilmeleri… Ancak o zaman uzunca zaman kendisini izlettiren eserler çıkıyor. Her baktığınızda ayrı bir doku, bir detay ya da bir espri yakalayabildiğiniz sanatçısı ile gerçek bir bağ kurduran.

%22Signs and Periods%22, şekillendirilmiş ahşap üzerine akrilik, 183 x 122 cm, 2016

André ya da Decolife, artık duvar dışında kendi şekillendirdiği ahşap parçaları birleştirerek ya da kanvas ve ahşap satıhlar üzerinden bize bazen Dante’nin İlahi Komedya’sını bazen metamorfozu, Samson ve Dalila’yı ya da Manet’nin klasikleşmiş figürlerini kendi gözünden anlatıyor.

Decolife’ın x-Ist’te geçtiğimiz hafta açılan Horizontal isimli sergisinin devamlılık motifi neredeyse eserlerin her birinde görebildiğiniz “dreamcatcher”lar. İpten kasnaklar üzerine farklı motifler örülen bu objeler birçok farklı yerel kültürde kötü rüyalardan korunmak için yapılıyor. André de rüyalarının gücüne inanan bir sanatçı ve birçok eserinin ana fikri de gördüğü bir rüyadan geliyor. Mesela ” Sketchbook Beautiful Consequences” isimli çalışması böyle ortaya çıkmış. Bu nedenle “dreamcatcher” bir anlamda artık onun gerçeğe yansıyan rüyalarını koruyor.

%22Yasmim and the Rebirth%22, şekillendirilniş ahşap üzerine akrilik ve ip, 140 x 83 cm, 2015

Dünya çapında dikkat çeken tarzıyla şimdiden keşfetmenizi şiddetle önerdiğimiz gezgin sanatçı Decolife’ın Horizontal isimli sergisi Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi üzerinde bulunan Galeri X-Ist’te 11 Haziran’a kadar devam ediyor.

çağla bingöl