Starbucks Sonunda Çayına Kavuşmuş

Starbucks'ta çay özlemi çekenler bir süredir Teavana'nın mağaza içi reklam panolarını görüp mutlu olmuşlardır zannımca. Evet belki demli bir çayın hayalini kuruyorsan İstanbul'da Starbucks'a gelene kadar birçok yer bulabilirsin diyebilirsiniz. Ben de size "doğru, haklısınız"

a

Teavana-Starbuckslarda_1
Starbucks’ta çay özlemi çekenler bir süredir Teavana’nın mağaza içi reklam panolarını görüp mutlu olmuşlardır zannımca. Evet belki demli bir çayın hayalini kuruyorsan İstanbul’da Starbucks’a gelene kadar birçok yer bulabilirsin diyebilirsiniz. Ben de size “doğru, haklısınız” derken kafamda Sünger Bob Kare Pantolon’dan şu an canlanır:
sponge_bob_meme
Çünkü Starbucks’ta oturmayı, zaman zaman çalışmayı, sevdiğim insanlarla kasa sırasında karşılaşma şansını seviyorum ben. O nedenle Starbucks’ta çay olması, özellikle kaliteli bir nane çayının her daim bulunabilmesi de benim için önemli.
Tevana_Starbucksta_2
Teavana, dünya çapında Starbucks bünyesinde satışa sunulan çay markası. Küçük bir araştırma ile yurtdışında 40’ın üzerinde çay harmanının Starbucks’lar menüsünde yer aldığını görebilirsiniz. Bunların içinde bence Türkiye’ye de gelse iyi bir müdavim kitlesi yakalayabilecek Matcha çayları da var. Bizde şu an 8 çeşit çay satışta. Bunlar Mint Citrus, Jasmine Pearl, English Breakfast (ki Türk çayına en yakın olan siyah çay çeşidi budur sanırım), Chai (bana tadım yaptıranlar bununla da Chai Latte yapabileceğimizi iletti), Bergamut düzeyi oldukça yüksek Earl Grey, meraklılarına Chamomile, favorim Nane ve 90’ların da favorisi Hibiscus bulunuyor.
Çay tiplerinin beyaz, yeşil, siyah ve meyve çayları olarak 4’e ayrıldığından bahseden marka, henüz Türkiye’ye beyaz çay harmanlarını getirmemiş ama kaliteli çay yapraklarının üçgen keselerde geniş geniş demlenmesi gerçekten lezzeti etkiliyor. Tabii tüm çay grupları için farklı demleme süreleri de mevcut.
Eğer kopya çekmek isterseniz yeşil çay kökenli olanlar 2-3 dakika, siyah çaylar ise 5 dakika demleniyormuş.
çağla bingöl